Beynəlxalq konfransda ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlardan danışılıb
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Elektron resurslar şöbəsinin baş mütəxəssisi, doktorant Vüqar Hacıyev “Zoom” proqramı vasitəsilə Gürcüstanın Batumi şəhərində ictimai elmlər üzrə indeksləşmiş beynəlxalq istinadlı “Atlas” jurnalının keçirdiyi konfransda iştirak edib.
Gənc alim konfransda “Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırım siyasəti ermənilərin “Böyük Ermənistan” ideyasının həyata keçirilmə üsuludur” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, tarix boyu dünyanın heç bir yerində dövləti olmayan ermənilər ayrı-ayrı dövlətlərin tərkibində tayfalar şəklində yaşayıb və nəhayət, XIX əsrin əvvəllərində çar Rusiyası tərəfindən Cənubi Qafqaza, o cümlədən tarixi Azərbaycan torpaqlarına köçürülərək məskunlaşdırılıblar.
O, ermənilərin XX əsrin əvvəllərində havadarlarının dəstəyi ilə tarixi Azərbaycan torpaqlarında özlərinə dövlət qurduqlarını və bu əraziləri “qədim” və “Böyük Ermənistan” adlandırdıqlarını deyib. V.Hacıyev sözügedən ideyanı reallaşdırmaq üçün ermənilər tərəfindən yerli türk-müsəlman əhaliyə qarşı 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953 və 1988-1992-ci illərdə terror, soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinin həyata keçirildiyini söyləyib.
Azərbaycanlı alimin çıxışı konfrans iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub və V.Hacıyev onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.

Геноциды, совершенные армянами против азербайджанцев, обсуждались на международной конференции
Главный специалист отдела электронных ресурсов Института рукописей им. Мухаммеда Физули НАНА, докторант Вугар Гаджиев посредством программы «Zoom» принял участие в конференции, проведенной проиндексированным по социальным наукам международным журналом «Атлас» в Батуми, Грузия.
Молодой ученый выступил на конференции с докладом «Политика этнических чисток и геноцида против азербайджанцев - способ реализации идеи «Великой Армении». Он сказал, что на протяжении всей истории армяне, не имеющие государства, жили как племена в составе отдельных государств и были окончательно переселены царской Россией в начале 19-го века на Южный Кавказ, включая земли исторического Азербайджана.
Докладчик отметил, что в начале двадцатого века при поддержке своих покровителей армяне создали государство на землях исторического Азербайджана и назвали эти территории "древней" и "Великой Арменией". В.Гаджиев довел до внимания, что для реализации этой идеи армяне проводили политику террора, геноцида, этнической чистки и депортации против местного тюрко-мусульманского населения в 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953 и 1988-1992 годах.
Выступление азербайджанского ученого вызвало большой интерес у участников конференции, В.Гаджиев ответил на интересующие их вопросы.