Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Elmi şurasının onlayn iclası keçirilib
Mayın 14-də AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Elmi şurasının onlayn iclası keçirilib.
Əvvəlcə rəsədxananın direktoru, qurumun Elmi şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib.
Onlayn iclasda “COVID-19” virusunun ölkəmizdə yarada biləcəyi təhlükələrin qarşısını almaq məqsədilə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Namiq Cəlilov bildirib ki, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin xüsusi karantin rejiminin uzadılması ilə əlaqədar akademiya əməkdaşlarının işə davamiyyətinin tənzimlənməsi haqqında müvafiq sərəncamına əsasən rəsədxananın fəaliyyəti qismən bərpa olunub. O, işə çıxan əməkdaşların profilaktik normalara riayət etmələrinin vacibliyini qeyd edib.
Daha sonra “Azərbaycan astronomiya jurnalı”nın növbəti buraxılışı ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Jurnal üçün hazırlanan məqalələr üzərində yekun korrektə işlərinin aparılması üçün əməkdaşlar arasında iş bölgüsü edilib.
Rəsədxananın magistrant və doktorontlarının tədrisi ilə bağlı çıxış edən Təhsil şöbəsinin müdiri Paşa Əhmədov dərslərin AMEA prezidentinin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq distant qaydada davam etdirildiyini bildirib.

Состоялось онлайн-заседание Ученого совета Шемахинской астрофизической обсерватории
14 мая состоялось онлайн-заседание Ученого совета Шемахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА.
Вначале директор обсерватории, председатель Ученого совета организации, член-корреспондент НАНА Намик Джалилов рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня.
На онлайн-заседании было подчеркнуто значение целенаправленных мер, предпринимаемых в республике для предотвращения опасностей, которые может создать вирус COVID-19.
Намик Джалилов сообщил, что в соответствии с распоряжением президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева «О регулировании посещаемости сотрудников НАНА в связи с продлением срока особого режима карантина на территории Азербайджанской Республики» деятельность обсерватории была частично восстановлена. Он подчеркнул, что вышедшим на работу сотрудникам необходимо строго соблюдать профилактические нормы.
Затем был обсужден очередной выпуск периодического издания «Азербайджанский астрономический журнал». Сотрудникам были даны соответствующие поручения для осуществления итоговой корректуры текстов статей, представленных для публикации в журнале.
Говоря об образовательном процессе в магистратуре и докторантуре обсерватории, заведующий Отделом образования Паша Ахмедов отметил, что согласно соответствующему распоряжению президента НАНА уроки в научном учреждении проводятся дистанционно.