“Heydər Əliyev irsi: liderlik, zaman və gələcək” mövzusunda onlayn elmi seminar keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun və Yeni Azərbaycan Partiyası Fəlsəfə İnstitutu üzrə Ərazi Təşkilatının təşəbbüsü ilə “Heydər Əliyev irsi: liderlik, zaman və gələcək” mövzusunda onlayn elmi seminar keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham Məmmədzadə seminarın mövzusunun aktuallığını qeyd edərək, hazırkı pandemiya şəraitində Azərbaycanda gedən köklü islahatların çoxtərəfli istiqamətlərinə nəzər salıb, ulu öndərin dövlətçilik konsepsiyasının müasir Azərbaycanın yüksəlişinə verdiyi töhfələrdən danışıb.
Seminarda institutun direktor müavini, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Bir millət iki dövlət konsepsiyasının fəlsəfəsi”, fəlsəfə elmləri doktorları Sakit Hüseynov “Heydər Əliyev və İslam həmrəyliyi”, Afaq Rüstəmova “Heydər Əliyev irsində informasiya cəmiyyəti quruculuğu”, Ziba Ağayeva “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq ideologiyası”, hüquq elmləri doktoru İsaxan Vəliyev “Heydər Əliyevin hüquqi islahatları”, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev “Heydər Əliyev fenomeninin düsturu” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Həmçinin “Azərbaycanda milli təhsil sisteminin formalaşmasında ulu öndər Heydər Əliyevin xidmətləri”, “Heydər Əliyev şəxsiyyəti və yaradıcı gənclər”, “Zaman keçdikcə dahiləşən və əbədiləşən siyasi lider”, “Şəxsiyyət fenomeni və zaman” mövzularında çıxışlar dinlənilib.
Onlayn seminarda bildirilib ki, müasir Azərbaycanın bütün sahələrdə qazandığı uğurlar, əldə etdiyi tərəqqi və inkişaf bilavasitə həyatının böyük hissəsini öz xalqına həsr etmiş Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycan xalqı Heydər Əliyev tərəfindən görülmüş işləri layiqincə qiymətləndirərək, onu xalqın Ümummilli Lideri kimi əbədiləşdirib.
Tədbirdə ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursunun bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən müvəffəqiyyətlə davam etdirildiyi və onun yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycanın regionda lider ölkəyə çevrildiyi qeyd olunub.

Состоялся научный онлайн-семинар на тему «Наследие Гейдара Алиева: лидерство, время и будущее»
По инициативе Института философии НАНА и Территориальной организации партии «Новый Азербайджан» по Институту философии состоялся научный онлайн-семинар на тему «Наследие Гейдара Алиева: лидерство, время и будущее».
Открыв мероприятие вступительной речью, директор института, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде отметил актуальность темы семинара, рассказал о роли концепции государственности общенационального лидера в расцвете современного Азербайджана, а также о разносторонних коренных реформах, которые проводятся в настоящее время в республике в условиях пандемии.
На семинаре заместитель директора института, доктор исторических наук Эйнулла Мадатли выступил с докладом «Философия концепции “Один народ – два государства”», доктора философских наук Сакит Гусейнов – с докладом «Гейдар Алиев и исламская солидарность», Афаг Рустамова – с докладом «Построение информационного общества в наследии Гейдара Алиева», Зиба Агаева – с докладом «Гейдар Алиев и идеология азербайджанства», доктор юридических наук Исахан Велиев – с докладом «Правовые реформы Гейдара Алиева», доктор философии по политическим наукам Асиф Усубалиев – с докладом «Формула феномена Гейдара Алиева». Также были прослушаны выступления на темы: «Заслуги великого лидера Гейдара Алиева в формировании национальной системы образования в Азербайджане», «Личность Гейдара Алиева и творческая молодежь» и т.д.
На онлайн-семинаре отмечалось, что успехи современного Азербайджана во всех сферах, развитие и процветание республики непосредственно связаны с именем Гейдара Алиева, который большую часть своей жизни посвятил своему народу. Достойно оценив проделанные Гейдаром Алиевым работы, азербайджанский народ увековечил его в качестве Общенационального лидера народа.
На мероприятии также подчеркивалось, что благодаря успешной внутренней и внешней политике, претворяемой в жизнь Президентом Ильхамом Алиевым, который является достойным продолжателем политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, Азербайджан превратился в лидирующее государство региона.