Akademik Muxtar İmanovun moderatorluğu ilə “Heydər Əliyev və dil siyasəti” mövzusunda onlayn konfrans keçirilib
Mayın 8-də Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU) Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümü münasibətilə “Heydər Əliyev və dil siyasəti” mövzusunda onlayn konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın Folklor İnsititutunun direktoru, ADU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, akademik Muxtar İmanov açıb. Alim çıxışında ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dövrlərdə Azərbaycan dilinin dövlət dili səviyyəsinə qaldırılması, qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, görkəmli dövlət xadimi hər zaman Azərbaycan dilini milli-mənəvi dəyərlər sistemimizin əsası, bünövrəsi hesab edib və Heydər Əliyevin düşüncəsində ana dili azərbaycançılıq məfkurəsinin əsas prinsiplərindən biri olub. Dahi liderin nəzərində dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin ən böyük amili doğma ana dili idi.
Muxtar İmanov əlavə edib ki, milli-mənəvi dəyərlər, milli mentalitet Heydər Əliyevin təfəkküründə bəşəri dəyərlərin əsas tərkib hissəsi olub: "Bu dildə yaranan qiymətli əsərlər Azərbaycan xalqının milli sərvəti olduğu kimi, dünya xalqlarının da sərvətidir. Bu baxımdan Heydər Əliyevin sovet dönəmində Azərbaycana rəhbərlik etdiyi çağlarda dilimizin inkişafı ilə bağlı gördüyü işlər diqqəti cəlb edir. 1974-cü ildə ali məktəblər üçün “Müasir Azərbaycan dili” dərslikləri çap olundu və həmin dərsliklər Dövlət Mükafatına layiq görüldü. 1978-ci ildə isə Konsitutusiyada Heydər Əliyevin səyi nəticəsində Azərbaycan dili Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının dövlət dili kimi təsbit edildi".
Məruzəçi müstəqilliyimizin bərpasından sonra Azərbaycan dilinin qloballaşma dövrünün mənfi təsirlərindən qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində ulu öndər Heydər Əliyevin əvəzedilməz xidmətlərindən də danışıb. Bildirib ki, dahi rəhbərin 2001-ci il iyunun 18-də imzaladığı “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında”, həmin il avqustun 9-da imzaladığı “Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün təsis edilməsi haqqında” Fərmanlar olduqca əhəmiyyətlidir.
Qeyd olunub ki, ulu öndər Heydər Əliyevin müdrik siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dilimizə, mədəniyyətimizə daim böyük diqqət və qayğı göstərən dövlətimizin başçısı İlham Əliyev bu sahələrin inkişafı ilə bağlı mühüm sənədlər imzalayıb.
Daha sonra ADU-nun dosenti Aytən Hacıyevanın “Heydər Əliyev: dil və mədəniyyət”, Xarici dillərin tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi, fil.ü.f.d. Yaşar Nuriyevin “Heydər Əliyev və dövlət dili”, Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Kəmalə Həsənovanın “Heydər Əliyevin nitqində mürəkkəb cümlə modelləri“, I kurs tələbəsi Elşən Hüseynlinin “Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimində ədəbiyyat faktoru”, həmçinin fakültənin III kurs tələbələri Dünya Əhmədovanın “Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin qorunub saxlanılması strategiyası” və Rəna Ağayevanın “Tarix yaradan ümummilli lider” adlı məruzələri dinlənilib.
Onlayn konfransda Filologiya fakültəsinin dekanı, professor Şahin Xəlilli, Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müdiri, dosent Fərəh Niftəliyeva, Virtual jurnalistika kafedrasının müdiri Nərgiz Qurbanlı, eləcə də Fransız dilinin fonetikası və qrammatikası kafedrasının müdiri, prof. əvəzi Ülfət İbrahim mövzu ətrafında çıxış ediblər.

Academician Mukhtar Imanov moderated for an online conference “Heydar Aliyev and Language Policy”
On May 8, with the organizational support of the Faculty of Philology of the Azerbaijan University of Languages ​​(AUL), an online conference “Heydar Aliyev and Language Policy” was held, dedicated to the 97th birthday of nationwide leader Heydar Aliyev.
The conference was opened by the director of the Institute of Folklore of ANAS, head of the Department of Azerbaijan Literature at AUL, academician Mukhtar Imanov. In his speech, the scientist spoke about the activities carried out by the great leader Heydar Aliyev during his leadership of the country and aimed at the formation of the Azerbaijani language as the state language of the republic, its protection and development. He said that an outstanding statesman has always considered the Azerbaijani language as the basis, the foundation of the system of national moral values, as well as one of the basic principles of the ideology of Azerbaijanism and the most important factor of solidarity of Azerbaijanis all over the world.
Mukhtar Imanov added that Heydar Aliyev considered national moral values ​​and national mentality to be an important component of universal human values: “Valuable works created in this language are both the national wealth of the Azerbaijani people and the wealth of the peoples of the world. From this point of view, attention is drawn to the activities in the field of development of the mother tongue carried out by Heydar Aliyev during his leadership of Azerbaijan in the Soviet period. In 1974, textbooks “Modern Azerbaijani Language” were published for higher schools, which were subsequently awarded the State Prize. In 1978, thanks to the efforts of Heydar Aliyev, the Azerbaijani language was approved in the Constitution as the state language of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic. ”
Then the speaker spoke about the indispensable merits of the great leader Heydar Aliyev in the development of the Azerbaijani language after the restoration of the state’s independence, as well as its protection from the negative influence of the globalization period, as evidenced by the decrees “On improving the use of the state language” (June 18, 2001) and “ On the establishment of the Day of the Azerbaijani alphabet and the Azerbaijani language "(August 9, 2001).
It was noted that the wise policy of the national leader Heydar Aliyev has been successfully continued today by President Ilham Aliyev. The head of state, always paying great attention to language and culture, signed important documents aimed at developing these areas.
Then, lectures were presented on the topics: “Heydar Aliyev: language and culture”, “Heydar Aliyev and the state language”, “Models of complex sentences in the speech of Heydar Aliyev”, “Literature factor in the teachings of Heydar Aliyev on statehood”, “Heydar Aliyev’s Strategy for protection of the Azerbaijani language ”,“ The national leader who created history. ”