Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında Xalq rəssamı Akif Əsgərovun əsərləri yer alıb
Azərbaycanın tarixi, ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təqdimi, təbliği və tanıdılmasında əvəzsiz xidmətləri olan sənətkar-heykəltaraş, Xalq rəssamı Akif Əsgərovun 80 yaşı tamam olur.
Həm ölkəmizdə, həm də onun hüdudlarından kənarda dəyərli əsərləri ilə tanınan Akif Əsgərovun yaradıcılıq konsepsiyası estetik zənginliyi və obrazların psixoloji ifadəsi ilə seçilir.
Heykəltəraşın müəllifi olduğu əsərlər 1967-ci ildən müxtəlif sərgilərdə nümayiş etdirilir. Onun yaratdığı heykəltəraşlıq nümunələri Rusiyada – Tretyakov Qalereyasında (Hüseyn Cavidin büstü), Misirdə – İskəndəriyyə kitabxanasının portalında (Nizami Gəncəvi və “Xəmsə” heykəl-kompozisiyası) nümayiş olunur. Sənətkarın AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin daimi ekspozisiyasında yer alan əsərləri də vardır. Muzeydə nümayiş etdirilən Cavanşir, Koroğlu, Mehdi Hüseynzadənin büstləri, Xurşidbanu Natəvan və Aleksandr Dümanın birgə təsvir olunan poetik fiquru dəyərli əsərlərdəndir. O, həmçinin muzeyin Elmi şurasının üzvüdür.
Kimyaçı alim Yusif Məmmədəliyevin Bakıda, Nizami Gəncəvinin Moldovanın Kişinyov şəhərində, Mehdi Hüseynzadənin Sloveniyanın Şempas şəhərciyində ucaldılmış heykəlləri müəllifin şəhər heykəltəraşlığının inkişafında əvəzsiz xidmətlərinin bariz sübutdur.
Akif Əsgərov monumental abidələrin xüsusi qrupuna aid bir neçə qəbirüstü xatirə kompleksinin də müəllifidir. O, Azərbaycan tarixinin parlaq simalarından olan Əlimərdan bəy Topçubaşovun qəbirüstü memorial kompleksinin müəllifidir. Rəssamın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun layihəsi əsasında 2006-cı ildə hazırladığı Fransanın məşhur Sen-Klu məzarlığındakı Ə.Topçubaşov qəbirüstü abidəsi kompozisiyalı, relyef xarakterli xatirə-memorial kompleksi kimi heykəltəraşlıq xəzinəmizin qızıl fonduna daxil olub.
Sənətkarın yaratmış olduğu heykəltəraşlıq nümunələri yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülüb. Bugünlərdə isə 80 illik yubileyini qeyd edən Xalq rəssamı Akif Əsgərov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Azərbaycanda heykəltəraşlıq sənətinin inkişafında xidmətlərinə görə” 2-ci dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif edilib.

Исполняется 80 лет со дня рождения выдающегося скульптора, Народного художника Акифа Аскерова, имеющего исключительные заслуги в представлении и пропаганде истории, литературы и культуры Азербайджана.
Концепция творчества Акифа Аскерова, чьи произведения известны не только в Азербайджане, но и далеко за его пределами, отличается своим эстетическим богатством, описанием психологии, внутреннего мира образов.
Произведения скульптора демонстрируются на различных выставках с 1967 года. Работы А.Аскерова украшают экспозицию Третьяковской галереи в России (бюст Гусейна Джавида), портал Александрийской библиотеки в Египте (Низами Гянджеви и скульптурная композиция «Хамсе»). Произведения скульптора представлены также и в постоянной экспозиции Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА. Это бюсты Джаваншира, Кероглу, Мехти Гусейнзаде, поэтическая фигура «Хуршидбану Натаван и Александр Дюма». Художник также является членом Ученого совета музея.
В развитии городской скульптуры сыграли роль такие работы А.Аскерова, как памятник академика Юсифа Мамедалиева в Баку, Низами Гянджеви в Кишиневе (Молдова), Мехти Гусейнзаде в городке Шемпас (Словения).
Акиф Аскеров также является автором нескольких надгробных мемориальных комплексов, в том числе надгробного мемориального комплекса на могиле Алимардан бека Топчибашева – одной из блестящих личностей в истории Азербайджана. Этот комплекс, изготовленный художником по проекту директора Национального музея азербайджанской литературы, академика Рафаэля Гусейнова в 2006 году на известном кладбище Сен-Клу (Франция), вошел в золотой фонд нашего скульптурного искусства.
Созданные художником образцы скульптуры были удостоены высоких государственных наград. А недавно по Распоряжению Президента Ильхама Алиева Народный художник Акиф Аскеров был удостоен ордена «Эмек» второй степени «За заслуги в развитии скульптурного искусства в Азербайджане».