Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında Xalq rəssamı Akif Əsgərovun əsərləri yer alıb
Azərbaycanın tarixi, ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təqdimi, təbliği və tanıdılmasında əvəzsiz xidmətləri olan sənətkar-heykəltaraş, Xalq rəssamı Akif Əsgərovun 80 yaşı tamam olur.
Həm ölkəmizdə, həm də onun hüdudlarından kənarda dəyərli əsərləri ilə tanınan Akif Əsgərovun yaradıcılıq konsepsiyası estetik zənginliyi və obrazların psixoloji ifadəsi ilə seçilir.
Heykəltəraşın müəllifi olduğu əsərlər 1967-ci ildən müxtəlif sərgilərdə nümayiş etdirilir. Onun yaratdığı heykəltəraşlıq nümunələri Rusiyada – Tretyakov Qalereyasında (Hüseyn Cavidin büstü), Misirdə – İskəndəriyyə kitabxanasının portalında (Nizami Gəncəvi və “Xəmsə” heykəl-kompozisiyası) nümayiş olunur. Sənətkarın AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin daimi ekspozisiyasında yer alan əsərləri də vardır. Muzeydə nümayiş etdirilən Cavanşir, Koroğlu, Mehdi Hüseynzadənin büstləri, Xurşidbanu Natəvan və Aleksandr Dümanın birgə təsvir olunan poetik fiquru dəyərli əsərlərdəndir. O, həmçinin muzeyin Elmi şurasının üzvüdür.
Kimyaçı alim Yusif Məmmədəliyevin Bakıda, Nizami Gəncəvinin Moldovanın Kişinyov şəhərində, Mehdi Hüseynzadənin Sloveniyanın Şempas şəhərciyində ucaldılmış heykəlləri müəllifin şəhər heykəltəraşlığının inkişafında əvəzsiz xidmətlərinin bariz sübutdur.
Akif Əsgərov monumental abidələrin xüsusi qrupuna aid bir neçə qəbirüstü xatirə kompleksinin də müəllifidir. O, Azərbaycan tarixinin parlaq simalarından olan Əlimərdan bəy Topçubaşovun qəbirüstü memorial kompleksinin müəllifidir. Rəssamın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun layihəsi əsasında 2006-cı ildə hazırladığı Fransanın məşhur Sen-Klu məzarlığındakı Ə.Topçubaşov qəbirüstü abidəsi kompozisiyalı, relyef xarakterli xatirə-memorial kompleksi kimi heykəltəraşlıq xəzinəmizin qızıl fonduna daxil olub.
Sənətkarın yaratmış olduğu heykəltəraşlıq nümunələri yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülüb. Bugünlərdə isə 80 illik yubileyini qeyd edən Xalq rəssamı Akif Əsgərov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Azərbaycanda heykəltəraşlıq sənətinin inkişafında xidmətlərinə görə” 2-ci dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif edilib.

The exposition of the Nizami Museum includes works by People's Artist Akif Asgarov
People's Artist Akif Asgarov, an artist-sculptor who has rendered invaluable services in the presentation, promotion and introduction of the history, literature and culture of Azerbaijan, is 80 years old.
Known for his valuable works both in our country and abroad, Akif Asgarov's creative concept is distinguished by its aesthetic richness and psychological expression of images.
The works of the sculptor have been exhibited in various exhibitions since 1967. His sculptures are displayed in Russia - in the Tretyakov Gallery (bust of Huseyn Javid), in Egypt - on the portal of the Library of Alexandria (sculpture composition "Nizami Ganjavi and “Khamsa"). National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS stores works of the artist in the permanent exposition as well. The busts of Javanshir, Koroglu, Mehdi Huseynzadeh, the poetic figure of Khurshidbanu Natavan and Alexander Duma displayed in the museum are valuable works. He is also a member of the museum's Scientific Council.
The statues of chemist Yusif Mammadaliyev in Baku, Nizami Ganjavi in ​​Chisinau, Moldova, and Mehdi Huseynzadeh in Sempas, Slovenia, are obvious evidence of the author's invaluable contribution to the development of urban sculpture.
Akif Asgarov is also the author of several tombstones belonging to a special group of monumental monuments. He is the author of the tombstone memorial complex of Alimardan bey Topchubashov, one of the brightest figures in the history of Azerbaijan. The tombstone of A. Topchubashov in the famous French Saint-Cloud cemetery, designed by the artist in 2006 based on project of the director of the National Museum of Azerbaijani Literature, academician Rafael Huseynov, has been included in the golden fund of our sculptural treasury.
Today, People's Artist Akif Asgarov, who is celebrating his 80th birthday, was awarded the 2nd degree "Labor" order by the order of President Ilham Aliyev "For merits to the development of sculpture in Azerbaijan."