Bu gün Azərbaycanda ekoloji kənd təsərrüfatı hərəkatının və ekoloji kənd təsərrüfatı elmi məktəbinin banisi, Əməkdar müəllim, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Qaxda yerləşən Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin direktoru, professor Amin Babayevin 70 yaşı tamam olur.
Amin Hacıbaba oğlu Babayev 1950-ci il mayın 5-də Qax rayonunun Sarıbaş kəndində anadan olub. O, ilk təhsilini burada alıb, 1972-ci ildə isə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti) Aqronomluq fakültəsini bitirib. Daha sonra təhsilini M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin aspiranturasında davam etdirib.
Əmək fəaliyyətinə 1976-cı ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda başlayan A.Babayev 1982-ci ilə kimi burada Torpaqşünaslıq kafedrasının assistenti, dosenti vəzifələrində çalışıb. 1982-1985-ci illərdə Mali Respublikasının Katibuqu Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun professoru, 1985-1998-ci illərdə isə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Torpaqşünaslıq kafedrasının dosenti, professoru, kafedra müdiri olub, 1996-cı ildə Gəncə Aqrobiznes Assosiasiyasının (GABA) prezidenti seçilib. O, 1998-2000-ci illərdə Dövlət Elm və Texnika Komitəsinin nəzdində Gəncə Elm və Texnika Mərkəzinin direktoru işləyib. 2007-2014-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin Torpaqşünaslıq, aqrokimya və ekoloji kənd təsərrüfatı kafedrasının müdiri kimi fəaliyyət göstərib.
A.Babayev 1976-cı ildə fəlsəfə, 1995-ci ildə elmlər doktoru dərəcələrini, 1997-ci ildə isə professor elmi adını alıb.
Ömrünün 48 ilini Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti və AMEA-da elmi və elmi-pedaqoji fəaliyyətə həsr edən alim Azərbaycanın torpaqşünaslıq elminə mühüm töhfələr verib. O, son 30 ildə Azərbaycanda iki elmi-praktiki istiqamətin - ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı, aqrar məsləhət və informasiya xidmətinin əsasını qoyaraq bu sahələrin inkişafı üçün böyük əmək sərf edib.
Professorun rəhbərliyi ilə ekoloji kənd təsərrüfatı hərəkatının dünya standartlarına uyğun elmi, elmi-metodiki və elmi informasiya bazaları, eləcə də bilavasitə iştirakı ilə normativ-hüquqi bazası formalaşıb. Onun tərəfindən müxtəlif bitkilərin məhsuldarlıq göstəriciləri əsasında ekoloji kənd təsərrüfatı sistemində “sağlam torpaq” anlayışının konkret torpaq ərazisinin inteqral ekoloji funksiyaları ilə bağlı olduğu və təbii resursların keyfiyyətinin elmi əsaslarla qiymətləndirilməsi ideyası uzunmüddətli təcrübələr yolu ilə sübuta yetirilib. Bu tədqiqatlar Azərbaycanda yeni kənd təsərrüfatı sisteminin inkişafı üçün elmi töhfədir və ölkəmizdə ekoloji tarazlığı qənaətbəxş hesab edilən bölgələrdə yüksəkgəlirli investisiya proqramlarının həyata keçirilməsi üçün iqtisadi əhəmiyyət kəsb edir. Tədqiqatlara əsasən Gəncəbasar və Şəki-Zaqatala regionlarında konvensional və ekoloji kənd təsərrüfatı sistemlərinin 2025-ci il üçün iqtisadi inkişaf hədəfləri müəyyənləşdirilib.
A.Babayevin rəhbərlik etdiyi Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzi tərəfindən işlənilmiş “Azərbaycanda ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişafı üçün Milli Proqramın Konsepsiyası” bu sahəyə dair Strateji Yol Xəritəsinin hazırlanmasında istifadə olunub.
Alim 5 monoqrafiya, 200-ə yaxın elmi, 30 publisistik məqalənin, 20 kitab, kitabça, broşür, dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 3 elmlər, 8 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
A.Babayev Beynəlxalq Ekoloji Kənd Təsərrüfatı Hərəkatı Federasiyasının (İFOAM), Avropa Bitkiçilik üzrə Tədqiqatlar Assosiasiyasının (EUCARPİA), Amerika Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin (ССА), Amerika Aqronomlar Cəmiyyətinin (ASA), Avrasiya Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin üzvü, BMT-nin Beynəlxalq Ekologiya və Həyat Fəaliyyətinin Təhlükəsizliyi Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, Gürcüstan Dövlət Aqrar Universitetinin Fəxri doktorudur.
Ölkə başçısının 18 may 2010-cu il tarixli Sərəncamı ilə o, “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülüb. A.Babayev elm və təhsil sahəsində xidmətlərinə görə müxtəlif illərdə BMT-nin Beynəlxalq Ekologiya və Həyat Fəaliyyətinin Təhlükəsizliyi Elmlər Akademiyasının “M.V.Lomonosov adına” və “Vernadski” ordenləri, eləcə də “Alim ulduzu” medalları ilə təltif olunub. Bundan əlavə, alim elmi-ictimai fəaliyyətinə görə 2017-ci ildə Almaniyada keçirilən Vahid Dünya Mükafatı (OWA) müsabiqəsinin laureatıdır.
Professor Amin Babayevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Professor Amin Babayev turns 70
Today, the founder of the ecological agricultural movement and ecological agricultural scientific school in Azerbaijan, Honored Teacher, director of the Regional Experimental Resource Center for Organic Agriculture at the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS in Gakh, Professor Amin Babayev, is 70 years old.
Amin Hajibaba oglu Babayev was born on May 5, 1950 in the village of Saribash in the Gakh region. Here he received his first education, and in 1972 he graduated from the Agronomy Department of the Azerbaijan Agricultural Institute (now the Azerbaijan State Agrarian University). Then he continued his studies at the graduate school of Moscow State University. M.V. Lomonosov.
A. Babayev began his career at the Azerbaijan Agricultural Institute in 1976. Until 1982, he worked as an assistant, assistant professor at the department of soil science. In 1982-1985, he was a professor at the Katibugu Agricultural Institute of the Republic of Mali, and from 1985-1998 he was an assistant professor, professor, head of the soil science department of the Azerbaijan Agricultural Institute, and in 1996 was elected president of the Ganja Agribusiness Association. In 1998-2000, he worked as the director of the Ganja Scientific and Technical Center under the State Committee for Science and Technology. In 2007-2014, he worked as the head Department of Soil Science, Agrochemistry and Ecological Agriculture of the Azerbaijan State Agrarian University.
A. Babayev received his PhD in 1976, his doctoral degree in 1995 and the title of professor in 1997.
Having devoted 48 years of his life to scientific and scientific-pedagogical activity at the Azerbaijan State Agrarian University and ANAS, the scientist made an important contribution to the science of soil science in Azerbaijan. Over the past 30 years, he has worked hard to develop two scientific and practical fields in Azerbaijan - organic farming, agricultural consulting and information services.
Under the guidance of the professor, scientific, methodological and scientific information bases of the ecological agricultural movement were created in accordance with international standards, as well as the legal framework with his direct participation.
In preparing the Strategic Roadmap in this area, the “Concept of the National Program for the Development of Organic Agriculture in Azerbaijan” was used, developed by the Regional Experimental Resource Center for Organic Agriculture under the direction of A. Babayev.
The scientist is the author of 5 monographs, about 200 scientific, 30 journalistic articles, 20 books, booklets, brochures, textbooks and teaching aids. Under his leadership, was prepared 3 doctors of sciences and 8 doctors of philosophy.
By presidential decree of May 18, 2010, he was awarded the honorary title “Honored Teacher”. A. Babayev was awarded the orders of MV Lomonosov and Vernadsky of the UN International Academy of Ecology and Life Safety, as well as the Star of a Scientist medal for his services in the field of science and education. In addition, the scientist is the winner of the United World Award (OWA) (2017) for his scientific and social activities.
We congratulate Professor Amin Babayev on his 70th birthday and wish him many years of life, robust health and achievements in the development of Azerbaijan science.