MBBİ-nin əməkdaşı AzTV kanalının “Telesəhər” verilişinin qonağı olub
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səadət Xudaverdiyeva AzTV kanalının “Telesəhər” verilişinin qonağı olub.
“Koronavirusun daşıyıcısı olan heyvanlar sahiblərini yoluxdura bilərlərmi?” mövzusunda çıxış edən S.Xudaverdiyeva bu virusun yaranma tarixindən danışıb, onun insanlarla yanaşı, heyvanlarda da kəskin respirator sindrom yaratdığını bildirib.
Alim qeyd edib ki, koronavirusun heyvandan insana və ya əksinə keçməsi haqqında kifayət qədər tədqiqatlar aparılmasa da, ehtiyat tədbirləri görmək üçün pandemiya dövründə ev heyvanları ilə distansiya saxlanılmalı, ev heyvanlarının bir-biriləri ilə təması məhdudlaşdırılmalıdır. O, vurğulayıb ki, Çin alimləri tərəfindən aparılan araşdırmalara görə, heyvanlar arasında pişiklər və dağ dələləri bu virusa yoluxmağa daha həssasdırlar.

Сотрудник ИМББ была гостем передачи канала AzTV «Telesəhər» (Телеутро»)
Ведущий научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА (ИМББ), доктор философии по биологии, доцент Саадат Худавердиева была гостем передачи канала AzTV «Telesəhər» («Телеутро»).
Говоря о том, могут ли животные, являющиеся носителями коронавируса, заразить своих владельцев, С.Худавердиева рассказала об истории возникновения этого вируса и отметила, что он создает острый респираторный синдром как у людей, так и у животных.
Ученый сообщила, что, хотя еще нет полностью подтверждающих или опровергающих факт заражения людей коронавирусом от животных и наоборот, в целях безопасности в период пандемии следует соблюдать дистанцию с домашними животными и ограничить общение домашних животных друг с другом. Она подчеркнула, что, согласно проведенным китайскими учеными исследованиям, среди животных особо чувствительны к этому вирусу кошки и каменные куницы.