MBBİ-nin əməkdaşı AzTV kanalının “Telesəhər” verilişinin qonağı olub
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səadət Xudaverdiyeva AzTV kanalının “Telesəhər” verilişinin qonağı olub.
“Koronavirusun daşıyıcısı olan heyvanlar sahiblərini yoluxdura bilərlərmi?” mövzusunda çıxış edən S.Xudaverdiyeva bu virusun yaranma tarixindən danışıb, onun insanlarla yanaşı, heyvanlarda da kəskin respirator sindrom yaratdığını bildirib.
Alim qeyd edib ki, koronavirusun heyvandan insana və ya əksinə keçməsi haqqında kifayət qədər tədqiqatlar aparılmasa da, ehtiyat tədbirləri görmək üçün pandemiya dövründə ev heyvanları ilə distansiya saxlanılmalı, ev heyvanlarının bir-biriləri ilə təması məhdudlaşdırılmalıdır. O, vurğulayıb ki, Çin alimləri tərəfindən aparılan araşdırmalara görə, heyvanlar arasında pişiklər və dağ dələləri bu virusa yoluxmağa daha həssasdırlar.

Leading researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS (IMBB), PhD in Biology, associate professor Saadat Khudaverdieva was a guest of the Telesəhər (Teleutro) AzTV channel.
Speaking about whether animals carrying coronavirus can infect their owners, S. Khudaverdieva told about the history of this virus and noted that it creates an acute respiratory syndrome in both humans and animals.
The scientist said that although there is still no fully confirming or denying the fact that people have been infected with coronavirus from animals and vice versa, for safety reasons, during a pandemic, you should keep a distance with your pets and restrict communication between pets. She emphasized that, according to studies conducted by Chinese scientists, cats and stone martens are especially susceptible to this virus.