Professor Şahvələd Xəlilovun anadan olmasının 75 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib
AMEA akad. Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutundagörkəmli alim, AMEA-nın müxbir üzvü, coğrafiya elmləri doktoru, professor Şahvələd Xəlilovun anadan olmasının 75 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov açaraq görkəmli tədqiqatçı alim Ş.Xəlilovun coğrafiya elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, alim Azərbaycan coğrafiyaçıları içərisində ilk dəfə yeni su anbarlarının səmərəli yerləşdirilməsinin əsas ekoloji-coğrafi prinsiplərini işləyib hazırlamış, mövcud su anbarlarının ətraf mühitə neqativ təsirlərinin, o cümlədən onların lillənməsi və sahillərinin dinamikasının intensivliyi proqnozunu vermişdir.
Sonra institutun Coğrafi fikir tarixi şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyevalimin həyat və yaradıcılığı haqqında məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Ş.Xəlilov coğrafiyaşünas alim olmaqla yanaşı, eyni zamanda, ictimai xadim, Azərbaycan EA partiya komitəsinin katibi, Bakı Şəhər Sovetinin deputatı, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının əsas təşkilatçılarından biri, AR Prezidenti yanında AAK Ekspert şurasının üzvü olmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun Coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Fərda İmanov, Təbiəti mühafizə kafedrasının müdiri, professor Şövqi Göyçaylı, İqtisadi coğrafiya kafedrasının müdiri, professor Tapdıq Həsənov, BDU Həmkarlar Komitəsinin sədri, dosent Fikrət Şiriyev, ADPU-nun Coğrafiya fakültəsinin dekanı, c.ü.f.d. Mətanət Əsgərova, Coğrafiya institutunun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. Ənvər Əliyev, institutun Qurunun hidrologiyası şöbəsinin müdiri, c.e.d.Rəna Qaşqay və başqaları Ş.Xəlilovla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin ailəsi adından çıxış edən oğlu atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Состоялось мероприятие, посвященное 75-летнему юбилею профессора Шахвалада Халилова
В Институте географии НАНА состоялось мероприятие, посвященное 75-летнему юбилею видного ученого, члена-корреспондента НАНА, доктора географических наук, профессора Шахвалада Халилова.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор института академикРамиз Мамедов рассказал о ценном вкладе видного ученого-исследователя Ш.Халилова в географическую науку. Было отмечено, что ученый впервые среди географов Азербайджана разработал основные эколого-географические принципы рационального распределения новых водохранилищ и дал прогноз негативного воздействия существующих водохранилищ на окружающую среду, а также интенсивности их прибрежной динамики и заиливания.
Затем заведующий Отделом истории географической мысли института доктор философии по географии Габил Хагвердиев выступил с докладом, посвященным жизни и научной деятельности ученого. Было отмечено, что ученый-географ Ш.Халилов был в то же время общественным деятелем, секретарем партийного комитета Азербайджанской академии наук, депутатом Бакинского городского совета, после приобретения независимости одним из главных организаторов Ясамальской районной организации ПНА, членом Экспертной комиссии ВАК при Президенте АР.
Выступившие на мероприятии декан факультета географии БГУ профессор Ф.Иманов, зав.кафедрой охраны природы профессор Шовги Гёйчайлы, зав.кафедрой экономической географии профессор Т.Гасанов, председатель Профсоюза БГУ доцент Фикрет Шириев и др. поделились своими воспоминаниями о Ш.Халилове.
В заключение от имени своей семьи выступил сын ученого, который выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия за оказанное внимание и уважение.