Şairin ev muzeyindən çağırış: “Evdə qal və Hüseyn Cavidin əsərlərini oxu”
Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın 14 mart 2020-ci il tarixli qərarına əsasən, respublikanın bütün elmi-tədqiqat müəssisələri, o cümlədən AMEA-nın Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi fəaliyyətini dayandırıb. Hazırda muzey 2020-ci il üçün elmi-tədqiqat planında nəzərdə tutulmuş işlərin qismən həyata keçirilməsi məqsədilə fəaliyyətini onlayn rejimdə davam etdirir.
Muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlının sözlərinə görə, qurumun rəsmi internet saytı www.huseyncavid.az  öz ziyarətçilərini qəbul edir. Dolğun informasiya ilə zəngin platformada muzey haqqında geniş məlumat əldə etmək, “virtual muzey” pəncərəsindən burada saxlanılan eksponatlarla tanış olmaq mümkündür. G.Babaxanlı qeyd edib ki, Cavid yaradıcılığı ilə məşğul olan alimlərə elektron sorğu vasitəsilə muzeyin nəşrlərinin elektron variantı təqdim olunur.
“Hüseyn Cavid yaradıcılığının sosial şəbəkələr üzərindən təbliği yüksək səviyyədə həyata keçirilir”, – deyən G.Babaxanlı bildirib ki, muzeyin rəsmi “Facebook” səhifəsində kiçik videoçarxlar, ədibin burada saxlanılan fotoşəkillərinin tarixçələri, H.Cavidin əsərlərindən parçalar nümayiş olunur. Həmçinin rəhbərliyin tərtib etdiyi növbətçilik qrafiki üzrə əməkdaşlar muzeyə ünvanlanan sualları cavablandırırlar.
Alim bildirib ki, muzeyin əməkdaşları karantin müddətində Hüseyn Cavid və Cavidlər irsinin toplanması, təbliği və tədqiqi sahəsində elmi işlərini davam etdirirlər. Belə ki, “Cavidşünaslıq” araşdırmalar toplusunun 20-30-cu cildləri üzərində işlər aparılır. "Çoxcildli “Cavidşünaslıq” araşdırmalar toplusunun 1 cildi ingilis dilli məqalələrdən ibarət olacaq" - deyə direktor əlavə edib.
G.Babaxanlı “Azərbaycan ədəbi fikri və Hüseyn Cavid” monoqrafiyasının 3-cü cildi üzərində işləri davam etdirdiyini də diqqətə çatdırıb.
Muzey rəhbərinin bildirdiyinə görə, bu il Hüseyn Cavidin “Knyaz” əsərinin yazılmasının 90, “Uçurum” əsərinin yazılmasının 100 ilinin tamam olması münasibətilə həmin əsərlər yenidən nəşrə hazırlanır. Eyni zamanda, “Xəyyam” və “Şəhla” əsərlərinin ərsəyə gəlməsinin 85 illiyi münasibətilə muzeyin əməkdaşları tərəfindən bu əsərlər haqqında ədəbi-tarixi xronika tərtib olunur. Bununla yanaşı, “Topal Teymur” əsərinin yazılmasının 95 illiyi münasibətilə əsər hazırda ingilis dilinə tərcümə olunur və mövcud vəziyyət bitdikdən sonra nəşrə təqdim ediləcək.
Sonda G.Babaxanlı qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi sosial izolyasiya çağırışına qoşularaq “Evdə qal və Hüseyn Cavidin əsərlərini oxu” devizi ilə çıxış edir.

Call from the poet's house museum: "Stay home and read the works of Huseyn Javid"
According to the decision of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers dated March 14, 2020, all research institutions of the republic, including the House Museum of Huseyn Javid of ANAS, suspended their activities. Currently, the museum continues its activities online in order to partially implement the work envisaged in the research plan for 2020.
According to the museum director, Doctor of philological sciences Gulbaniz Babakhanli, the official website of the institution www.huseyncavid.az receives its visitors. It is possible to get detailed information about the museum on the platform rich in detailed information, to get acquainted with the exhibits stored here through the "virtual museum" window. G.Babakhanli noted that the scientists engaged in Javid's work are provided with an electronic version of the museum's publications through an electronic survey.
The scientist said that the museum's staff continues to carry out scientific work in the field of collection, promotion and research of the heritage of Huseyn Javid and Javids’ during the quarantine period. Thus, work is underway on volumes 20-30th of the collection of research "Javid studies". "One volume of the multi-volume collection of Javid studies will consist of articles in English," she added.
G.Babakhanli also noted that she continues to work on the 3rd volume of the monograph "Azerbaijani literary thought and Huseyn Javid". According to the museum head, this year, on the occasion of the 90th anniversary of Huseyn Javid's "Knyaz" and the 100th anniversary of the "Uchurum", these works are being re-published.
In addition, on the occasion of the 95th anniversary of the publication of "Topal Teymur", the work is currently being translated into English and will be published after the current situation.
In conclusion, G. Babakhanli noted that Huseyn Javid's House Museum joins the call for social isolation and speaks under the slogan "Stay home and read Huseyn Javid's works."