Şairin ev muzeyindən çağırış: “Evdə qal və Hüseyn Cavidin əsərlərini oxu”
Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın 14 mart 2020-ci il tarixli qərarına əsasən, respublikanın bütün elmi-tədqiqat müəssisələri, o cümlədən AMEA-nın Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi fəaliyyətini dayandırıb. Hazırda muzey 2020-ci il üçün elmi-tədqiqat planında nəzərdə tutulmuş işlərin qismən həyata keçirilməsi məqsədilə fəaliyyətini onlayn rejimdə davam etdirir.
Muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlının sözlərinə görə, qurumun rəsmi internet saytı www.huseyncavid.az  öz ziyarətçilərini qəbul edir. Dolğun informasiya ilə zəngin platformada muzey haqqında geniş məlumat əldə etmək, “virtual muzey” pəncərəsindən burada saxlanılan eksponatlarla tanış olmaq mümkündür. G.Babaxanlı qeyd edib ki, Cavid yaradıcılığı ilə məşğul olan alimlərə elektron sorğu vasitəsilə muzeyin nəşrlərinin elektron variantı təqdim olunur.
“Hüseyn Cavid yaradıcılığının sosial şəbəkələr üzərindən təbliği yüksək səviyyədə həyata keçirilir”, – deyən G.Babaxanlı bildirib ki, muzeyin rəsmi “Facebook” səhifəsində kiçik videoçarxlar, ədibin burada saxlanılan fotoşəkillərinin tarixçələri, H.Cavidin əsərlərindən parçalar nümayiş olunur. Həmçinin rəhbərliyin tərtib etdiyi növbətçilik qrafiki üzrə əməkdaşlar muzeyə ünvanlanan sualları cavablandırırlar.
Alim bildirib ki, muzeyin əməkdaşları karantin müddətində Hüseyn Cavid və Cavidlər irsinin toplanması, təbliği və tədqiqi sahəsində elmi işlərini davam etdirirlər. Belə ki, “Cavidşünaslıq” araşdırmalar toplusunun 20-30-cu cildləri üzərində işlər aparılır. "Çoxcildli “Cavidşünaslıq” araşdırmalar toplusunun 1 cildi ingilis dilli məqalələrdən ibarət olacaq" - deyə direktor əlavə edib.
G.Babaxanlı “Azərbaycan ədəbi fikri və Hüseyn Cavid” monoqrafiyasının 3-cü cildi üzərində işləri davam etdirdiyini də diqqətə çatdırıb.
Muzey rəhbərinin bildirdiyinə görə, bu il Hüseyn Cavidin “Knyaz” əsərinin yazılmasının 90, “Uçurum” əsərinin yazılmasının 100 ilinin tamam olması münasibətilə həmin əsərlər yenidən nəşrə hazırlanır. Eyni zamanda, “Xəyyam” və “Şəhla” əsərlərinin ərsəyə gəlməsinin 85 illiyi münasibətilə muzeyin əməkdaşları tərəfindən bu əsərlər haqqında ədəbi-tarixi xronika tərtib olunur. Bununla yanaşı, “Topal Teymur” əsərinin yazılmasının 95 illiyi münasibətilə əsər hazırda ingilis dilinə tərcümə olunur və mövcud vəziyyət bitdikdən sonra nəşrə təqdim ediləcək.
Sonda G.Babaxanlı qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi sosial izolyasiya çağırışına qoşularaq “Evdə qal və Hüseyn Cavidin əsərlərini oxu” devizi ilə çıxış edir.

Призыв из Дома-музея поэта: «Оставайся дома и читай произведения Гусейна Джавида»
Постановлением Оперативного штаба при Кабинете Министров от 14 марта 2020 года все научно-исследовательские учреждения республики, в том числе Дом-музей Гусейна Джавида НАНА, приостановили свою деятельность. В настоящее время в целях частичного выполнения работ, предусмотренных в плане исследований на 2020 год, музей продолжает свою деятельность в режиме онлайн.
По словам директора музея доктора филологических наук Гулбаниз Бабаханлы, официальный сайт учреждения www.huseyncavid.az принимает своих посетителей. Подробную информацию о музее можно получить на богатой подробной информацией платформе, ознакомиться с экспонатами, хранящимися здесь, через окно «виртуального музея». Г.Бабаханлы отметила, что ученым, занимающимся исследованием творчества Джавида, посредством электронного опроса предоставляется электронная версия публикаций музея.
«Пропаганда творчества Гусейна Джавида в социальных сетях осуществляется на высоком уровне», - сказала Г.Бабаханлы. На официальной странице музея в Facebook демонстрируются короткие видеоролики, истории хранящихся здесь фотографий великого литератора и выдержки из произведений Г.Джавида. Также, согласно графику дежурств, составленному руководством, сотрудники отвечают на вопросы, адресованные музею.
Ученый отметила, что сотрудники музея продолжают научную деятельность в области сбора, пропаганды и исследования наследия Гусейна Джавида и семьи Джавидов в течение периода карантина. Таким образом, ведутся работы над 20-30 томами сборника исследований "Джавидоведение".
Г.Бабаханлы также довела до внимания, что продолжается работа над 3-м томом монографии «Азербайджанская литературная мысль и Гусейн Джавид».
По словам главы музея, в этом году, по случаю 90-летия написания произведения «Князь» и 100-летия – произведения «Обрыв» Гусейна Джавида эти работы готовятся к переизданию. В то же время по случаю 85-летия создания произведений «Хайям» и «Шахла» сотрудники музея составляют литературно-историческую хронику об этих произведениях. Кроме того, по случаю 95-й годовщины написания произведения «Топал Теймур», работа в настоящее время переводится на английский язык и будет издана в ближайшее время.
В заключение Г.Бабаханлы отметила, что Дом-музей Гусейна Джавида, присоединяясь к призыву к социальной изоляции, выступает под девизом «Сиди дома и читай произведения Гусейна Джавида».