AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev: “Qız qalası Naxçıvanın qədim tarixinin daş yaddaşıdır”
Arxeoloji tədqiqatlar sübut edir ki, Azərbaycanda ilkin qala-şəhərlərin formalaşdığı əsas regionlardan biri Naxçıvan ərazisi olub. Naxçıvanda qala-şəhərlərin eradan əvvəl III minillikdə formalaşdığı arxeoloji tədqiqatlarla təsdiq edilib. Bu tip qala-şəhərlərdən biri Şərur rayonunda, Arpaçay vadisində, Dizə kəndinin şimalında yerləşən Qız qalası yaşayış yeridir.
Bu barədə Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev müsahibə verib.
V.Baxşəliyev bildirib ki, yaşayış yerində arxeoloji tədqiqatlara 2014-cü ildə başlanılıb. 2017-ci ilədək aparılan tədqiqatlar zamanı yaşayış yerinin Orta Tunc dövrü təbəqəsi öyrənilib, arxeomaqnit araşdırmalar nəticəsində Qız qalası və Oğlanqalanı çevrələyən 486 hektarlıq sahənin Dəmir dövründə qala divarları ilə əhatə olunduğu müəyyən olunub. Bu, Cənubi Qafqazda həmin dövrə aid yeganə yaşayış yeridir. Yaşayış yerinin əsas mərkəzi Arpaçay vadisində və onun yaxınlığındakı kiçik yaşayış məntəqələri olub.
“Qız qalası yaşayış yerində Orta Tunc dövrünə aid iki qala divarı aşkara çıxarılıb. Bu qala divarlarının biri irihəcmli daşlardan inşa olunub və ilk baxışda Dəmir dövrünün siklop tikintilərini xatırladır. Lakin karbon analizlər onun Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsinə, eradan əvvəl 2135-ci ilə aid olduğunu göstərib”, – deyə alim qeyd edib.
Arxeoloq bildirib ki, 2016-cı ildə aparılan araşdırmalar qala divarına birləşik binaların da mövcud olduğunu təsdiq edib. Lakin qala divarının hələlik yalnız bir qismi aşkar olunub. Onun sözlərinə görə, indiyədək Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda eradan əvvəl III minilliyə aid qala divarları aşkar edilmədiyindən bu fenomenal hadisə regionun tarixində inqilab kimi dəyərləndirilə bilər.
Vəli Baxşəliyev deyib ki, ikinci qala divarı Orta Tunc dövrü təbəqəsinin üst qatında aşkar olunub. 2014-2016-cı illərdə aparılan qazıntılar zamanı müdafiə divarının böyük bir qismi tapılıb. Müdafiə divarının alt qismindən götürülən kömür analizi bu divarın eradan əvvəl II minilliyin ortalarında, eradan əvvəl 1450-ci ildə inşa olunduğunu təsdiq edib.
“Qız qalası yaşayış yerində Orta və Son Tunc dövrü təbəqəsinin üzərində qalın orta əsr təbəqəsinin mövcudluğu qazıntıları genişləndirməyə imkan vermir”, – deyə bildirən alim bu səbəbdən Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsinə aid strukturların aşkar edilmədiyini qeyd edib.
V.Baxşəliyev əlavə edib ki, yaşayış yerinin alt təbəqələrində aparılan qazıntılar zamanı qəbir abidələrinə rast gəlinib. Bu, yaşayış yerləri ilə qəbiristanlıqların iç-içə olduğunu təsdiq edir. Bilavasitə yaşayış yerinin yaxınlığında aşkar olunan bu qəbirlərin birindən Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsi üçün xarakterik olan boyalı qablar aşkar olunub.
Onun sözlərinə görə, Qız qalası nekroplundakı kurqanlardan birindən götürülən kömür analizi onun eradan əvvəl 2280-ci ilə aid olduğunu göstərib. Bu, Cənubi Qafqazda boyalı qablar mədəniyyətinə aid ən qədim tarixdir. Qeyd olunan fakt Azərbaycanda mədəni inkişafın bəzi tədqiqatçıların dediyi kimi, nəinki Yaxın Şərqdən geri qaldığını, əksinə mədəni inkişaf səviyyəsinin bəzən Yaxın Şərq ölkələrini qabaqladığını göstərir.
Qız qalası yaşayış yeri və onun ətrafındakı kurqanlarda aparılan araşdırmaların onların vahid bir kompleks təşkil etdiyini göstərdiyini vurğulayan Vəli Baxşəliyev bildirib ki, həmin yaşayış yerində aparılan tədqiqatlar zamanı Orta Tunc dövrünə aid 2,5-3 metr qalınlığında mədəni təbəqənin varlığı müəyyən olunub. Bu, Naxçıvanda I Kültəpə, II Kültəpə və Qızılburundan sonra dördüncü mühüm abidədir.
AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev deyib: “2016-cı ilin birinci yarısında bu abidələrin tədqiqi zamanı yeni faktlar aşkarlanıb. İnsan skeletlərinin dişlərindən götürülən izotopların analizi zamanı müəyyən edilib ki, Arpaçay vadisində məskunlaşan Orta Tunc dövrü tayfaların məskəni Naxçıvandır".
Arxeoloq vurğulayıb ki, son illər Naxçıvanda bəşər tarixinin öyrənilməsi üçün böyük əhəmiyyətə malik xeyli yeni abidələr aşkarlanıb. Bu isə muxtar respublikanın tarix və mədəniyyət abidələrinin tədqiqinə dövlət qayğısının ildən-ilə artması ilə əlaqədardır.

Член-корреспондент НАНА Вали Бахшалиев: «Девичья башня - это каменная память о древней истории Нахчывана»
11.04.2020 13:55
Археологические исследования доказывают, что Нахчыван был одним из основных регионов, где были сформированы первые города-крепости в Азербайджане. Археологические исследования подтвердили, что города-крепости в Нахчыване образовались в третьем тысячелетии до нашей эры. Одним из таких городов-крепостей является поселение Девичья башня, расположенное в районе Шарур, в долине Арпачай, к северу от деревни Диза.
Об этом дал интервью заведующий отделом Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Вали Бахшалиев.
По словам В.Бахшалиева, археологические раскопки в поселке начались в 2014 году. В ходе исследований, проводившихся до 2017 года, был изучен слой поселения, относящийся к среднему бронзовому веку, и в результате археомагнитных исследований было установлено, что территория вокруг Девичьей башни и Оглангала площадью 486 га в эпоху железа была окружена крепостными стенами. Это единственное поселение на Южном Кавказе того периода. Основным центром поселения были небольшие населенные пункты вокруг Арпачайской долины.
Археолог сказал, что исследования, проведенные в 2016 году, подтвердили существование зданий, прикрепленных к стене замка. Однако до сих пор была обнаружена только часть стены замка. По его словам, это феноменальное событие можно рассматривать как революцию в истории региона, поскольку крепостные стены, восходящие к третьему тысячелетию до нашей эры, не были обнаружены на Ближнем Востоке и Южном Кавказе.
Вали Бахшалиев сказал, что вторая крепостная стена была обнаружена в верхнем слое среднего бронзового века. Во время раскопок в 2014-2016 годах была найдена большая часть оборонительной стены. Анализ угля, взятого со дна оборонительной стены, подтвердил, что стена была построена в середине второго тысячелетия до нашей эры, в 1450 году до нашей эры.
«Наличие толстого средневекового слоя над средним и поздним бронзовым веком в поселении Девичьей башни не позволяет расширять раскопки», - сказал он, отметив, что никаких структур, относящихся к раннему среднему бронзовому веку, обнаружено не было.
В.Бахшалиев добавил, что могильные памятники были обнаружены при раскопках в нижних слоях поселения. Это подтверждает, что поселения и кладбища переплетены. Окрашенные сосуды, типичные для раннего среднего бронзового века, были обнаружены в одной из этих могил, которая была выявлена в непосредственной близости от поселения.
По его словам, анализ угля, взятого из одного из курганов в некрополе Девичья башня, показал, что он датируется 2280 годом до нашей эры. Это самая древняя история расписной гончарной культуры на Южном Кавказе. Этот факт показывает, что развитие культуры в Азербайджане, как говорят некоторые исследователи, не только не отстает от Ближнего Востока, но и уровень культурного развития иногда превышает уровень Ближнего Востока.
Вали Бахшалиев отметил, что исследования, проведенные в поселении Девичья башня и вокруг кургана, показали, что они образуют единый комплекс, и сказал, что исследования, проведенные в этом поселении, выявили наличие культурного слоя среднего бронзового века толщиной 2,5-3 метра. Это четвертый важный памятник в Нахчыване после Культепе I, Култепе II и Гызылбурун.
Член-корреспондент НАНА Вали Бахшалиев сказал: «В первой половине 2016 года были выявлены новые факты при изучении этих памятников. В ходе анализа изотопов, взятых из зубов человеческих скелетов, было установлено, что племена среднего бронзового века, живущие в долине Арпачай, являются выходцами из Нахчывана.
Археолог подчеркнул, что в последние годы в Нахчыване было открыто много новых памятников, имеющих большое значение для изучения истории человечества. Это связано с растущей государственной заботой об изучении памятников истории и культуры автономной республики.