Bəşəriyyətin gələcəyi yalnız elm və texnologiyanın inkişafından asılıdır
Böyük Britaniyanın ən nüfuzlu ali məktəblərindən hesab olunan Kembric Universitetinin Molekulyar Biologiya Laboratoriyasında tədqiqat  qrupunun rəhbəri, həmyerlimiz,  professor  Qərib Mürşüdov koronavirus pandemiyası ilə bağlı aparılan tədqiqatlar və yaşadığı ölkədə bu virus ilə mübarizə tədbirlərindən danışıb.
Alim hazırkı fəaliyyətindən söz açaraq, öz elmi qrupu ilə hər həftə internet vasitəsi ilə görüşdüyünü, hər bir qrup üzvü ilə ayrı-ayrılıqda “zoom” və ya “skype” proqramlarından istifadə edərək müzakirələr apardığını deyib. Epidemiyaların kifayət qədər dəqiq riyazi modelləri olduğunu qeyd edən professor əsas problemin bir xəstənin neçə adamı xəstələndirməsi faktoru olduğunu deyib. Əgər bu ədəd birdən çoxdursa, onda epidemiya sayıla bilər.
“Koronavirus elmin vacibliyini göstərdi”, – deyən Qərib Mürşüdov pandemiya zamanı hər hansı analizləri aparmağın çətin olduğunu söyləyib. Lakin İspan qripi ilə müqaiysə etsək, görərik ki, indiki yoluxma ilə mübarizədə insanlar, elm və təbabət daha hazırlıqlıdır.
Professor bildirib ki, bəşəriyyətin gələcəyi yalnız elm və texnologiyanın inkişafından asılıdır. Hər bir ölkə, ümumiyyətlə bütün dünya elmin inkişafına indikindən dəfələrlə çox maliyyə ayırmalıdır ki, gələcəkdə belə fəlakətlərə daha da hazır olaq. Belə epidemiya və ya pandemiyaların yenidən olması ehtimalı yüksəkdir.
O, hazırda Böyük Britaniyanın bütün təhsil müəssisələrində distant təhsil üsulundan istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb. Alimin sözlərinə görə, hazırda elmi qurumlarda yalnız koronavirus pandemiyası ilə əlaqədər eksperimentlər aparılır: “Məsələn, bizim institutda eksperiment ilə məşğul olanların bir hissəsi həm sürətli testlərin hazırlanması, həm də bu virusun quruluşunu öyrənib ona qarşı mübarizə aparmaq üsullarının tapılması ilə məşğuldurlar”.
Azərbaycanlı alim həmvətənlərinə müraciət edərək onları bu karantin dövründə səbrli və intizamlı olmağa, yalan məlumatlara uymamağa və yalnız rəsmi məlumatlara inanmağa çağırıb. Qeyd edib ki, belə fövqalədə hallarda yalan məlumatların yayılması əlavə fəlakətlərə gətirib çıxara bilər.

Future of mankind depends only on the development of science and technology
The head of the research team at the Laboratory of Molecular Biology, University of Cambridge, one of the most prestigious universities in the UK, our compatriot Professor Garib Murshudov spoke about studies of the coronavirus pandemic and measures to combat the virus in the country in which he lives.
Speaking about his current activities, the scientist said that every week he communicates with his scientific group via the Internet and conducts discussions with each member of the group separately, using the “zoom” or “skype” programs. Noting that there are fairly accurate mathematical models of epidemics, the professor brought to the attention that the main problem is how many people the patient can infect. If this number is more than one, it can be considered an epidemic.
“The coronavirus has demonstrated the importance of science,” said Garib Murshudov, adding that during a pandemic, any kind of analysis is difficult. However, if we compare it with the Spanish flu, we will see that people, science and medicine are better prepared to fight the current infection.
The professor said that the future of mankind depends only on the development of science and technology. Each country and the whole world must invest more and more in the development of science than we are doing now in order to be more prepared for such disasters in the future. The likelihood of a recurrence of such epidemics or pandemics in the future is high.
He noted that distance learning is currently used in all educational institutions in the UK. According to the scientist, at present, scientific institutions conduct experiments only in connection with the coronavirus pandemic: “For example, some experimenters at our institute are developing rapid tests, as well as studying the structure of the virus and finding ways to combat it.”
Addressing his compatriots, the Azerbaijani scientist urged them to be patient and disciplined during the quarantine period, not to follow false information and trust only official information. He noted that in such emergencies, the dissemination of false information could lead to additional disasters.