Bəşəriyyətin gələcəyi yalnız elm və texnologiyanın inkişafından asılıdır
Böyük Britaniyanın ən nüfuzlu ali məktəblərindən hesab olunan Kembric Universitetinin Molekulyar Biologiya Laboratoriyasında tədqiqat  qrupunun rəhbəri, həmyerlimiz,  professor  Qərib Mürşüdov koronavirus pandemiyası ilə bağlı aparılan tədqiqatlar və yaşadığı ölkədə bu virus ilə mübarizə tədbirlərindən danışıb.
Alim hazırkı fəaliyyətindən söz açaraq, öz elmi qrupu ilə hər həftə internet vasitəsi ilə görüşdüyünü, hər bir qrup üzvü ilə ayrı-ayrılıqda “zoom” və ya “skype” proqramlarından istifadə edərək müzakirələr apardığını deyib. Epidemiyaların kifayət qədər dəqiq riyazi modelləri olduğunu qeyd edən professor əsas problemin bir xəstənin neçə adamı xəstələndirməsi faktoru olduğunu deyib. Əgər bu ədəd birdən çoxdursa, onda epidemiya sayıla bilər.
“Koronavirus elmin vacibliyini göstərdi”, – deyən Qərib Mürşüdov pandemiya zamanı hər hansı analizləri aparmağın çətin olduğunu söyləyib. Lakin İspan qripi ilə müqaiysə etsək, görərik ki, indiki yoluxma ilə mübarizədə insanlar, elm və təbabət daha hazırlıqlıdır.
Professor bildirib ki, bəşəriyyətin gələcəyi yalnız elm və texnologiyanın inkişafından asılıdır. Hər bir ölkə, ümumiyyətlə bütün dünya elmin inkişafına indikindən dəfələrlə çox maliyyə ayırmalıdır ki, gələcəkdə belə fəlakətlərə daha da hazır olaq. Belə epidemiya və ya pandemiyaların yenidən olması ehtimalı yüksəkdir.
O, hazırda Böyük Britaniyanın bütün təhsil müəssisələrində distant təhsil üsulundan istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb. Alimin sözlərinə görə, hazırda elmi qurumlarda yalnız koronavirus pandemiyası ilə əlaqədər eksperimentlər aparılır: “Məsələn, bizim institutda eksperiment ilə məşğul olanların bir hissəsi həm sürətli testlərin hazırlanması, həm də bu virusun quruluşunu öyrənib ona qarşı mübarizə aparmaq üsullarının tapılması ilə məşğuldurlar”.
Azərbaycanlı alim həmvətənlərinə müraciət edərək onları bu karantin dövründə səbrli və intizamlı olmağa, yalan məlumatlara uymamağa və yalnız rəsmi məlumatlara inanmağa çağırıb. Qeyd edib ki, belə fövqalədə hallarda yalan məlumatların yayılması əlavə fəlakətlərə gətirib çıxara bilər.

Руководитель исследовательской группы в лаборатории молекулярной биологии Кембриджского университета, одного из самых престижных университетов Великобритании, наш соотечественник профессор Гариб Муршудов рассказал об исследованиях пандемии коронавируса и мерах по борьбе с вирусом в стране, в котором он проживает.
Говоря о своей текущей деятельности, ученый сказал, что каждую неделю он связывается со своей научной группой через Интернет и проводит обсуждения с каждым членом группы отдельно, используя программы «zoom» или «skype». Отметив, что существуют довольно точные математические модели эпидемий, профессор довел до внимания, что главная проблема заключается в том, скольких людей может заразить больной. Если это число больше одного, это можно считать эпидемией.
«Коронавирус продемонстрировал важность науки», - сказал Гариб Муршудов, добавив, что во время пандемии проведение какого-либо анализа представляет трудность. Однако если мы сравним его с испанским гриппом, мы увидим, что люди, наука и медицина лучше подготовлены к борьбе с нынешней инфекцией.
Профессор сказал, что будущее человечества зависит только от развития науки и технологии. Каждая страна и весь мир должны вкладывать все больше и больше средств в развитие науки, чем мы делаем сейчас, чтобы быть более подготовленными к таким бедствиям в будущем. Вероятность повторения подобных эпидемий или пандемий в будущем высока.
Он отметил, что дистанционное обучение в настоящее время используется во всех учебных заведениях Великобритании. По словам ученого, в настоящее время научные учреждения проводят эксперименты только в связи с пандемией коронавируса: «Например, некоторые экспериментаторы в нашем институте занимаются разработкой экспресс-тестов, а также изучением структуры вируса и поиском способов борьбы с ним».
Обращаясь к своим соотечественникам, азербайджанский ученый призвал их быть терпеливыми и дисциплинированными в течение периода карантина, не следовать ложной информации и верить только официальной информации. Он отметил, что в таких чрезвычайных ситуациях распространение ложной информации может привести к дополнительным бедствиям.