Akademik Adil Qəribovun 70 yaşı tamam olur
Bu gün görkəmli kimyaçı alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordeni laureatı, “Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi” QSC-nin sədri, akademik Adil Qəribovun 70 yaşı tamam olur.
Adil Abdulxalıq oğlu Qəribov 1950-ci il martın 28-də Şəki şəhərində anadan olub. O, 1966-cı ildə orta məktəbi gümüş medalla bitirərək, Azərbaycan Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinə qəbul olub, 1972-ci ildə həmin fakültəni “Fiziki kimya” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə başa vurub.
Alim 1972-1976-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Radiasiya tədqiqatları sektorunda aspirantura təhsili alıb, 1979-cu ildə “Seolit və tərkibində seolit olan katalızatorlara qamma şüalarının təsirinin tədqiqi” mövzusunda namizədlik, 1995-ci ildə “Oksid və metal-oksid sistemlərinin səthində maddələrin radiasiya katalitik parçalanma proseslərində enerji ötürülməsinin qanunauyğunluqları” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. O, 1998-ci ildə professor elmi adını alıb, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Akademik A.Qəribovun elmi araşdırmaları çoxşaxəlidir. O, keçmiş SSRİ-nin nüvə elmləri və texnologiyaları sahəsində aparıcı elmi qurumu olan İ.Kurçatov adına Atom Enerjisi İnstitutunda elmi məktəb keçib. Alimin rəhbərliyi ilə nüvə enerjisi əsasında neft fraksiyalarının katalitik krekinqi prosesində benzinin keyfiyyətini artırmağın radiasion üsulu işlənilib. Həmçinin A.Qəribov tərəfindən metanın su buxarı ilə radiasionkatalitik konversiya üsulunun optimal rejimi təyin edilib, müxtəlif tərkibli, disperslik, struktur nizamlılığı və qadağan olunmuş zona eninə malik oksid birləşmələrdə ionlaşdırıcı şüa enerjisinin udulması, çevrilməsi və saxlanılması proseslərinin qanunauyğunluqları təcrübi və nəzəri olaraq aşkarlanıb. Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində ionlaşdırıcı şüaların enerjisinin oksid dielektriklərdə toplanıb saxlanma üsulu işlənilib.
O, radiasion-heterogen proseslərdə təcrübi olaraq ölçü effektini aşkar edib və hidrogen vasitəsilə effektiv enerji çevrilmə proseslərinin elmi əsaslarını işləyib. Bundan başqa, akademik tərəfindən ilk dəfə olaraq atom-hidrogen energetikası proqramı üzrə təklif olunan radiasion-heterogen enerji çevrilmə proseslərinin nəzəri modeli verilib və proseslərin kinetik parametrləri təyin edilib.
Çernobıl qəzasından sonra A.Qəribov İ.Kurçatov adına Atom Enerjisi İnstitutunun sifarişi ilə su ilə soyudulan nüvə reaktorlarının təhlükəsizliyi üzrə tədqiqatlar aparıb və bu istiqamətdə kollaborasiyaya rəhbərlik edib. Aparılmış tədqiqatlar əsasında su ilə soyudulan nüvə reaktorlarının aktiv zona materiallarının müdafiə və katastrofik oksidləşmə proseslərinin başvermə mexanizmləri aşkar olunub. Alınmış nəticələr Çernobıl və Fukusima qəzalarının səbəblərinin aşkar olunmasında, su ilə soyudulan nüvə reaktorlarının normal və qəza rejimlərinin ssenarilərinin işlənməsində istifadə olunub.
Alim tərəfindən neytron, proton və digər ionlaşdırıcı şüaların təsiri altında nano-materiallarda baş verən nüvə çevrilməsi, radioaktiv parçalanma, mühitə enerji verilməsi və deffektəmələgəlmə qanunauyğunluqları aşkar olunub. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan ərazisində torpaq və su hövzələrində, müxtəlif istehsalat sahələrində təbii radioaktiv izotopların paylanma xüsusiyyətləri və radiasiya təhlükəsizliyi üzrə təkliflər hazırlanıb.
A.Qəribovun aldığı elmi nəticələr üç dəfə SSRİ Elmlər Akademiyasının illik hesabatında mühüm nəticə kimi qeyd edilib. Aparılmış çoxşaxəli tədqiqatların nəticəsi olaraq akademik tərəfindən Azərbaycanda radiasion-heterogen sistemlər və proseslər üzrə elmi məktəb formalaşıb.
O, ölkə Prezidentinin 22 iyul 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində “Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi” QSC-nin sədri təyin olunub.
Akademik A.Qəribov 400-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 2 kitabın, 12 patent və müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifidir. Onun nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda çap olunmuş əsərlərinə 1500-dən artıq istinad edilib. Alimin rəhbərliyi altında NATO, Ukrayna Elm Texnika Fondu, Avropa İttifaqı və ABŞ-ın Energetika Nazirliyi ilə bir sıra layihələr icra olunub.
Alim Müstəqil Dövlətlər Birliyinin Atom Enerjisinin dinc məqsədlərlə istifadəsi üzrə Komissiyasında Azərbaycan Respublikasının təmsilçisi, Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliklə Əlaqələr üzrə Azərbaycan Dövlət Komissiyasının üzvüdür.
A.Qəribovun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilib. O, 2005-ci il ildə ölkə başçısının sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, 2020-ci ildə isə “Şöhrət” ordeninə layiq görülüb.
Görkəmli alim Adil Qəribovu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Академику Адилю Гарибову исполняется 70 лет
Сегодня исполняется 70 лет со дня рождения выдающегося химика, заслуженного деятеля науки, кавалера ордена «Шохрат», председателя Национального центра ядерных исследований академика Адиля Гарибова.
Адиль Абдулхалиг оглы Гарибов родился 28 марта 1950 года в городе Шеки. После окончания средней школы с серебряной медалью в 1966 году он поступил на химический факультет Азербайджанского государственного университета, а в 1972 году окончил с отличием по специальности «Физическая химия».
В 1972-1976 гг. получил последипломное образование в Секторе радиационных исследований Академии наук Азербайджана. В 1979 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Влияние гамма излучения на цеолитов и цеолитсодержаших  катализаторов», а в 1995 году – докторскую диссертацию на тему «Закономерности передачи энергии в процессах радиационно каталитического распада веществ на поверхности оксидов и металл оксидных систем». Он получил звание профессора в 1998 году, был избран членом-корреспондентом НАНА в 2007 году и действительным членом в 2014 году.
Научные исследования академика А.Гарибова многогранны. Он учился в научной школе при Институте атомной энергии им. И. Курчатова, ведущего научного учреждения в области ядерной науки и техники бывшего СССР. Под руководством ученого был разработан радиационный метод повышения качества бензина в процессе каталитического крекинга нефтяных фракций на основе ядерной энергии. А.Гарибов также определил оптимальный режим радиационно-каталитической конверсии метана водяным паром. В результате исследований был разработан метод хранения энергии ионизирующего излучения в оксидных диэлектриках.
Он экспериментально обнаружил эффект измерения радиационно-неоднородных процессов и разработал научную основу для эффективного преобразования энергии через водород. Кроме того, была предложена теоретическая модель процессов радиационно-неоднородного преобразования энергии, предложенная академиком впервые по программе атомно-водородной энергетики, и определены кинетические параметры процессов.
После аварии на Чернобыльской АЭС А.Гарибов провел исследования по безопасности ядерных реакторов с водяным охлаждением по заказу Института атомной энергии им. И. Курчатова и возглавил сотрудничество в этом направлении. На основании проведенных исследований были выявлены механизмы защиты и катастрофического окисления материалов активной зоны ядерных реакторов с водяным охлаждением. Полученные результаты были использованы для выявления причин аварий на Чернобыльской АЭС и Фукусимы, для разработки сценариев нормальных и аварийных режимов ядерных реакторов с водяным охлаждением.
Ученый открыл законы ядерного превращения, радиоактивного распада, переноса энергии и образования дефектов в наноматериалах под воздействием нейтронов, протонов и других ионизирующих излучений. Под его руководством были разработаны предложения по характеристикам распределения естественных радиоактивных изотопов и радиационной безопасности в наземных и водных бассейнах в Азербайджане, в различных отраслях промышленности.
Научные результаты А.Гарибова трижды упоминались в ежегодном докладе Академии наук СССР как важные результаты. В результате междисциплинарных исследований академик сформировал научную школу по радиационно-гетерогенным системам и процессам в Азербайджане.
Указом Президента страны от 22 июля 2014 года назначен председателем Национального центра ядерных исследований при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики.
Академик А.Гарибов является автором более 400 научных работ, в том числе 2 книг, 12 патентов и авторских свидетельств. Более 1500 его работ были цитированы в престижных международных научных журналах. Под его руководством был реализован ряд проектов с НАТО, Украинским научно-техническим фондом, Европейским союзом и Министерством энергетики США.
Ученый является представителем Азербайджанской Республики в Комиссии по мирному использованию атомной энергии Содружества Независимых Государств, членом Государственной комиссии по связям с Международным агентством по атомной энергии.
Научная и научно-организационная деятельность А.Гарибова всегда высоко ценилась нашим государством. Указом Президента в 2005 году он был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки», а в 2020 году ордена «Шохрат».
Поздравляем выдающегося ученого Адиля Гарибова с 70-летием и желаем ему крепкого здоровья и новых творческих успехов в научной деятельности.