İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
13.03.2020 17:44
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESKO) İcraiyyə Şurasının 2020-ci il 29-30 yanvar tarixində Əbu-Dabi şəhərində keçirilmiş 40-cı sessiyasında təşkilatın adının dəyişdirilərək İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) olması ilə əlaqədar qərara alıram:
1. İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının aşağıdakı yeni tərkibi təsdiq edilsin:
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini
Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) sədrinin müavini
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru
ICESCO İcraiyyə Şurasının üzvü, Milli Komissiyanın Baş katibi.
2. “İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESKO) üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 14 yanvar tarixli 1685 nömrəli Sərəncamının (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2016, № 1, maddə 94) 1-ci hissəsi ləğv edilsin.

Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в связи с изменением на состоявшейся 29-30 января 2020 года в городе Абу-Даби 40-й сессии Исполнительного совета Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO) названия организации и именованием ее Образовательной, научной и культурной организацией исламского мира (ICESCO) постановляю:
1.Утвердить Национальную комиссию Азербайджанской Республики по Образовательной, научной и культурной организации исламского мира (ICESCO) в следующем новом составе:
Министр культуры Азербайджанской Республики
Заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики
Заместитель министра образования Азербайджанской Республики
Заместитель министра молодежи и спорта Азербайджанской Республики
Заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики
Заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики
Вице-президент Национальной Академии Наук Азербайджана
Заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей
Заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями
Заместитель председателя Правления Азербайджанского государственного информационного агентства (АЗЕРТАДЖ)
Ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики
Член Исполнительного совета ICESCO, Генеральный секретарь Национальной комиссии
2.Отменить часть 1 Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О создании Национальной комиссии Азербайджанской Республики по Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO)» от 14 января 2016 года номер 1685 (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2016, № 1, статья 94).