Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondu zənginləşdirilir
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilovun  şəxsi kitabxanasından hədiyyə etdiyi 90 əlyazma və çap kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Fərman Xəlilov bildirib ki, Əlyazmalar Fondunun zənginləşdirilməsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. O, rəhbərlik etdiyi qurumun Naxçıvanda milli-mənəvi xəzinəmiz olan qədim əlyazma və çap kitablarının yorulmaz toplayıcısı, etibarlı qoruyucusu, araşdırıcısı və təbliğatçısı olduğunu deyib.
Daha sonra hədiyyə etdiyi əlyazma və çap kitabları haqqında məlumat verən F.Xəlilov bildirib ki, onların arasında satirik şair Mirzə Əli Möcüzün 100-dək əlyazmasının surəti, Lətif Hüseynzadənin “Naxçıvanın Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti haqqında xatirələr"i, həmçinin Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin 1925-1928-ci illərdə keçirilən 41 iclas protokolunun əlyazma surəti yer alıb. Bundan başqa, Adolf Berjenin “Qafqaz və Azərbaycanda məşhur olan şüəranın əşarına məcmuədir” (1867), Namiq Kamalın “Vətən yaxud Slistrə” (1899), “Akif bəy” (1908), Mirzə Fətəli Axundzadənin “Kəmalüddövlə məktubları”nın ilk nəşri (1924), Firudin bəy Köçərlinin “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi materialları” (1926), Salman Mümtazın “El şairləri” (1927) kitabları, habelə Azərbaycan və dünya klassiklərinin bədii nəşrləri, dərsliklər, elmi, dini, fəlsəfi və tarixi əsərlər də bura daxildir.
Sonra tədbir iştirakçıları fonda hədiyyə edilən əlyazma və çap kitabları ilə əyani şəkildə tanış olublar.

The Manuscript Foundation of the Nakhchivan Division is enriched
Presentation of 90 manuscripts and printed books from the personal library of Farman Khalilov, Director of the Manuscripts Foundation of the Nakhchivan Division of ANAS Doctor of Philology, was carried out.
Speaking at the event, Farman Khalilov said that the enrichment of the foundation was always in the spotlight. He said his organization is a tireless collector, reliable protector, researcher and promoter of our national and spiritual treasure - ancient manuscripts and printed books in Nakhchivan.
Giving information about the manuscript and printed books, F. Khalilov said that he owned a copy of about 100 manuscripts by satirical poet Mirza Ali Mojuz, "Memoirs of the Nakhchivan Research and Entrepreneurship Society" by Latif Huseynzadeh, including copies of 41 meeting protocols of the latter society held during 1925-1928, books by Azerbaijani and world classics, literary editions, textbooks, scientific, religious, philosophical and historical works.
Then the participants were acquainted with the handwritten and printed books presented in the background.