AMEA Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin yeni sayı çapdan çıxıb.
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanı və “Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində Yeni Azərbaycan Partiyası AMEA ərazi təşkilatının ilk konfransı, ərazi təşkilatının idarə heyətinin tərkibi, akademiyada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayevlə görüş, AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası, “Əlişir Nəvai ədəbi və elmi irsinin öyrənilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans, AMEA-da Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açılması, Özbəkistanlı alimin Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru seçilməsi, Biologiya və Tibb Elmləri, həmçinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin Ümumi yığıncaqları haqqında materiallar əksini tapıb.
Bundan əlavə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, bölmə və regional mərkəzlərində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunan anım mərasimləri, doktoranturaya qəbul imtahanının keçirilməsi üzrə yaradılmış komissiyasının iclası, Beynəlxalq Ana Dili Gününə dair elmi sessiya, Azad Həmkarlar İttifaqının hesabatı, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun Türkiyədə koronavirusla bağlı apardığı tədqiqatlar, "Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasında muğam, xalçaçılıq, keçə sənəti” mövzusunda tədbir haqqında materiallar oxuculara təqdim olunur.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndələrinin Coğrafiya İnstitutuna ziyarəti, Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayevin və həmin müəssisənin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərda Əsədovun İsveçrədə beynəlxalq konfranda iştirakı, AMEA alimlərinin rəhbərliyi altında “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsi üçün hazırlanan layihələrin nəticələri, Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin iclası, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının tut ipəkqurdu cinsləri və hibridlərin yaradıcısı kimi patent alması, yeni nəşrlər və elmi yeniliklərlə qəzetin 8-9-cu səhifələrində tanış olmaq olar.
Nəşrdə, həmçinin “Numizmatika elmimizin banisi”, “Kosmik plazma fizikası sahəsində tanınmış alim”, “Azərbaycanın ilk riyaziyyatçı qadın alimi” sərlövhəli məqalələr, akademik Arif Həşimov və professor Adil Əliyevlə müsahibələr dərc edilib.

Вышел новый номер газеты "Элм"
На первой странице газеты размещены Указ Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении нового состава Комиссии по Государственным премиям Азербайджанской Республики в области науки, техники, архитектуры, культуры и литературы» и Распоряжение «О Праздновании 150-летия Наримана Нариманова».
На очередных страницах газеты: первая конференция территориальной организации НАНА Партии Ени Азербайджан, состав Правления территориальной организации, встреча с председателем Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики в Академии, очередное заседание Президиума НАНА, международная конференция «Изучение литературного и научного наследия Алишера Навои», открытие Центра литературоведения Алишера Навои в НАНА, избирание узбекского ученого почетным доктором Института литературы, Общие собрания отделений Биологических и медицинских наук, а также Физико-математических и технических наук.
Кроме того, на страницах газеты нашли свое отражение материалы о памятных церемониях, посвященных 28-й годовщине Ходжалинского геноцида в научных учреждениях и организациях, отделениях и региональных центрах НАНА, заседании комиссии по вступительным экзаменам в докторантуру, международной сессии, посвящённой Международному дню родного языка, отчете Объединённого профсоюзного комитета, исследовании члена-корреспондента Тарлана Мамедова по коронавирусу в Турции, а также о мероприятии «Мугам, ковроткачество и искусство войлока в базе Национальной цифровой памяти».
На 8-9 страницах органа печати к вниманию читателей представлены следующие материалы: визит представителей Министерства экологии и природных ресурсов в Институт географии, участие академика Шахина Мустафаева и доктора философии по истории Фарды Асадова в международной конференции в Швейцарии, результаты проектов, подготовленных к IX Республиканскому конкурсу «Будущие ученые», под руководством ученых НАНА, заседание Президиума Нахчыванского отделения, выдача патентов сотрудниками Шекинского регионального научного центра как создателя пород и гибридов тутового шелкопряда и т.д.
В новом выпуске также опубликованы такие статьи, как «Основоположник нумизматической науки», «Выдающийся ученый в области физики космической плазмы», «Первая женщина-математик в Азербайджане», интервью с академиком Арифом Гашимовым и профессором Адилем Алиевым.
Газета в объеме 20 страниц также содержит интересные статьи на русском языке.
Отметим, что главным редактором газеты «Элм», издающейся с 1984 года, является заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.