AMEA Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin yeni sayı çapdan çıxıb.
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanı və “Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində Yeni Azərbaycan Partiyası AMEA ərazi təşkilatının ilk konfransı, ərazi təşkilatının idarə heyətinin tərkibi, akademiyada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayevlə görüş, AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası, “Əlişir Nəvai ədəbi və elmi irsinin öyrənilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans, AMEA-da Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açılması, Özbəkistanlı alimin Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru seçilməsi, Biologiya və Tibb Elmləri, həmçinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin Ümumi yığıncaqları haqqında materiallar əksini tapıb.
Bundan əlavə, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, bölmə və regional mərkəzlərində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunan anım mərasimləri, doktoranturaya qəbul imtahanının keçirilməsi üzrə yaradılmış komissiyasının iclası, Beynəlxalq Ana Dili Gününə dair elmi sessiya, Azad Həmkarlar İttifaqının hesabatı, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun Türkiyədə koronavirusla bağlı apardığı tədqiqatlar, "Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasında muğam, xalçaçılıq, keçə sənəti” mövzusunda tədbir haqqında materiallar oxuculara təqdim olunur.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndələrinin Coğrafiya İnstitutuna ziyarəti, Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayevin və həmin müəssisənin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərda Əsədovun İsveçrədə beynəlxalq konfranda iştirakı, AMEA alimlərinin rəhbərliyi altında “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsi üçün hazırlanan layihələrin nəticələri, Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyətinin iclası, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının tut ipəkqurdu cinsləri və hibridlərin yaradıcısı kimi patent alması, yeni nəşrlər və elmi yeniliklərlə qəzetin 8-9-cu səhifələrində tanış olmaq olar.
Nəşrdə, həmçinin “Numizmatika elmimizin banisi”, “Kosmik plazma fizikası sahəsində tanınmış alim”, “Azərbaycanın ilk riyaziyyatçı qadın alimi” sərlövhəli məqalələr, akademik Arif Həşimov və professor Adil Əliyevlə müsahibələr dərc edilib.

Released new edition of “Elm” newspaper
A new edition of the newspaper “Elm”, which is the press organ of the Presidium of ANAS, was published.
The decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On approval of the new composition of the Commission on State Prizes of the Republic of Azerbaijan in the field of science, technology, architecture, culture and literature” and the Order “On Celebrating the 150th anniversary of Nariman Narimanov” were placed on the first page of the newspaper.
On the next pages of the newspaper: the first conference of the ANAS territorial organization of the New Azerbaijan Party, the composition of the Board of the territorial organization, a meeting with the chairman of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan at the Academy, the next meeting of the ANAS Presidium, the international conference "Study of the literary and scientific heritage of Alisher Navoi", opening Center for Literary Studies Alisher Navoi in ANAS, election of an Uzbek scientist honorary doctor of the Institute of Literature, General Meeting of Biological and Medical sciences, as well as Physical-Mathematical and Technical Sciences, were posted.
In addition, the newspaper’s pages reflected materials on commemorative ceremonies dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide in scientific institutions and organizations, departments and regional centers of ANAS, a meeting of the commission on entrance examinations for doctoral studies, an international session dedicated to the International Mother Language Day, the report of the Joint Trade Union Committee, the study of corresponding member Tarlan Mammadov on coronavirus in Turkey, as well as the event “Mugham, carpet weaving and felt art in the base of National Digital Memory. "
The following materials are presented to readers for attention on pages 8–9: the visit of representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources to the Institute of Geography, the participation of Academician Shahin Mustafayev and PhD in History Farda Asadov in an international conference in Switzerland, the results of projects prepared for the IX Republican Contest “Future scientists”, under the leadership of ANAS scientists, meeting of the Presidium of the Nakhchivan Division, granting patents by the Sheki Regional Scientific Center as creators of breeds and hybrids of silkworm, etc.
The new issue also published articles such as “The Founder of Numismatic Science,” “Outstanding Scientist in the Field of Space Plasma Physics,” “The First Woman Mathematician in Azerbaijan,” an interview with academician Arif Hashimov and Professor Adil Aliyev.
A 20-page newspaper also contains interesting articles in Russian.
Note that, editor-in-chief of the “Elm” newspaper, published since 1984, is the head of the Department of Public Relations, Press and Information, PhD in Philology Agahuseyn Shukurov.