Şərqşünaslıq İnstitutunda Yaponiya ilə bağlı tədqiqatlar aparılır
Fevralın 21-də AMEA-nın akad.Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Yaponiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və təhsil attaşesi Daiki İşikava ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva və institutun Asiya və Sakit Okeaniya regionu ölkələri şöbəsinin əməkdaşları iştirak ediblər.
G.Baxşəliyeva yapon diplomata müəssisənin yaranma tarixi və elmi istiqamətləri barədə məlumat verib. O, Şərqşünaslıq İnstitutunun Yaponiyanın elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib. Alim institutda bir neçə il öncə Asiya və Sakit Okeaniya regionu ölkələri adlı şöbənin yaradıldığını deyərək, həmin şöbədə Yaponiya üzrə mütəxəssisin də fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Sonra f.ü.f.d. Zenfira Şıxəlibəyli çıxış edərək rəhbəri olduğu Asiya və Sakit Okeaniya regionu ölkələri şöbəsində region ölkələrlə, xüsusilə Yaponiya ilə bağlı mühüm tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə şöbənin əməkdaşları - çinşünas mütəxəssis, c.ü.f.d. Rafiq Abbasov və Afaq Nərimanova elmi araşdırmaları barədə məlumat veriblər.
Daiki İşikava Şərqşünaslıq İnstitutunda Yaponiya ilə bağlı tədqiqatların aparılmasından məmnunluğunu ifadə edib, bu sahəyə Yaponiya səfirliyinin də dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.

Институт востоковедения проводит исследования в связи с Японией
21 февраля в Институте востоковедения НАНА состоялась встреча с атташе по культуре и образованию посольства Японии в Азербайджане Дайки Ишикава.
Во встрече приняли участие директор Института востоковедения академик Говхар Бахшалиева и сотрудники отдела стран азиатско-тихоокеанского региона института.
Г.Бахшалиева проинформировала японского дипломата об истории и направлениях научных исследований учреждения. Она выразила заинтересованность Института востоковедения в сотрудничестве с японскими научными и образовательными учреждениями. Ученый сказала, что несколько лет назад в институте был создан отдел стран азиатско-тихоокеанского региона, где также работал специалист из Японии.
Затем доктор философии по филологии Зенфира Шихалибейли в своем выступлении отметила, что руководимый ею отдел стран азиатско-тихоокеанского региона, провел важные исследования в связи с региональными странами, в том числе Японией.
В мероприятии сотрудники отдела – специалист в области китаеведения, доктор философии по географии Рафиг Аббасов и Афаг Нариманова рассказали о своих исследованиях.
Дайки Ишикава выразил удовлетворение от исследований, проведенных в Институте востоковедения в связи с Японией, и сообщил о готовности посольства Японии оказать поддержку этой области.