Akademik Ramiz Məmmədovun 70 yaşı tamam olur
Fevralın 4-də görkəmli coğrafiyaçı alim, Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun 70 yaşı tamam olur.
Ramiz Mahmud oğlu Məmmədov 1950-ci il fevralın 4-də Gürcüstan Respublikasının Qardabani rayonunun Qaracalar kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. 1967-ci ildə orta məktəbi, 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Fizika fakültəsini bitirib. O, elmi fəaliyyətə 1973-cü ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizi Problemləri Mərkəzində başlayıb. 1975-1976-ci illərdə Moskva Okeanologiya İnstitutunda təcrübə keçib, 1977-ci ildə həmin müəssisənin əyani aspiranturasına qəbul olunub.
Alim 1980-1985-ci illərdə Azərbaycan Kosmik Tədqiqatlar Elm-İstehsalat Birliyinin Xəzər elmi-tədqiqat stansiyasının müdiri vəzifəsində çalışıb. 1985-ci ildə Azərbaycan SSR EA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Geologiya, 1989-cu ildə isə Coğrafiya İnstitutunda fəaliyyətini davam etdirib. 1991-ci ildə Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizi Problemləri Mərkəzinin müdiri, 1994-cü ildə isə bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində çalışıb. O, 2012-ci ildən AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktorudur. Eyni zamanda, 2015-ci ildən AR Milli Məclisi yanında Toponomiya Komissiyasının üzvüdür. 2 mart 2016-cı ildə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə akademik Ramiz Məmmədov “Azərbaycanın Fövqəladə Hallar Atlası”nın hazırlanmasında məsul katib təyin edilib.
R.Məmmədov 1980-ci ildə “Dayaz dənizlərdə və şirinsulu sututarlarında turbulent mübadilə” mövzusunda namizədlik, 1995-cı ildə “Xəzər dənizinin hidrofiziki sahələrinin dəyişkənliyi və onların çirkləndiricilərin yayılmasına təsiri” mövzusunda doktorluq işini müdafiə edib. 2001-ci ildə “Coğrafiya” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib, 2009-cu ildə Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə ona “Hidrologiya” ixtisası üzrə professor elmi dərəcəsi verilib. 2014-cü ildən isə AMEA-nın həqiqi üzvüdür.
O, Azərbaycanda və dünyada Xəzər dənizinin tədqiqatları üzrə tanınmış mütəxəssisdir. Alimin elmi tədqiqatları əsasən, Xəzər dənizinin ən aktual problemlərinə - hidrologiyasına, hidrofizikasına, atmosferlə dənizin qarşılıqlı təsirinə, dənizdə turbulent mübadilə və turbulent diffuziyanın tədqiqinə, səviyyənin dəyişməsinə, iqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinə təsirinə, çirkləndiricilərin dənizdə yayılmasının fiziki-coğrafı modelinin yaradılmasına və ümumiyyətlə, Xəzərin ekocoğrafiyasına həsr olunub. R.Məmmədov Xəzərdə 15-dən artıq dəniz ekspedisiyasının iştirakçısı və çoxunun rəhbəri olub, onların tədqiqat planını tərtib edib. Akademikin bu sahədə uzunmüddətli tədqiqatlarının ümumiləşdirilmiş nəticələri 2007-ci ildə işıq üzü görmüş “Hidrometeoroloji dəyişkənlik və Xəzər dənizinin ekocoğrafı problemləri” kitabında əksini tapıb. Onun ölkə iqtisadiyyatında önəmli yer tutan Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası, səviyyə tərəddüdləri, axınları və neft ləkələrinin yayılması və ekocoğrafiyası ilə bağlı yazdığı fundamental əsərləri Bakıda, Moskvada və ilk dəfə hazırladığı irihəcmli “Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası” atlası isə İranda və Kanadada nəşr olunub.
Kür-Araz hövzəsinin transsərhəd su problemləri, Azərbaycanda səhralaşma prosesinin tədqiqi, landşaft planlaşdırılması və ətraf mühitin mühafizəsi də R.Məmmədovun əsas tədqiqat istiqamətlərindəndir. Alim daim Coğrafiya İnstitutunda müasir informasiya kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinə, müəssisə əməkdaşlarının müasir texnologiya vasitələri ilə işləməsinə, həmçinin elmi-tədqiqat işlərində coğrafi informasiya sistemlərinin (GİS) tətbiqinə üstünlük verir. Akademik Sakit, Hind okeanlarında, eləcə də Qara və Baltik dənizlərində, Baykal gölündə keçirilən bir neçə beynəlxalq ekspedisiyaların iştirakçısı olub. Son 10 ildə 40-a qədər ölkədə keçirilmiş beynəlxalq simpozium, konfrans, seminar və toplantılarda iştirak edib.
Coğrafiyaçı alim 320-dən artıq elmi məqalə, 15 kitab və 1 atlasın müəllifidir, onun 20-dən çox işi AMEA-nın mühüm nəticələrinin siyahısına daxil edilib. Akademikin baş redaktoru olduğu “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” əsəri Dövlət mükafatına layiq görülüb. Elmi fəaliyyətlə yanaşı, R.Məmmədov elmi-təşkilatı və kadr hazırlığı məsələləri ilə də məşğuldur. Onun rəhbərliyi altında 15 fəlsəfə, 4 elmlər doktoru hazırlanıb.
Akademik Ramiz Məmmədovu 70 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona can sağlığı, uzun ömür, Azərbaycan coğrafiyasının inkişafı yolunda yaradıcılıq uğurları  arzu edirik!

Academician Ramiz Mammadov turns 70
February 4, marks the 70th anniversary of the well-known geographer, State Prize laureate, President of the Geographical Society of Azerbaijan, director of the Institute of Geography of ANAS, academician Ramiz Mammadov.
Ramiz Mahmud oglu Mammadov was born on February 4, 1950 in an intelligent family in the village of Garajalar in the Gardaban region of the Republic of Georgia. In 1967 he finished high school, and in 1972 Physics dDpartment of Azerbaijan State University (now Baku State University). He began his career in 1973 at the Center for Caspian Sea Problems of the Institute of Geography of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. He studied at the Moscow Institute of Oceanology in 1975-1976, and in 1977 he entered graduate school at the same educational institution.
In 1980-1985, the scientist worked as the head of the Caspian Scientific Station of the Azerbaijan Scientific and Production Space Research Association. In 1985, by a decision of the Presidium of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, he continued his work at the Institute of Geology and in 1989 at the Institute of Geography. In 1991, he headed the Center for Problems of the Caspian Sea at the Institute of Geography, and in 1994 was deputy director for science of this scientific institution. Since 2012, he is the director of the Institute of Geography of ANAS. He is also a member of the Toponomic Commission under Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan since 2015. On March 2, 2016, by decree of President Ilham Aliyev, Academician Ramiz Mammadov was appointed executive secretary of the Atlas of Emergency Situations of Azerbaijan.
In 1980, R. Mammadov defended his PhD thesis on the theme “Investigation of turbulent exchange processes in shallow seas and freshwater basins”, in 1995 - a doctoral thesis on the theme “Study of the variability of hydrophysical fields and their influence on the spread of pollution in the Caspian Sea”. In 2001, he was elected a corresponding member of the National Academy of Sciences with a degree in Geography. Since 2014 is an active member of ANAS.
For the first time, the scientist investigated the statistical and spectral characteristics of turbulence in a wide range of spatiotemporal scales in the open part of the Caspian Sea, and established the general laws governing the distribution and distribution of pollutants in the sea. Developed a model for determining the parameters of the upper quasihomogeneous layer by temperature, in the presence of wind speed and direction, as well as heat flow through the sea surface. A non-stationary model has been developed for the interaction of the atmosphere with the sea, which, with a known course of the wind speed, allows determining the parameters of the surface layer of the atmosphere. A physical-geographical model has been developed to calculate the distribution and distribution of pollutants in the Caspian Sea under various hydrometeorological conditions, taking into account the topography and configuration of the coastal zone. He investigated the causes of fluctuations in the level of the Caspian Sea, established the influence of various factors on level fluctuations, and developed a long-term forecast of level fluctuations as a first approximation. Prepared and published the Integrated Hydrometeorological Atlas of the Caspian Sea.
The scientist is the author of more than 320 scientific articles, 15 books and 1 atlas, and more than 20 of his works are included in the list of important results of ANAS. The book "Geography of the Republic of Azerbaijan" edited by the academician was awarded the State Prize. In addition to scientific activity, R. Mammadov is engaged in scientific organization and training. Under his leadership, prepared 15 doctors of philosophy and 4 doctors of science.
We congratulate Academician Ramiz Mammadov on his 70th birthday and wish him robust health, long life and creative success in the development of the geography of Azerbaijan!