Mərkəzi Elmi Kitabxana Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə aksiya keçirib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) 2 fevral - Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə kitabxananın gənc əməkdaşları və oxucularının iştirakı ilə aksiya keçirib.
Tədbirdə MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova bu əlamətdar günün tarixindən danışıb. Qeyd edib ki, 1996-cı il fevralın 2-də Azərbaycan Gənclərinin I Forumu keçirilib və ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci ildə imzaladığı Fərmanla fevralın 2-si ölkəmizdə Gənclər Günü elan edilib. Əsası ulu öndər tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Leyla İmanova kitabxananın gənc əməkdaşlarını və oxucularını təbrik edib, onlara təhsil və elmi axtarışlarında uğurlar arzulayıb.
MEK-in 6 min 500 oxucusunun 4 min 465-nin gənc olduğunu vurğulayan direktor burada yeni informasiya xidmətlərinin məhz kitabxana – gənc oxucular birliyində formalaşdığını qeyd edib. Bildirib ki, MEK əməkdaşlarının əksər hissəsi gənclərdən formalaşır və onlar ənənəvi kitabxana fəaliyyəti, eləcə də rəqəmsallaşdırma, Vikipediya, proqramlaşdırma, ictimaiyyətlə əlaqələr və başqa sahələrdə çalışırlar.
Daha sonra kitabxananın əməkdaşları gənc oxuculara Azərbaycan mədəniyyəti və elminə dair nəşrlər hədiyyə ediblər.

Central Scientific Library held an event on the occasion of the Azerbaijani Youth Day
ANAS Central Scientific Library (CSL) has organized an event on the occasion of February 2 - Azerbaijan Youth Day with participation of young library staff and readers.
The event was attended by director of the CSL, Ph.D. Leyla Imanova, who spoke about the history of this remarkable day. He noted that the 1st Forum of Azerbaijani Youth was held on February 2, 1996, and the Decree, signed by the national leader Heydar Aliyev in 1997, declared Youth Day in our country. The youth policy set by the great leader, is successfully continued by President Ilham Aliyev.
Leyla Imanova congratulated the library's young staff and readers and wished them success in their educational and scientific searches.
Noting that 4,500 of the 6,500 readers of the CSL are young, director said that new information services are formed here, namely in the library - the young readers' union. He said most of the CSL staff are young people who work in traditional library activities, as well as digitalization, Wikipedia, programming, public relations and more.
Later, the library's staff presented publications on Azerbaijani culture and science to young readers.