Yeni nəşr: “İctimai və humanitar elmlərin, efir məkanının problemləri haqqında düşüncələr”
İndi cəmiyyətimiz qarşısında, ilk növbədə, elmi elita qarşısında mühüm vəzifələrin həlli məsələsi dayanır. Əsas məqsədimiz ondan ibarətdir ki, yaxın illərdə təhsildə, elmdə, ümumən intellektual sahələrdə ciddi dönüş yaradılmalı və biliklərə əsaslanan iqtisadiyyatın qurulması prosesi intensivləşməlidir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Azərbaycan və rus dillərində yenicə çapdan çıxmış “İctimai və humanitar elmlərin, efir məkanının problemləri haqqında düşüncələr” kitabında yer alıb. Kitab iki aktual mövzudan bəhs edir: “İctimai və humanitar elmlər: zaman kontekstində baxış”, “Azərbaycanın efir məkanı: problemlər və vəzifələr”.
Bu gün Azərbaycan dövlətinin çox uğurlu sosial-iqtisadi siyasət həyata keçirdiyini, yeniləşmə prosesinin ölkə həyatının bütün sahələrini əhatə etdiyini, o cümlədən elmin inkişafı istiqamətində Prezident İlham Əliyev tərəfindən mühüm qərarlar qəbul edildiyini vurğulayan müəllif elmi elitanın həyata keçirəcəyi strateji planların mahiyyətini açıqlayaraq aktual istiqamətləri diqqətə çatdırıb. Akademik yazır: “Bu gün dünya Azərbaycanı yenidən kəşf edir. Ölkəmizə olan bu diqqət və marağın əsasında Prezident İlham Əliyevin fədakar əməyi dayanır. Artıq politoloji tədqiqatlarda “Azərbaycan modeli” haqqında fikirlər səslənir”. Alim bu qənaətə gəlir ki, inkişafın belə bir zamanında önləyici proqnozlar sistemini müəyyənləşdirmək üçün işlər görülməlidir. Milli elm infrastrukturunun formalaşması üçün dövlətə konkret konsepsiya təqdim edilməlidir. Bu, dünya elminin insanlara, elmə və təhsilə münasibətdə irəli sürdüyü standartlara cavab verən bir konsepsiya olmalıdır.
Azərbaycanın efir məkanında mövcud problemlər və vəzifələr barədə mülahizələrində akademik Ramiz Mehdiyev müstəqillik illərində ölkəmizdə KİV-in azad fəaliyyəti üçün hər cür şərait yaradıldığını, hüquqi bazanın olduğunu vurğulayır, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında, azərbaycançılıq ideyasının təbliğində, Azərbaycan dilinin, mədəniyyətinin, ölkəmizlə bağlı tarixi həqiqətlərin yayılmasında radio və televiziyanın roluna diqqət çəkir. Onun fikrincə, bu gün televiziya kanallarımız milli-mənəvi dəyərlərin təbliği, ictimai əhəmiyyət kəsb edən məsələlərin müzakirəsi, vətənpərvərlik, uşaqların və yeniyetmələrin intellektual inkişafı və digər sahələr üzrə keyfiyyətli maarifləndirmə proqramları nümayiş etdirmək iqtidarındadır. Bununla yanaşı, müəllif efir məkanındakı problemləri və onların qarşısını almağın yollarını da göstərib.

Новое издание: «Размышления о проблемах общественных и гуманитарных наук, эфирного пространства»
В настоящее время перед нашей общественностью, в первую очередь, перед научной элитой стоят важные задачи. Наша главная цель заключается в создании в ближайшие годы серьезного поворота в образовании, науке, в целом, в интеллектуальных сферах и интенсификации процесса построения наукоемкой экономики.
Эта мысль нашла отражение в новоизданной на азербайджанском и русском языках книге президента Национальной Академии наук Азербайджана, академика Рамиза Мехтиева «Размышления о проблемах общественных и гуманитарных наук, эфирного пространства». В книге освещаются две актуальные темы: «Общественные и гуманитарные науки: взгляд в контексте времени», «Эфирное пространство Азербайджана: проблемы и задачи».
Автор, подчеркнув успешно проводимую сегодня азербайджанским государством социально-экономическую политику, процесс обновления, охвативший все сферы, в том числе принятые Президентом Ильхамом Алиевым важные решения по развитию науки, объясняя суть стратегических планов, которые реализует научная элита, довел до внимания актуальные направления. Академик пишет: «Сегодня мир вновь открывает для себя Азербайджан. В основе такого внимания и интереса к нашей стране лежит самоотверженная деятельность Президента Ильхама Алиева. В политологических исследованиях уже звучат мысли об «азербайджанской модели». Ученый приходит к такому заключению, что на этом этапе развития необходимо провести работу для определения системы превентивных прогнозов. Для формирования национальной научной инфраструктуры следует представить государству конкретную концепцию. Это должна быть концепция, отвечающая стандартам, установленным мировой наукой в отношении людей, науки и образования.
В суждениях о проблемах и задачах в эфирном пространстве Азербайджана, академик Рамиз Мехтиев подчеркивает, что в годы независимости в нашей стране для свободной деятельности СМИ созданы все условия, существует правовая база, акцентирует внимание на роли радио и телевидения в сохранении национально-духовных ценностей, пропаганде идеи азербайджанства, распространении азербайджанского языка, культуры, исторических реалий о нашей стране. По его мнению, сегодня наши телеканалы могут продемонстрировать качественные просветительские программы, пропагандирующие национально-духовные ценности, патриотизм, обеспечивающие интеллектуальное развитие детей и подростков, проводить обсуждения общественно значимых вопросов и др. Кроме того, автор также проанализировал проблемы эфирного пространства и определил пути их устранения.