Görkəmli kimyaçı alimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Yanvarın 5-də görkəmli kimyaçı alim, Nyu-York Elmlər Akademiyasının üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının xarici üzvü, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordeni laureatı, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Üzvi kimya kafedrasının müdiri, akademik Abel Məhərrəmovun 70 yaşı tamam olur.
Abel Məhərrəmov 5 yanvar 1950-ci ildə Ağdam şəhərində anadan olub. O, 1966-cı ildə Qərbi Azərbaycanın Amasiya rayonunun Güllübulaq kənd orta məktəbini medalla bitirib və indiki Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinə qəbul olub. 1971-ci ildə universiteti başa vurduqdan sonra isə təyinatla Ümumittifaq Elmi-Tədqiqat Olefinlər İnstitutuna göndərilib. A.Məhərrəmov 1973-cü ildə “Üzvi kimya” ixtisası üzrə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin aspiranturasına qəbul olunub. O, 1999-2018-ci illərdə BDU-nun rektoru vəzifəsində çalışıb.
Alim 1976-cı ildə akademik N.S.Zefirovun rəhbərliyi ilə “İkiqat rabitələrə birləşmə reaksiyalarında sul­fenilxloridlərin elektrofilliyinin artırılmasının yeni metodu” mövzusunda namizədlik, 1991-ci ildə “Alkenlərin, üçüzvlü karbo və heterotsiklik birləşmələrin elektrofil reaksiyaları əsasında yeni sintetik yanaşmalar” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
Akademikin tədqiqatları nəticəsində ilk dəfə üzvi kimyada “Dopinq effekti” kimi tanınan yeni sintez metodu müəyyən edilib. Bununla da çətin alınan və ya praktiki cəhətdən mümkün olmayan bəzi sinif üzvi maddələrin sintezi həyata keçirilib. Eyni zamanda,  ilk dəfə olaraq, on iki üzvlü tsikllərin konformasion analizi, sonra isə onların doymuş və doymamış törəmələri sintez edilib, RQA metodu ilə onların molekulyar və kristallik quruluşları öyrənilib. Alim metilen aktiv birləşmələrin arilhidrazonlarının koordinasiyon kimyasını öyrənib və alınmış yeni komplekslər oksidləşmə və yeni C-C rabitəsinin əmələ gəlməsi reaksiyalarında katalizator kimi tətbiq edilib. Fenol saxlayan xalkon törəmələri əsasında müxtəlif bioloji aktiv heterotsiklik birləşmələr sintez edilib, onların məhlul sistemlərində baş verən dinamik effektlər NMR spektroskopiyasının köməyi ilə tədqiq olunub.
A.Məhərrəmov 1270 elmi məqalə, 10-a yaxın monoqrafiya, 37 dərslik və dərs vəsaitinin, o cümlədən 54 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentin, 33 ixtiranın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 53 fəlsəfə və 41 elmlər doktoru hazırlanıb.
Kimyaçı alim elmi nəticələrinə və təhsil quruculuğunda xidmətlərinə görə “Y.Məmmədəliyev adına qızıl medal”a (1999), "Əməkdar elm xadimi" fəxri adına (2000), Rumıniyanın Komandor dərəcəli ali “Qızıl Ulduz” (2004) və Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordenlərinə (2009), İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “Qızıl medal”ına, “Qızıl Buta” mükafatına, “Elm və Texnologiya sahəsində 2012-ci ilin İSESCO mükafatı”na və s. layiq görülüb.
O, Nyu-York Elmlər Akademiyasının üzvü, Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri həqiqi üzvü, Avrasiya Universitetlər Assosiasiyasının vitse-prezidenti, Rusiya Elmlər Akademiyasının xarici üzvü, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin fəxri professoru və Albaniya Respublikasının Tirana Texniki Universitetinin fəxri doktorudur.
Akademik Abel Məhərrəmovu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Congratulations on the 70th anniversary of a prominent chemist!
A prominent chemist, member of the New York Academy of Sciences, foreign member of the Russian Academy of Sciences, honored scientist, laureate of the Order of Shohrat, Head of the Organic Chemistry Department of Baku State University, academician Abel Maharramov is 70 years old.
Abel Maharramov was born on January 5, 1950 in Aghdam. He graduated from Gullubulag village secondary school in Amasiya district of Western Azerbaijan in 1966 with a medal and was admitted to the Chemistry Department of the present Baku State University (BSU). After graduating from the University in 1971, he was assigned to the All-Union Scientific Research Institute of Olefins. In 1973 A.Maharramov was accepted into postgraduate study at Moscow State University named after M.V.Lomonosov on specialty "Organic Chemistry". In 1999-2018 he was the rector of BSU.
Academician defended his PhD thesis in 1976 on topic “A new method of increasing the electrophilicity of sulphenchlorides in addition reactions to the double bonds”, and doctoral thesis on “New synthetic approaches based on electrophilic reactions of alkenes, three-membered carbo- and heterocyclic compounds” in 1991. He was elected a corresponding member of ANAS in 2001, an active member in  2007.
As a result of the researches conducted by the academician, a new synthesis method, known as the "doping effect" in organic chemistry, was identified. However, synthesis of some classical organic matter, which is difficult or practically impossible, has been carried out.
A.Maharramov is the author of 1270 scientific articles, about 10 monographs, 37 textbooks and teaching aids, including 54 copyright certificates and patents, 33 inventions. Under his guidance 53 PhDs and 41 doctors of sciences were trained.
For his scientific results and services in educative construction, the chemist was awarded the Gold Medal named after Y. Mammadaliyev (1999), the Honorable Scientist (2000), the Romanian Commander-in-Chief, the Red Star (2004) and the Republic of Azerbaijan's "Shohrat" (2009), the Gold Medal of the Economic Cooperation Organization, the Golden Buta Award, the 2012 ISESCO Award in Science and Technology, and others.
He is a member of the New York Academy of Sciences, Honorary Member of the Georgian National Academy of Sciences, Vice-President of the Eurasian Universities Association, Foreign Member of the Russian Academy of Sciences, Honorary Professor of the Moscow State University named after M.V. Lomonosov and an honorary doctorate of the Tirana Technical University of Albania.
Congratulations to academician Abel Maharramov on his 70th anniversary and successes him in his scientific and pedagogical activities!