"Elm" qəzetinin nəşrə başlamasından 35 il ötür
Qəzet 1984-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin və Partiya Komitəsinin, Birləşmiş Həmkarlar Komitəsinin və Komsomol Komitəsinin orqanı kimi keçmiş "Kommunist" nəşriyyatının mətbəəsində dərc edilib. Beləliklə, müttəfiq respublika akademiyaları arasında "Elm" qəzeti ilk dəfə Azərbaycanda işıq üzü görüb və qısa müddətdə populyarlığını bütün SSRİ-yə yayıb.
Vəsaitin ilk nömrələrində "Kəşflər və ixtiralar", "Elm və istehsalat", "Azərbaycan alimi xaricdə", "Elm və texnika yenilikləri", "Yeni əsərlər" kimi rubrikalar oxucular tərəfindən maraqla qarşılanıb. Nəşrə başladığı ilk gündən qəzetin materialları Azərbaycan və rus dillərində təqdim olunub və bu ənənə hazırda davam etdirilir.
"Elm" qəzeti bu gün də Azərbaycan elmində baş verən yenilikləri ictimaiyyətə çatdırmaq, alimlərimizi dünyada tanıtmaq istiqamətində fəaliyyət göstərir, öz səhifələrində görkəmli elm xadimləri ilə müsahibələrə, AMEA-da həyata keçirilən müxtəlif tədbirlərə, o cümlədən elmi tədqiqatlarla bağlı məqalələrə geniş yer verir.
Müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları dövründə oxucu potensialını qoruyub saxlamağı bacaran bu mətbu orqan 2016-cı ildə Azərbaycan Mətbuat Şurasına üzv qəbul edilib.

Исполняется 35 лет с момента выхода в свет газеты "Элм"
Проходит 35 лет с момента выхода в свет первого номера газеты «Элм», которая является печатным органом Президиума НАНА.
Газета впервые была издана в 1984 году в типографии издательства «Коммунист» как печатный орган Президиума Академии наук Азербайджана и Партийного комитета, Объединенного профсоюзного комитета и Комсомольского комитета. Таким образом, газета «Элм» среди академий союзных республик была впервые издана в Азербайджане и вскоре распространила свою популярность по всему СССР.
В первом выпуске газеты статьи, опубликованные в рубриках «Открытия и изобретения», «Наука и производство», «Азербайджанский ученый за рубежом», «Научные и технологические новшества», «Новые труды», вызвали большой интерес читателей. С самого первого дня издания газетные материалы были представлены на азербайджанском и русском языках, и эта традиция продолжается по сей день.
Как и в прошлом, деятельность газеты «Элм» сегодня также направлена на информирование общественности о событиях в азербайджанской науке, представление видных отечественных ученых мировой научной общественности.
Будучи способным поддерживать читательский потенциал в эпоху современных информационных и коммуникационных технологий, этот орган печати был избран членом Совета прессы Азербайджана в 2016 году.