Pilotsuz uçuş aparatları ilə xəstəlik və zərərvericilərin öyrənilməsinə dair müzakirələr aparılıb
Dekabrın 13-də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (TETİ) direktoru Elmar Allahverdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətinə TETİ-nin istehsalat üzrə direktor müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Nəsibov və qurumun informasiya və marketinq üzrə aparıcı mütəxəssisi Ruslan Həsənov daxildirlər.
Görüşdə tərəflər arasında “Pilotsuz uçuş aparatları (dronlar) ilə xəstəlik və zərərvericilərin sahələrdə öyrənilməsi və monitorinqi” layihəsinin icrasına dair müzakirələr aparılıb.
YT Parkın direktoru, professor Elton Məmmədov ölkədə aqrar sahənin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından və bu istiqamətdə həyata keçirilən mühüm layihələrdən danışıb. O, kənd təsərrüfatında innovasiya sistemləri və yeni texnologiyaların tətbiqinin vacibliyini qeyd edərək, birgə fəaliyyətin hər iki qurum üçün faydalı olacağını vurğulayıb.
Daha sonra “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin direktoru Cavid Şahmuradov pilotsuz uçuş aparatları ilə kənd təsərrüfatı sahəsində həyata keçirilən analitik xidmətlər barədə məlumat verib.

Discussions on the study of diseases and pests with unmanned aerial vehicles
On December 13, a meeting with the delegation led by the director of the Scientific Research Institute of Vegetables of the Ministry of Agriculture Elmar Allahverdiyev, was held at the High-Tech Park of ANAS.
The delegation includes deputy director of Production at SRIV, PhD in Agrarian Sciences, Hikmat Nasibov, and a leading specialist on Information and Marketing of the enterprise Ruslan Hasanov.
During the meeting, sides discussed the implementation of the project "Studying and monitoring of diseases and pests with unmanned aerial vehicles" (via drones).
Director of HT Park, Professor Elton Mammadov spoke about the state care for the development of the agrarian sector in the country and important projects in this direction.
Later, director of "Science and Technology Park" LLC Javid Shahmuradov informed about the analytical services in agriculture with unmanned aerial vehicles.