Bu il 5 mindən çox vətəndaşa pulsuz hüquqi yardım göstərilib
AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Beynəlxalq hüquq şöbəsi tərəfindən Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirilən hüquqi yardım xidmətlərinin göstərilməsi üzrə layihə çərçivəsində vətəndaşlara ödənişsiz hüquqi məsləhətlərin verilməsi işləri davam edir.
2019-cu ildə 5472 nəfər vətəndaş hüquqi yardım almaq üçün müraciət edib. Ötən 11 ay ərzində həssaslıq qrupuna görə istifadəçilərin xarakteristikası göstərir ki, onların əksəriyyəti (2649 nəfər) aztəminatlı ailələr qrupuna mənsubdur.
Hesabat dövründə müxtəlif hüquqi məsələlərlə bağlı istifadəçilərə göstərilən yardım zamanı ən çox müraciət edilən mövzular əsasən əmlak hüququ (1238 müraciət) ilə bağlı olub. Həmçinin nikahın pozulması, aliment, vərəsəlik, pensiya, sosial yardım, istehlakçı hüquqları, nəqliyyat məsələləri və s. üzrə hüquqi məsləhət xidmətləri də göstərilib.
Xatırladaq ki, hüquqi yardım xidmətlərinin göstərilməsi üzrə layihə 2018-ci ilin mart ayından həyata keçirilir. Layihənin məqsədi hüquqi yardıma ehtiyacı olan həssas qrupa aid olan vətəndaşlara, xüsusilə qadınlar, yetkinlik yaşına çatmayanlar, qaçqın və məcburi köçkünlər, milli azlıqlar və aztəminatlı ailələr üçün ödənişsiz hüquqi yardım xidmətlərinin göstərilməsi, habelə əhalinin maarifləndirilməsi üçün hüququn müxtəlif sahələri üzrə məlumat xarakterli broşürlərin hazırlanmasından ibarətdir.

В этом году более 5000 граждан получили бесплатную юридическую помощь
Продолжается работа по предоставлению бесплатных юридических консультаций гражданам в рамках проекта по оказанию услуг юридической помощи, реализованного совместно с Отделом международного права Института права и прав человека НАНА и Всемирным банком.
В 2019 году 5472 граждан обратились за юридической помощью. Характеристика пользователей по группе уязвимости за последние 11 месяцев показывает, что большинство из них (2649) относятся к группе с низким уровнем дохода.
В течение отчетного периода наиболее часто затрагиваемые темы помощи пользователям по различным юридическим вопросам были связаны с правами собственности (1238 обращений). Кроме того, также были предоставлены юридические консультации по таким вопросам как, развод, алименты, наследство, пенсии, социальная помощь, права потребителей, транспортные проблемы и т.д.
Проект по оказанию услуг юридической помощи реализуется с марта 2018 года. Целью проекта является предоставление бесплатной юридической помощи уязвимым группам, в том числе женщинам, несовершеннолетним, беженцам и вынужденным переселенцам, национальным меньшинствам и семьям с низким доходом, а также предоставлению широкого спектра правовой информации для просвещения населения.