Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki “Azərbaycan” pavilyonunun tarixinə həsr olunan kitab çapdan çıxıb
26.11.2019 12:43
Məlum olduğu kimi, noyabrın 23-də Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki (XTNS) “Azərbaycan” pavilyonunun əsaslı bərpa və təmirdən sonra açılış mərasimi olub.
Pavilyonun açılışı ərəfəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Azərbaycan” pavilyonunun tarixini əks etdirən “XTNS. “Azərbaycan” pavilyonu. 1939-2019” adlı kitab nəşr olunub. Kitabın hazırlanması və nəşri üzrə layihənin rəhbəri Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, koordinatoru Ülviyyə Qasımova, məsləhətçisi isə Rəşad Kərimovdur. Nəşrin mətninin müəllifi AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbuhi Əhmədovdur.
Azərbaycan və Rusiya arxivləri, eləcə də mövcud elmi ədəbiyyat əsasında hazırlanmış kitabda XTNS-dəkı “Azərbaycan” pavilyonunun 1939-cu ildən keçidiyi tarixi dövr əks olunub. Nəşrdə pavilyonun Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilmiş kompleks bərpa işlərinin mərhələləri, həmçinin pavilyonun müasir görünüşünü əks etdirən fotoşəkillər də yer alıb.

Издана книга, посвященная истории павильона «Азербайджан» на Выставке достижений сельского хозяйства в Москве
26.11.2019 12:43
Как известно, 23 ноября на Выставке достижений народного хозяйства (ВДНХ) в Москве состоялась церемония открытия после капитальной реставрации и ремонта павильона «Азербайджан».
Накануне открытия павильона Фондом Гейдара Алиева была издана отражающая историю павильона «Азербайджан» книга «ВДНХ. Павильон «Азербайджан» 1939-2019». Руководитель проекта по подготовке и изданию книги - исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алекперов, координатор - Ульвия Гасымова, советник - Рашад Каримов. Автор текста - заведующий отделом Национального музея истории  Азербайджана доктор философии по истории Сабухи Ахмедов.
Книга, подготовленная на основе архивных материалов Азербайджана и России, а также на существующей научной литературы, отражает историю павильона «Азербайджан» в ВДНХ с 1939. Публикация включает в себя этапы комплексных реставрационных работ павильона, выполненных Фондом Гейдара Алиева, а также фотографии, отражающие современный вид павильона.