Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki “Azərbaycan” pavilyonunun tarixinə həsr olunan kitab çapdan çıxıb
26.11.2019 12:43
Məlum olduğu kimi, noyabrın 23-də Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki (XTNS) “Azərbaycan” pavilyonunun əsaslı bərpa və təmirdən sonra açılış mərasimi olub.
Pavilyonun açılışı ərəfəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “Azərbaycan” pavilyonunun tarixini əks etdirən “XTNS. “Azərbaycan” pavilyonu. 1939-2019” adlı kitab nəşr olunub. Kitabın hazırlanması və nəşri üzrə layihənin rəhbəri Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, koordinatoru Ülviyyə Qasımova, məsləhətçisi isə Rəşad Kərimovdur. Nəşrin mətninin müəllifi AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbuhi Əhmədovdur.
Azərbaycan və Rusiya arxivləri, eləcə də mövcud elmi ədəbiyyat əsasında hazırlanmış kitabda XTNS-dəkı “Azərbaycan” pavilyonunun 1939-cu ildən keçidiyi tarixi dövr əks olunub. Nəşrdə pavilyonun Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilmiş kompleks bərpa işlərinin mərhələləri, həmçinin pavilyonun müasir görünüşünü əks etdirən fotoşəkillər də yer alıb.

Published the book about “Azerbaijan” pavilion at the Exhibition of National Economy Achievements in Moscow
26.11.2019 12:43
As known, November 23, an opening ceremony of the pavilion "Azerbaijan" took place after overhaul in the Exhibition of National Economy Achievements (ENEA) in Moscow.
On the eve of the opening of the pavilion “Azerbaijan”, by the Heydar Aliyev Foundation, was published the book “ENEA. “Azerbaijan” pavilion. 1939-2019”. The project manager for the book preparation and publication is the executive director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov, coordinator is Ulviyya Gasimova, and consultant is Rashad Karimov. The author of the text is head department of the National Museum of Azerbaijan History of ANAS PhD in History, Associate Professor Sabuhi Ahmadov.
The book, based on the Azerbaijani and Russian archives, as well as the existing scientific literature, reflects the history of the pavilion "Azerbaijan" in ENEA since 1939. The publication includes stages of the pavilion's complex restoration work performed by the Heydar Aliyev Foundation, as well as photographs reflecting the modern look of the pavilion.