Azərbaycan alimləri IX Ümumdünya Elm Forumunda iştirak ediblər
Dörd gün davam edən tədbirdə 100-ə yaxın ölkənin nümayəndəsi iştirak edib. Forumda Azərbaycanı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor İmamverdi Həmidov təmsil ediblər.
Forumun təntənəli açılış mərasimində Macarıstan Respublikasının Prezidenti Yanoş Ader, Macarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Laslo Lovas, UNESCO Baş Katibinin müavini Şamila Nair-Beduel, Beynəlxalq Elm Şurasının prezidenti, professor Daya Reddi və başqaları çıxış ediblər.
“Elm, etika və məsuliyyət” devizi altında keçirilən tədbirin 40-dək tematik sessiyasında elmi diplomatiya, elmi jurnalistika, elmin cəmiyyətdə rolu, qida təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi, içməli su problemi, mühəndislik, texnologiya və ekologiya, regenerativ təbabət, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq və s. mövzularda 150-ə yaxın məruzə dinlənilib. Həmçinin müxtəlif beynəlxalq qurumları, elmi mərkəzləri və universitetləri  təmsil edən alimlər elmin müxtəlif sahələrinə dair geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə Macarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Laslo Lovas və AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında perspektiv əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
IX Ümumdünya Elm Forumunun bağlanış mərasimi noyabrın 23-də Parlament binasında keçirilib. Tədbirdə Forumun bəyannaməsi qəbul edilib və X Ümumdünya Elm Forumunun 2021-ci ildə Cənubi Afrika Respublikasının Keyptaun şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.

Azerbaijani scientists participated in the IX World Science Forum
Representatives from nearly 100 countries attended the four-day event. Azerbaijan was represented at the forum by the vice-president of ANAS academician Dilgam Tagiyev and head department of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi Professor Imamverdi Hamidov.
President of the Republic of Hungary Janos Ader, President of the Hungarian Academy of Sciences Professor Laslo Lovas, UNESCO Deputy Secretary General Shamila Nair-Beduel, President of the International Science Council Professor Daya Reddy and others attended the opening ceremony.
The event's 40 thematic sessions under the slogan “Science, Ethics and Responsibility” were listened about 150 lectures covering scientific diplomacy, scientific journalism, the role of science in society, food security, climate change, drinking water problems, engineering, technology and ecology, regenerative medicine, international scientific cooperation etc. Scientists representing various international organizations, scientific centers and universities also exchanged views on various realms of science.
At the event, President of the Hungarian Academy of Sciences Professor Laslo Lovas and vice President of ANAS academician Dilgam Tagiyev discussed prospects for cooperation between the two academies of science.
The closing ceremony of the IX World Science Forum was held on November 23 in the Parliament building. The Forum adopted the Declaration of the Forum and decided to hold the X World Science Forum in Cape Town in 2021 in South Africa.