Azərbaycan alimləri IX Ümumdünya Elm Forumunda iştirak ediblər
Dörd gün davam edən tədbirdə 100-ə yaxın ölkənin nümayəndəsi iştirak edib. Forumda Azərbaycanı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor İmamverdi Həmidov təmsil ediblər.
Forumun təntənəli açılış mərasimində Macarıstan Respublikasının Prezidenti Yanoş Ader, Macarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Laslo Lovas, UNESCO Baş Katibinin müavini Şamila Nair-Beduel, Beynəlxalq Elm Şurasının prezidenti, professor Daya Reddi və başqaları çıxış ediblər.
“Elm, etika və məsuliyyət” devizi altında keçirilən tədbirin 40-dək tematik sessiyasında elmi diplomatiya, elmi jurnalistika, elmin cəmiyyətdə rolu, qida təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi, içməli su problemi, mühəndislik, texnologiya və ekologiya, regenerativ təbabət, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq və s. mövzularda 150-ə yaxın məruzə dinlənilib. Həmçinin müxtəlif beynəlxalq qurumları, elmi mərkəzləri və universitetləri  təmsil edən alimlər elmin müxtəlif sahələrinə dair geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə Macarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Laslo Lovas və AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında perspektiv əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
IX Ümumdünya Elm Forumunun bağlanış mərasimi noyabrın 23-də Parlament binasında keçirilib. Tədbirdə Forumun bəyannaməsi qəbul edilib və X Ümumdünya Elm Forumunun 2021-ci ildə Cənubi Afrika Respublikasının Keyptaun şəhərində keçirilməsi qərara alınıb.

Азербайджанские ученые приняли участие в IX Всемирном научном форуме
В четырехдневном мероприятии приняли участие представители почти 100 стран. Азербайджан на форуме представляли вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев и заведующий отделом Института литературы им. Низами Гянджеви профессор Имамверди Гамидов.
В церемонии открытия приняли участие президент Венгерской Республики Янош Адер, президент Венгерской академии наук профессор Ласло Ловас, заместитель генерального секретаря ЮНЕСКО Шамила Наир-Бедуэль, президент Международного научного совета профессор Дайя Редди и другие.
В 40 тематических сессиях мероприятия под девизом «Наука, этика и ответственность» было заслушано около 150 докладов, посвященных научной дипломатии, научной журналистике, роли науки в обществе, продовольственной безопасности, изменению климата, проблемам питьевой воды, инженерным наукам, технологии и экологии, регенеративной медицине, международным научным сотрудничествам и так далее.  Ученые, представляющие различные международные организации, исследовательские центры и университеты, также обменялись мнениями по различным областям науки.
На мероприятии президент Венгерской академии наук профессор Ласло Ловас и вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев обсудили перспективы сотрудничества между двумя академиями наук.
Церемония закрытия IX Всемирного научного форума состоялась 23 ноября в здании парламента. Форум принял Декларацию Форума и постановил провести X Всемирный научный форум в Кейптауне в 2021 году в Южной Африке.