Hürufi şair Sürurinin Azərbaycan türkçəsində yazdığı divanın surəti ABŞ kitabxanasında aşkarlanıb
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Paşa Kərimov ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinin kitabxanasından İmadəddin Nəsiminin ardıcılı, hürufi şair Sürurinin ana dilindəki divanının avtoqraf nüsxəsinin surətini əldə edib.
Müəllif tərəfindən nəstəliq xətti ilə köçürülən Kaliforniya nüsxəsi 120 vərəqdən ibarətdir. Buraya Azərbaycan türkcəsində yazılmış 424 qəzəl, 3 qəsidə, qitə, müəmma, mətlə və müfrədlər, farsca 31 qəzəl və bir məqtə daxildir.
Dibaçədə Osmanlı Sultanı Süleyman Qanunini (1520-1566) mədh edən şeir də yer alıb. Bu isə sübut edir ki, şair bir sıra təzkirələdə deyildiyi kimi, Sultan Səlim və Şah İsmayıl Xətainin dövründə deyil, daha sonrakı dövrdə vəfat edib. Şeirlərdən 215-i XV-XVI əsrlərdə yaşamış, Nicati, Zati, Xəyali, Əhməd Paşa, Bahari, Fəqiri, Nişati, İshaq Çələbi kimi Osmanlı şairlərinin qəzəllərinə nəzirələrdir.

A copy of the divan written by poet Hurufi Sururi in Azerbaijani Turkic found in the US library
Professor Pasha Karimov, deputy director for science at the Institute of Manuscript, obtained from the library of the University of California (USA) a copy of the divan in the native language of the Hurufi poet Sururi, a follower of Imadaddin Nasimi.
The California copy, rewritten by the author in Nastalig handwriting, consists of 120 pages. It includes 424 gazelles written in Azerbaijani, 3 gasida, gite, muamma, matla and mufrad, as well as 31 gazelles and a magta in Persian.
The introduction reflects a poem praising the Ottoman Sultan Suleiman Kanuni (1520-1566). This proves that the poet died in a later period, and not during the reign of Sultan Selim and Shah Ismail Khatai, as indicated in a number of namesake. 215 of the verses are imitations of the gazelles of Ottoman poets - Nijati, Zati, Hayali, Ahmad Pasha, Bahari, Fagiri, Nishati and Ishag Chalabi.