Hürufi şair Sürurinin Azərbaycan türkçəsində yazdığı divanın surəti ABŞ kitabxanasında aşkarlanıb
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Paşa Kərimov ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinin kitabxanasından İmadəddin Nəsiminin ardıcılı, hürufi şair Sürurinin ana dilindəki divanının avtoqraf nüsxəsinin surətini əldə edib.
Müəllif tərəfindən nəstəliq xətti ilə köçürülən Kaliforniya nüsxəsi 120 vərəqdən ibarətdir. Buraya Azərbaycan türkcəsində yazılmış 424 qəzəl, 3 qəsidə, qitə, müəmma, mətlə və müfrədlər, farsca 31 qəzəl və bir məqtə daxildir.
Dibaçədə Osmanlı Sultanı Süleyman Qanunini (1520-1566) mədh edən şeir də yer alıb. Bu isə sübut edir ki, şair bir sıra təzkirələdə deyildiyi kimi, Sultan Səlim və Şah İsmayıl Xətainin dövründə deyil, daha sonrakı dövrdə vəfat edib. Şeirlərdən 215-i XV-XVI əsrlərdə yaşamış, Nicati, Zati, Xəyali, Əhməd Paşa, Bahari, Fəqiri, Nişati, İshaq Çələbi kimi Osmanlı şairlərinin qəzəllərinə nəzirələrdir.

Копия дивана, написанная поэтом Хуруфи Сурури на азербайджанском тюркском, найдена в библиотеке США
Заместитель директора по научной работе Института рукописей профессор Паша Каримов приобрел из библиотеки  Калифорнийского университета (США) копию экземпляра дивана на родном языке хуруфийского поэта Сурури - последователя Имададдина Насими.
Калифорнийский экземпляр, переписанный автором почерком «насталиг», состоит из 120 страниц. В него входят 424 газели, написанные на азербайджанском языке, 3 касыды, гите, муамма, матла и  муфрады, а также 31 газель и одна магта на персидском.
Во вступлении находит свое отражение стихотворение, восхваляющее Османского султана Сулеймана Кануни (1520-1566). Это доказывает, что поэт скончался в более поздний период, а не во времена правления султана Селима и шаха Исмаила Хатаи, как указано в ряде тезкире. 215 из стихов являются подражаниями на газели османских поэтов - Ниджати, Зати, Хаяли, Ахмед-паша, Бахари, Фагири, Нишати и Исхаг Чалаби.