Küveytdə Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərinin təqdimatı olub
Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Küveytin Vəqflər və İslam İşləri Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “İslam araşdırmaları və Quran elmləri” departamentinin direktoru, doktor Fəhd Əl-Canfavi ilə görüşüb.
Nümayəndə heyətinə institutun elmi katibi, t.ü.f.d., dosent İradə Əliyeva, Qarabağ tarixi şöbəsinin müdiri, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabının məsul redaktoru, dosent Güntəkin Nəcəfli və eyni adlı kitabın ərəbcə nəşrinin məsul redaktoru, şərqşünas, dosent Gülnur Mahmudova daxildir.
Görüşdə Yaqub Mahmudov Azərbaycanla Küveyt arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən danışıb. O, Azərbaycanın xarici siyasətində islam ölkələrinin mühüm yer tutduğunu vurğulayıb.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin qorunub saxlanmasında əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edən alim sovetlər dönəmində dağıdılan Bibiheybət məscidinin bərpasının ulu öndərin təşəbbüsü ilə həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, hazırda ölkəmizdə yüzlərlə məscid var və Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva məscidlərin bərpası ilə bağlı məsələlərə xüsusi diqqət yetirir.
Akademik Yaqub Mahmudov deyib ki, müasir Ermənistan Respublikasının ərazisi tarixi Azərbaycan torpaqlarıdır. Cənubi Qafqazda erməni dövləti ilk dəfə 1918-ci ildə yaradılıb. Erməni vandalları İrəvan xanlığının torpaqlarında, o cümlədən İrəvan şəhərində 300-dən çox məscidi yerlə-yeksan ediblər. Hazırda erməni vandalizmi işğal altında olan Qarabağ torpaqlarında da davam edir. Orada məscidlərimiz və digər tarixi abidələrimiz məhv edilib, bəzi məscidlərimizdə isə donuz saxlanılır.
Görüşdə erməni vandalizmini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra “İslam Araşdırmaları və Quran elmləri” departamentində Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərinin - “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası - qəhrəmanlıq qalası”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” və “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” kitablarının təqdimatı keçirilib.

Arabic publications of the Institute of History presented in Kuwait
The delegation led by the director of the Institute of History, academician Yaqub Mahmudov, met with Dr. Fahd Al-Janfavi, Director of the Department of Islamic Studies and Quran Science at the Kuwait Ministry of Foundations and Islamic Affairs.
The delegation consists of scientific secretary of the Institute, PhD, associate professor Irada Aliyeva, Head of Karabakh History Department, responsible editor of the book "Irevan khanate: Russian occupation and Armenians displacement in Northern Azerbaijan", editor-in-chief of the book orientalist, associate professor Guntekin Najafli and a responsible editor of the book fo same name in Arabic, Gulnur Mahmudova.
During the meeting, Y. Mahmudov spoke about the friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Kuwait. He said Islamic countries play an important role in Azerbaijan's foreign policy.
Referring to the great leader Heydar Aliyev's invaluable contribution to the preservation of the national and spiritual values of our people, the scientist said that the restoration of the Bibiheybat mosque in Soviet-era was initiated by a great leader. He noted that there are hundreds of mosques in our country and President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva pay special attention to the restoration of mosques.
Academician Yaqub Mahmudov said that the territory of the modern Republic of Armenia is historic Azerbaijani land. The Armenian state was first established in 1918 in the South Caucasus. Armenian vandals have destroyed more than 300 mosques in the Iravan khanate, including the city of Iravan. At present, Armenian vandalism continues in the occupied Karabakh region. Our mosques and other historical monuments were destroyed there, and pigs are kept in some mosques.
The video broadcasting Armenian vandalism was displayed in the meeting.
Later, Arabic publications of the Institute of History were presented at the Department of Islamic Studies and Quran Science: "Iravan Khanate: Russian Occupation and the Occupation of Armenians to Northern Azerbaijan", "Iravan khanate: Iravan mosques destroyed by Armenian vandals" etc.