“Naxçıvan: siyasi və sosial-iqtisadi tarixinə dair” monoqrafiyasının təqdimatı olub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yaşar Rəhimovun “Naxçıvan: siyasi və sosial-iqtisadi tarixinə dair (XIX-XX əsrin əvvəlləri)” adlı monoqrafiyasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan tarixinin XIX-XX əsrlər dövrünün tədqiqi tarixşünaslığımızda mühüm elmi istiqamətlərdən biridir. Qeyd edib ki, nəşrdə bu istiqamətdə tədqiqatlar aparılıb və həmin dövrlərdə Naxçıvanın sosial-iqtisadi, onun siyasi tarixinin vəziyyəti araşdırılıb: “Monoqrafiyada tanınmış tarixçi alimlərin, rus müəlliflərin və qafqazşünasların əsərlərinə, o cümlədən arxiv sənədlərinə istinad edilib”.
Akademik XIX əsrdə ermənilərin Naxçıvana köçürülməsi və onun nəticələri, ermənilərin ərazi iddialarının əsassızlığı, əsrin sonlarında regionun kənd təsərrüfatının vəziyyəti və s. məsələlərin də nəşrdə tədqiq edildiyini söyləyib.
Təqdimat mərasimində bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyev, Antik və orta əsrlər arxeologiyası şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Toğrul Xəlilov və Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qadir Əkbərov çıxış edərək nəşr haqqında fikirlərini bölüşüb, müəllifə elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

ANAS Nakhchivan Division held presentation of the monograph “Nakhchivan: political and socio-economic history (XIX-XX centuries)” by the scientific secretary of the Institute of History, Ethnography and Archeology, Ph.D in History, associate professor Yashar Rahimov.
Chairman of the Division, academician Ismail Hajiyev noted that, studying Azerbaijan history of the XIX-XX centuries is one of the important scientific directions in our historiography. The publication explores the socio-economic situation and the political history of Nakhchivan in the indicated period.
The book studies issues such as the emigration of Armenians to Nakhchivan in the 19th century and its consequences, the groundlessness of the territorial claims of the Armenians, the agricultural conditions in the region at the end of the century, academician added.
During the ceremony, a leading researcher at the Institute of History, Ethnography and Archeology, PhD in History Musa Guliev, head of the Department of Ancient and Medieval Archeology, PhD in History Togrul Khalilov delivered a speech.