Elmi əhəmiyyətinə görə maraq doğuran çoxsaylı təbiət nümunələrinin qorunduğu AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Geoloji-Mineraloji Muzeyi eksponatlarının ilk kataloqu “Nafta-Press” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Layihənin rəhbəri AMEA-nın prezidenti, GGİ-nin direktoru, akademik Akif Əlizadə, nəşrə məsul şəxs institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynovdur.
Kataloqun fotolarını GGİ-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Şirməmməd Nəzərli və Tofiq Rəşidov çəkiblər.
Qeyd edək ki, 1993-cü ildə təşkil olunan Geoloji-Mineraloji Muzeyin ekspozisiyası Azərbaycanın müxtəlif regionlarından toplanmış mineral, süxur, filiz nümunələrinə, həmçinin ölkəmizin fauna və florasına həsr olunub. Belə ki, bir neçə nəslə mənsub böyük geoloqlar kollektivinin Böyük və Kiçik Qafqazın müxtəlif regionlarında geoloji tədqiqat məqsədilə apardıqları çöl işləri zamanı toplanmış materiallar muzeyin ekspozisiyasını zənginləşdirib. Burada Azərbaycanın neftli-qazlı regionlarından (Abşeron, Bakı arxipelaqı, Kür çökəkliyi, Yevlax, Ağcabədi və b.) gətirilmiş böyük miqdarda kernlər də yer alıb.
Muzeydəki mineral, süxur, fauna və flora eksponatları sistemləşdirilib, onların məlumat bankı tərtib olunub. 500-dən artıq mineral və süxur, 200-dən çox fauna və flora nümunəsi muzeyin zalında və dəhlizlərdəki vitrinlərdə nümayiş etdirilir.

Подготовлен первый каталог Геолого-минерального музея Института геологии и геофизики
Первый каталог экспонатов Геолого-минералогического музея Института геологии и геофизики Национальной академии наук Азербайджана опубликован в издательстве «Нафта Пресс».
Руководитель проекта - президент НАНА, директор ИГГ, академик Акиф Ализаде, лицо, ответственное за издание - заместитель директора по научной работе института, член-корреспондент НАНА Дадаш Гусейнов.
Фотографии из каталога были сделаны руководителем отдела по связям с общественностью ИГГ Ширмамедом Назарли и Тофигом Рашидовым.
Отметим, что экспозиция Геолого-минерального музея, созданного в 1993 году, посвящена образцам минералов, горных пород, руд, собранных в разных регионах Азербайджана, а также животному и растительному миру нашей страны. Экспозиция музея пополнена коллекцией материалов, собранных в ходе геологических исследований, проведенных несколькими поколениями геологов в различных регионах Большого и Малого Кавказа. Сюда также включено большое количество кернов, извлеченных из нефтегазоносных районов Азербайджана (Апшерон, Бакинский архипелаг, Куринская впадина, Евлах, Агджабеди и др.).
Минералы, породы, экспонаты фауны и флоры в музее систематизированы и составлена их база данных. В выставочных залах и коридорах музея выставлено более 500 минералов и горных пород, более 200 образцов животного и растительного мира.