Azərbaycanlı alim beynəlxalq konqresdə məruzə ilə çıxış edib
23-25 sentyabr tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində İvane Beritaşvili adına Gürcüstan Fizioloqlar Cəmiyyətinin IV Beynəlxalq Konqresi keçirilib.
İsveç, Avstriya, Portuqaliya, Bolqarıstan, Rusiya, Belarus, Ukrayna və digər ölkələrdən mütəxəssislərin qatıldığı konqresdə ölkəmizi AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin sədri, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
U.Həşimova plenar sessiyaya həmsədrlik edərək Azərbaycanda yüksək uzunömürlülük indeksli populyasiyaların öyrənilməsi üzrə elmi-tədqiqat proqramının nəticələri haqqında məruzə ilə çıxış edib. Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Avstriyalı alim, professor Ursula Vindberger və gürcü tədqiqatçı, professor Marina Nikalaişvili mövzu ətrafında çıxış edərək bu sahədə aparılan tədqiqatlarda əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər.
Tədbirin sonunda U.Həşimova tərəfindən İ.Beritaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzinin direktoru, professor David Nadareişviliyə Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin fəxri üzvü seçilməsi haqqında sertifikat təqdim edilib.

On September 23-25, the 4th International Congress of the Society of Physiologists of Georgia was held in Tbilisi.
The Congress was held by support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia as part of the annual Festival of Science and Innovation. The event was attended by representatives from Sweden, Austria, Portugal, Bulgaria, Russia, Belarus, Ukraine, etc.
The congress was attended by delegation of ANAS Institute of Physiology, headed by the Director of the institute, chairman of the Azerbaijan Society of Physiologists and an honorary member of the Georgian Physiological Society, Professor Ulduz Hashimova.
Professor U.Hashimova delivered a paper on the research program, the study of populations with a high index of longevity living in Azerbaijan. Report inspired a lot of interest among representatives of other countries. In particular, the Austrian scientist Professor Ursula Windberger and the Georgian researcher Professor Marina Nikalaishvili expressed their desire and willingness to cooperate in this direction.
At the end of the event, Director of the Center for Experimental Biomedicine, Professor David Nadareishvili was awarded a certificate of honorary member of the Azerbaijan Society of Physiologists.