Azərbaycanlı alim beynəlxalq konqresdə məruzə ilə çıxış edib
23-25 sentyabr tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində İvane Beritaşvili adına Gürcüstan Fizioloqlar Cəmiyyətinin IV Beynəlxalq Konqresi keçirilib.
İsveç, Avstriya, Portuqaliya, Bolqarıstan, Rusiya, Belarus, Ukrayna və digər ölkələrdən mütəxəssislərin qatıldığı konqresdə ölkəmizi AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin sədri, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
U.Həşimova plenar sessiyaya həmsədrlik edərək Azərbaycanda yüksək uzunömürlülük indeksli populyasiyaların öyrənilməsi üzrə elmi-tədqiqat proqramının nəticələri haqqında məruzə ilə çıxış edib. Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Avstriyalı alim, professor Ursula Vindberger və gürcü tədqiqatçı, professor Marina Nikalaişvili mövzu ətrafında çıxış edərək bu sahədə aparılan tədqiqatlarda əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər.
Tədbirin sonunda U.Həşimova tərəfindən İ.Beritaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzinin direktoru, professor David Nadareişviliyə Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin fəxri üzvü seçilməsi haqqında sertifikat təqdim edilib.

Азербайджанский ученый выступил с докладом на международном конгрессе
23-25 сентября 2019 года в Тбилиси состоялся IV Международный конгресс Грузинского физиологического общества им. Иване Бериташвили.
Конгресс проходил при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Грузии в рамках ежегодного Фестиваля науки и инноваций. Участниками мероприятия стали представители из Швеции, Австрии, Португалии, Болгарии, России, Беларуси, Украины и т.д.
В конгрессе приняла участие делегация Института физиологии НАНА во главе с директором института, председателем Азербайджанского общества физиологов и почетным членом Грузинского физиологического общества, профессором У.Гашимовой.
Профессор У.Гашимова, одновременно являясь сопредседателем пленарной сессии, выступила с докладом, представляющим результаты по научно-исследовательской программе изучения популяций с высоким индексом долгожительства, проживающих в Азербайджане. Доклад вызвал большой интерес представителей других стран. В частности, австрийский ученый профессор Урсула Виндбергер и грузинский исследователь профессор Марина Никалаишвили выразили свое желание и готовность к сотрудничеству в данном направлении.
В конце мероприятия директору Центра экспериментальной биомедицины им. И.С. Бериташвили профессору Давиду Надареишвили был вручен сертификат почетного члена Азербайджанского общества физиологов.