Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Innocamp” innovasiya yay düşərgəsi keçirilib
AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “İdeyadan biznesə” devizi altında innovasiya yay düşərgəsi keçirilib. Düşərgədə cari ildə Bakı, Naxçıvan, Lənkəran, Gəncə, Mingəçevir, Şəki, Sumqayıt, Sabirabad, Zaqatala, Şamaxı, Göyçay və Tovuz şəhərlərində təşkil olunmuş startap turlarının finalçıları iştirak ediblər.
Düşərgədə 18 komandanı təmsil edən 54 tələbə üçün marketinq, dizayn və təqdimatların hazırlanması üzrə təlimlər keçirilib. Onlara startap ekosistemi, ideyanı biznesə çevirməyin yolları barədə məlumat verilib. Həmçinin gənclərin innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə ideyalarını biznesə çevirmələrinə dəstək olmaq məqsədilə “Biznes bacarıqları”, “Kommunikasiya bacarıqları” və digər mövzularda seminarlar təşkil edilib.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov bu təşəbbüsün əhəmiyyətindən danışıb və gənclərə bu yolda uğurlar arzulayıb.
BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti və “TC Holdings”in təsisçisi, akselerasiya və ekosistem mütəxəssisi Tal Catron innovasiya ekosistemi barədə fikirlərini iştirakçılarla bölüşüblər.
Qeyd edək ki, “Innocamp” innovasiya yay düşərgəsi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, BMT-nin İnkişaf Proqramı, “Azercell” və “Microsoft” şirkətləri tərəfindən birgə reallaşdırılan “I2B-İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində keçirilib.

The camp, held by support of the Shamakhi Executive Power were attended by finalists of start-up tours, who left this year in Baku, Nakhchivan, Lankaran, Ganja, Mingachevir, Sheki, Sumgait, Sabirabad, Zagatala, Shamakhi, Goychay and Tovuz. Trainings in marketing, design were held for 54 students representing 18 teams. They were informed on the startup ecosystem, how to turn ideas into business. The main goal is the exchange of knowledge in this area and discussion of the formation of a common ecosystem.
Head of Shamakhi Executive Power Tahir Mammadov spoke on the importance of event and wished success to youth.
Seminars were organized to help young people turn their ideas into business with innovative technologies. Resident Representative of the United Nations Development Program Alessandro Fracasetti and founder of TC Holdings, acceleration and ecosystem specialist Tal Katron has shared their ideas about the innovative ecosystem with participants.
Innocamp Innovation Summer Camp was held as a part of the “İ2B-İdeyadan Biznesə” joint project implemented by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the Regional Development Public Association of the Heydar Aliyev Foundation, the Youth Fund of the Republic of Azerbaijan, the United Nations Development Program and Azercell companies and Microsoft.