Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Innocamp” innovasiya yay düşərgəsi keçirilib
AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “İdeyadan biznesə” devizi altında innovasiya yay düşərgəsi keçirilib. Düşərgədə cari ildə Bakı, Naxçıvan, Lənkəran, Gəncə, Mingəçevir, Şəki, Sumqayıt, Sabirabad, Zaqatala, Şamaxı, Göyçay və Tovuz şəhərlərində təşkil olunmuş startap turlarının finalçıları iştirak ediblər.
Düşərgədə 18 komandanı təmsil edən 54 tələbə üçün marketinq, dizayn və təqdimatların hazırlanması üzrə təlimlər keçirilib. Onlara startap ekosistemi, ideyanı biznesə çevirməyin yolları barədə məlumat verilib. Həmçinin gənclərin innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə ideyalarını biznesə çevirmələrinə dəstək olmaq məqsədilə “Biznes bacarıqları”, “Kommunikasiya bacarıqları” və digər mövzularda seminarlar təşkil edilib.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov bu təşəbbüsün əhəmiyyətindən danışıb və gənclərə bu yolda uğurlar arzulayıb.
BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti və “TC Holdings”in təsisçisi, akselerasiya və ekosistem mütəxəssisi Tal Catron innovasiya ekosistemi barədə fikirlərini iştirakçılarla bölüşüblər.
Qeyd edək ki, “Innocamp” innovasiya yay düşərgəsi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, BMT-nin İnkişaf Proqramı, “Azercell” və “Microsoft” şirkətləri tərəfindən birgə reallaşdırılan “I2B-İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində keçirilib.

В Шамахинской астрофизической обсерватории прошел инновационный летний лагерь "Innocamp"
В Шамахинской астрофизической обсерватории НАНА прошел инновационный летний лагерь под девизом «От идеи к бизнесу». В лагере, проходящем при поддержке исполнительной власти Шамахинского района, приняли участия финалисты стартап туров, прошедших в этом году в Баку, Нахчыване, Лянкяране, Гяндже, Мингячевире, Шеки, Сумгаите, Сабирабаде, Загатале, Шамахи, Гейчае и Товузе.
Тренинги по маркетингу, дизайну и презентациям были проведены для 54 студентов, представляющих 18 команд в лагере. Они были проинформированы об экосистеме стартапов и о том, как превратить идеи в бизнес. Основная цель - обмен знаниями в этой области и обсуждение формирования общей экосистемы.
Выступивший на мероприятии, глава исполнительной власти Шамахинского района Тахир Мамедов рассказал о важности этой инициативы и пожелал успехов молодежи.
Были организованы семинары, чтобы помочь молодым людям превратить свои идеи в бизнес с помощью инновационных технологий. Резидент-представитель Программы развития ООН Алессандро Фракасетти и основатель «TC Holdings», специалист по акселерации и экосистеме Тал Катрон поделились с участниками своими идеями об инновационной экосистеме.
Инновационный летний лагерь "Innocamp" прошел в рамках совместного проекта “İ2B-İdeyadan Biznesə”, реализуемого Министерством транспорта, связи и высоких технологий, Общественным объединением "Регионального развития" Фонда Гейдара Алиева, Молодежным фондом Азербайджанской Республики, Программой развития ООН, компаниями “Azercell” и “Microsoft”.