AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu 60 illik fəaliyyəti dövründə böyük uğurlar qazanıb
Bu il respublikada riyaziyyat elminin əsas mərkəzlərindən olan AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun yaradılmasının 60 ili tamam olur. Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 27 aprel 1959-cu il tarixli qərarı ilə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Fizika və Riyaziyyat institutları əsasında müstəqil iki institut ─ Fizika İnstitutu və Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu yaradılıb.
1959-cu ildə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu yeni təsis edilərkən onun əsas tədqiqat sahələri funksional analiz və onun tətbiqi, funksiyalar nəzəriyyəsi, diferensial və inteqral tənliklər, cəbr və topologiya, hesablama riyaziyyatı və riyazi kibernetika olub. Həmin dövrdə institutda 6 şöbə, 1 laboratoriya və 1 hesablama mərkəzi fəaliyyət göstərib. İnstitut yarandıqdan sonra onun tərkibinə Cəbr və riyazi məntiq, Riyazi fizika tənlikləri, Riyazi analiz, Qeyri-harmonik analiz, Sürüncəklik nəzəriyyəsi, Hesablama riyaziyyatı və informatika, Maye və qaz mexanikası, Tətbiqi riyaziyyat, Optimal idarəetmə şöbələri, Siqnalların emalının riyazi problemləri kimi yeni şöbə və laboratoriyalar əlavə edilib.
60 illik fəaliyyəti ərzində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ölkədə riyaziyyat elminin əsas mərkəzinə çevrilib, riyaziyyat və mexanikanın inkişafında, uğurlu elmi nəticələrin qazanılmasında böyük nailiyyətlər əldə edib.
İnstitutun inkişafında, Azərbaycanda riyaziyyat və mexanika elmi məktəblərinin yaranmasında, ölkəmiz üçün yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında Mstislav Keldış, Andrey Kolmoqorov, Nikolay Musxelişvili, Andrey Tixonov, Yaroslav Lopatinski, Xəlil Raxmatulin, Aleksey İlyuşin kimi sovet alimlərinin müstəsna xidmətləri olub. Azərbaycanda riyaziyyat və mexanika sahələrinin inkişafında akademiklər Zahid Xəlilov, İbrahim İbrahimov, Əşrəf Hüseynov, Məcid Rəsulov, Azad Mirzəcanzadə, Cəlal Allahverdiyev, Mirabbas Qasımov, Fəraməz Maqsudov, akademiyanın müxbir üzvləri  Maqsud Cavadov, Yusif Əmənzadə, Qoşqar Əhmədov, Mais Cavadov, Yəhya Məmmədov və Arif Babayevin xidmətləri əvəzsizdir.
Müəssisədə aparılan elmi tədqiqatlar və SSRİ-nin aparıcı elmi mərkəzləri ilə sıx beynəlxalq əməkdaşlıq nəticəsində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu artıq 1970-ci illərin ortalarından başlayaraq SSRİ-nin riyaziyyat və mexanika üzrə ən qabaqcıl elmi mərkəzlərindən birinə çevrilib. 1993-cü ilin iyun ayında xalqın tələbi ilə ikinci dəfə ölkə rəhbərliyinə qayıdan ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi müdrik daxili və xarici siyasət nəticəsində qısa müddət ərzində ölkədə siyasi stabillik bərpa olunub, iqtisadi inkişafın təməli qoyulub, elm və təhsil sahəsində geniş islahatlara başlanılıb. Bütün bunların nəticəsində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub.
İnstitut alimləri beynəlxalq əlaqələrini genişləndirib, xarici ölkələrin aparıcı elmi mərkəzləri ilə qarşılıqlı elmi əlaqələrini davam etdirib, beynəlxalq və respublika qrant müsabiqələrində iştirak edib və AMEA-nın elmi tədqiqat proqramlarının qalibi olublar.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, institutun 60 illiyi ilə əlaqədar “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” adlı beynəlxalq konfransın keçirilməsi, nəşrlərin hazırlanması nəzərdə tutulur.

ANAS Institute of Mathematics and Mechanics achieved great success over its 60th activity
One of the main centers of mathematical science in republic ANAS Institute of Mathematics and Mechanics is 60th. Two independent institutes by decision of the Council of Ministers of the USSR dated April 27, 1959 were created on the basis of ANAS Institutes of Physics and Mathematics: the Institute of Physics and the Institute of Mathematics and Mechanics.
In 1959 the main fields of research of the Institute of Mathematics and Mechanics were functional analysis and its application, function theory, differential and integral equations, algebra and topology, computational mathematics and mathematical cybernetics. At that time, 6 departments, 1 laboratory, and 1 computer center functioned at the institute. Next, a number of new laboratory departments were created.
For 60 years of its work, ANAS Institute of Mathematics and Mechanics has become a major center of mathematical science in the country and has achieved great success in the development of mathematics and mechanics, as well as successful scientific results.
In the development of the institute, the creation of scientific schools of mathematics and mechanics, the training of highly qualified personnel were irreplaceable services of such Soviet scientists as Khalil Rahmatulin, Andrey Tikhonov, Aleksey Ilyushin, Andrey Kolmogorov and others. And scientists from Azerbaijan: academicians Zahid Khalilov, Ibrahim Ibrahimov, Ashraf Huseynov, Majid Rasulov, Azad Mirzajanzade, Jalal Allahverdiyev, Mirabbas Gasimov, Faraz Magsudov and as well as corresponding members of ANAS - Magsud Javadov, Yusif Amanzade, Goshgar Ahmadov, Mais Javadov, Yahya Mammadov and Arif Babayev.
From 1970, as a result of research and close international cooperation with leading scientific centers of the USSR, the Institute of Mathematics and Mechanics is one of the most advanced scientific centers in mathematics and mechanics.
As a result of the wise national and foreign policies of nationwide leader Heydar Aliyev, who returned to the country for the second time in June 1993, political stability was restored, economic development was laid down, and large-scale scientific and educational reforms began. The Institute of Mathematics and Mechanics entered a new phase of its development.
Scientists of institute expanded the international contacts, continued scientific contacts with the leading scientific centers of foreign countries, participated in the international and national competitions and won ANAS research programs.
According to the decision of ANAS Presidium it is planned to hold an international conference on "Modern problems of mathematics and mechanics" and prepare publications devoted to the 60th anniversary of the institute.