AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu 60 illik fəaliyyəti dövründə böyük uğurlar qazanıb
Bu il respublikada riyaziyyat elminin əsas mərkəzlərindən olan AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun yaradılmasının 60 ili tamam olur. Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 27 aprel 1959-cu il tarixli qərarı ilə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Fizika və Riyaziyyat institutları əsasında müstəqil iki institut ─ Fizika İnstitutu və Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu yaradılıb.
1959-cu ildə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu yeni təsis edilərkən onun əsas tədqiqat sahələri funksional analiz və onun tətbiqi, funksiyalar nəzəriyyəsi, diferensial və inteqral tənliklər, cəbr və topologiya, hesablama riyaziyyatı və riyazi kibernetika olub. Həmin dövrdə institutda 6 şöbə, 1 laboratoriya və 1 hesablama mərkəzi fəaliyyət göstərib. İnstitut yarandıqdan sonra onun tərkibinə Cəbr və riyazi məntiq, Riyazi fizika tənlikləri, Riyazi analiz, Qeyri-harmonik analiz, Sürüncəklik nəzəriyyəsi, Hesablama riyaziyyatı və informatika, Maye və qaz mexanikası, Tətbiqi riyaziyyat, Optimal idarəetmə şöbələri, Siqnalların emalının riyazi problemləri kimi yeni şöbə və laboratoriyalar əlavə edilib.
60 illik fəaliyyəti ərzində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ölkədə riyaziyyat elminin əsas mərkəzinə çevrilib, riyaziyyat və mexanikanın inkişafında, uğurlu elmi nəticələrin qazanılmasında böyük nailiyyətlər əldə edib.
İnstitutun inkişafında, Azərbaycanda riyaziyyat və mexanika elmi məktəblərinin yaranmasında, ölkəmiz üçün yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında Mstislav Keldış, Andrey Kolmoqorov, Nikolay Musxelişvili, Andrey Tixonov, Yaroslav Lopatinski, Xəlil Raxmatulin, Aleksey İlyuşin kimi sovet alimlərinin müstəsna xidmətləri olub. Azərbaycanda riyaziyyat və mexanika sahələrinin inkişafında akademiklər Zahid Xəlilov, İbrahim İbrahimov, Əşrəf Hüseynov, Məcid Rəsulov, Azad Mirzəcanzadə, Cəlal Allahverdiyev, Mirabbas Qasımov, Fəraməz Maqsudov, akademiyanın müxbir üzvləri  Maqsud Cavadov, Yusif Əmənzadə, Qoşqar Əhmədov, Mais Cavadov, Yəhya Məmmədov və Arif Babayevin xidmətləri əvəzsizdir.
Müəssisədə aparılan elmi tədqiqatlar və SSRİ-nin aparıcı elmi mərkəzləri ilə sıx beynəlxalq əməkdaşlıq nəticəsində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu artıq 1970-ci illərin ortalarından başlayaraq SSRİ-nin riyaziyyat və mexanika üzrə ən qabaqcıl elmi mərkəzlərindən birinə çevrilib. 1993-cü ilin iyun ayında xalqın tələbi ilə ikinci dəfə ölkə rəhbərliyinə qayıdan ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi müdrik daxili və xarici siyasət nəticəsində qısa müddət ərzində ölkədə siyasi stabillik bərpa olunub, iqtisadi inkişafın təməli qoyulub, elm və təhsil sahəsində geniş islahatlara başlanılıb. Bütün bunların nəticəsində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub.
İnstitut alimləri beynəlxalq əlaqələrini genişləndirib, xarici ölkələrin aparıcı elmi mərkəzləri ilə qarşılıqlı elmi əlaqələrini davam etdirib, beynəlxalq və respublika qrant müsabiqələrində iştirak edib və AMEA-nın elmi tədqiqat proqramlarının qalibi olublar.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, institutun 60 illiyi ilə əlaqədar “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” adlı beynəlxalq konfransın keçirilməsi, nəşrlərin hazırlanması nəzərdə tutulur.

Институт математики и механики НАНА добился больших успехов за свою 60-летнюю деятельность
В этом году исполняется 60 лет со дня основания Института математики и механики НАНА, одного из главных центров математической науки в республике. Решением Совета Министров СССР от 27 апреля 1959 г. на базе институтов Физики и Математики были созданы два независимых института: Институт физики и Институт математики и механики.
В момент основания в 1959 году Института математики и механики его основными областями исследований были функциональный анализ и его применение, теория функций, дифференциальные и интегральные уравнения, алгебра и топология, вычислительная математика и математическая кибернетика. В то время в институте функционировали 6 отделов, 1 лаборатория и 1 вычислительный центр. Далее был создан ряд новых отделов лабораторий.
За 60 лет своей работы Институт математики и механики стал крупным центром математической науки в стране и добился больших успехов в развитии математики и механики, а также успешных научных результатов.
В развитии института, создании научных школ математики и механики, подготовке высококвалифицированных кадров были незаменимые услуги таких советских ученых, как Халил Рахматулин, Андрей Тихонов, Алексей Ильюшин, Андрей Колмогоров и другие. А также таких ученых из Азербайджана, как академики Захид Халилов, Ибрагим Ибрагимов, Ашраф Гусейнов, Маджид Расулов, Азад Мирзаджанзаде, Джалал Аллахвердиев, Мираббас Гасымов, Фаразам Магсудов, а также члены-корреспонденте академии – Магсуд Джавадов, Юсиф Аманзаде, Гошгар Ахмедов, Маис Джавадов, Яхъя Мамедов и Ариф Бабаев.
В результате исследований и тесного международного сотрудничества с ведущими научными центрами СССР Институт математики и механики является одним из самых передовых научных центров по математике и механике с середины 1970-х годов.
В результате мудрой внутренней и внешней политики общенационального лидера Гейдара Алиева, который вернулся в страну во второй раз в июне 1993 года, была восстановлена политическая стабильность, заложено экономическое развитие и начались масштабные научные и образовательные реформы. В результате Институт математики и механики вступил в новую фазу своего развития.
Ученые института расширили свои международные контакты, продолжили научные контакты с ведущими научными центрами зарубежных стран, участвовали в международных и национальных конкурсах и побеждали в научно-исследовательских программах НАНА.
Согласно решению Президиума НАНА, в связи с 60-летием института планируется провести международную конференцию «Современные проблемы математики и механики» и подготовить публикации.