“Risalə” araşdırmalar jurnalının cari ildə ilk nömrəsi işıq üzü görüb
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin “Risalə” araşdırmalar jurnalının 2019-cu ildə ilk nömrəsi çapdan çıxıb.
Nəşrin bu sayında muzeyin direktoru, jurnalın baş redaktoru, akademik Rafael Hüseynovun rəhbəri olduğu gənc alimlərin məqalələri yer alıb. R.Hüseynovun elmi məktəbinin təmsilçiləri olan bu araşdırıcılar məqalələrində Azərbaycan klassik və müasir ədəbiyyatının bir sıra aktual və az öyrənilmiş problemlərinə yeni görüş bucağından yanaşıblar.
Qeyd edək ki, “Risalə” jurnalı 2004-cü ildən etibarən ildə iki dəfə nəşr olunur və məzmunu etibarilə filologiya (Azərbaycan və dünya ədəbiyyatı, ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi təhlil və tənqid, mətnşünaslıq) və sənətşünaslıq (muzeyşünaslıq) sahələri üzrə məqalələri əhatə edir. Vəsait filologiya və sənətşünaslıq elm sahələri üzrə Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyyə etdiyi dövri elmi nəşrlər siyahısındadır. 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin "Mətbu nəşrlərin reyestri"nə daxil edilib.

The first issue of the research journal "Risale" has been published
The first issue of the research journal "Risale" of the Azerbaijan National Museum of Literature named after Nizami Ganjavi has been published for 2019.
Editor-in-chief of the journal is the director of the museum, academician Rafael Huseynov. This issue includes articles by young scholars. These researchers, who are the representatives of R.Huseynov's scientific school, have come up with a new perspective on some of the current and less studied problems of classical and contemporary literature in Azerbaijan.
Note that, "Risale" journal is published twice a year since 2004 and includes articles on philology (Azerbaijan and world literature, literary theory, literary analysis and criticism, textual criticism) and art criticism (museology). The item is in the list of periodicals recommended by the Higher Attestation Commission on Philology and Art Studies. In 2019, it was included in the "Registry of press publications" of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan.