“Risalə” araşdırmalar jurnalının cari ildə ilk nömrəsi işıq üzü görüb
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin “Risalə” araşdırmalar jurnalının 2019-cu ildə ilk nömrəsi çapdan çıxıb.
Nəşrin bu sayında muzeyin direktoru, jurnalın baş redaktoru, akademik Rafael Hüseynovun rəhbəri olduğu gənc alimlərin məqalələri yer alıb. R.Hüseynovun elmi məktəbinin təmsilçiləri olan bu araşdırıcılar məqalələrində Azərbaycan klassik və müasir ədəbiyyatının bir sıra aktual və az öyrənilmiş problemlərinə yeni görüş bucağından yanaşıblar.
Qeyd edək ki, “Risalə” jurnalı 2004-cü ildən etibarən ildə iki dəfə nəşr olunur və məzmunu etibarilə filologiya (Azərbaycan və dünya ədəbiyyatı, ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi təhlil və tənqid, mətnşünaslıq) və sənətşünaslıq (muzeyşünaslıq) sahələri üzrə məqalələri əhatə edir. Vəsait filologiya və sənətşünaslıq elm sahələri üzrə Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyyə etdiyi dövri elmi nəşrlər siyahısındadır. 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin "Mətbu nəşrlərin reyestri"nə daxil edilib.

Вышел первый номер исследовательского журнала «Рисале» за текущий год
Вышел первый номер исследовательского журнала «Рисале» Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА за 2019-й год.
В этом номере журнала опубликованы статьи молодых ученых, научным руководителем которых является директор музея, главный редактор журнала, академик Рафаэль Гусейнов. В своих статьях исследователи, являющиеся представителями научной школы Р.Гусейнова, затронули ряд актуальных и мало изученных проблем классической и современной литературы Азербайджана.
Отметим, что журнал «Рисале» издается с 2004 года дважды в год. В журнале публикуются статьи, охватывающие такие сферы, как филология (отечественная и мировая литература, теория литературы, анализ литературного произведения и литературная критика, текстология) и искусствоведение (музееведение). Пособие включено в перечень рекомендуемых Высшей аттестационной комиссией периодических научных изданий в области филологии и искусствоведения. В 2019 году журнал был включен в «Реестр печатных изданий» Министерства юстиции Азербайджанской Республики.