“Naxçıvanda xalçaçılıq: tarixdə və günümüzdə” adlı monoqrafiya işıq üzü görüb
Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli və “Xalçaşünaslıq” elmi-tədqiqat qrupunun rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sara Hacıyevanın həmmüəllifi olduğu “Naxçıvanda xalçaçılıq: tarixdə və günümüzdə” adlı monoqrafiya çap edilib.
Nəşrdə xalqımızın qiymətli bədii sənət əsərlərindən biri olan xalçaçılıq sənətinin Naxçıvanda yaranması, inkişaf yolu və bu günkü vəziyyətindən söz açılır, xalçalar üzərində toxunan naxışlar, ornamentlər haqqında məlumat verilir. Bundan əlavə, qədim el sənətlərindən və xalçaçılığın ilk nümunələrindən sayılan keçəçilik, toxuculuq sənəti, xalçaçılığın inkişafında mühüm rol oynayan boyaçılıq və digərləri ilə bağlı müəlliflərin apardığı araşdırmalar yer alıb.
Qeyd edək ki, 9 aprel 2018-ci il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov “Naxçıvan Muxtar Respublikasında Xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb və Tədbirlər Planı təsdiq edilib. Həmçinin Muxtar Respublikanın Nazirlər Kabinetinin 25 iyul 2018-ci il tarixli qərarı ilə AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun tərkibində “Xalçaşünaslıq” elmi-tədqiqat qrupu yaradılıb.

“Nakhchivan Carpet weaving: Past and Present” monograph co-authored by the Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology of ANAS Nakhchivan Division, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli and Head of the Carpet Study Research Group, Ph.D. in History, associate professor Sara Hajiyeva was published.
The publication describes on the appearance the art of carpet weaving in Nakhchivan, the way of development and the current state of this art, also provides information on the patterns and ornaments depicted on carpets. In addition, the book contains the authors' research related to the development of the art of felting, weaving, dyeing, etc.
It should be noted that on April 9, 2018, Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov signed the Order “On Approval of the State Program for the Protection and Development of Carpet Art in the Nakhchivan Autonomous Republic for 2018-2022” and an Action Plan was approved. At the same time, by the Degree of the Cabinet of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic dated July 25, 2018, the Carpet Study Research Group was established as part of the Institute of History, Ethnography and Archeology of the Nakhchivan Division of ANAS.