“Naxçıvanda xalçaçılıq: tarixdə və günümüzdə” adlı monoqrafiya işıq üzü görüb
Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli və “Xalçaşünaslıq” elmi-tədqiqat qrupunun rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sara Hacıyevanın həmmüəllifi olduğu “Naxçıvanda xalçaçılıq: tarixdə və günümüzdə” adlı monoqrafiya çap edilib.
Nəşrdə xalqımızın qiymətli bədii sənət əsərlərindən biri olan xalçaçılıq sənətinin Naxçıvanda yaranması, inkişaf yolu və bu günkü vəziyyətindən söz açılır, xalçalar üzərində toxunan naxışlar, ornamentlər haqqında məlumat verilir. Bundan əlavə, qədim el sənətlərindən və xalçaçılığın ilk nümunələrindən sayılan keçəçilik, toxuculuq sənəti, xalçaçılığın inkişafında mühüm rol oynayan boyaçılıq və digərləri ilə bağlı müəlliflərin apardığı araşdırmalar yer alıb.
Qeyd edək ki, 9 aprel 2018-ci il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov “Naxçıvan Muxtar Respublikasında Xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb və Tədbirlər Planı təsdiq edilib. Həmçinin Muxtar Respublikanın Nazirlər Kabinetinin 25 iyul 2018-ci il tarixli qərarı ilə AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun tərkibində “Xalçaşünaslıq” elmi-tədqiqat qrupu yaradılıb.

Вышла в свет монография «Ковроткачество в Нахичевани: прошлое и настоящее»
Вышла в свет монография «Ковроткачество в Нахичевани: прошлое и настоящее», соавторами которой являются директор Института истории, этнографии и археологии Нахичеванского отделения, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли и руководитель научно-исследовательской группы «Ковроведение», доктор философии по истории, доцент Сара Гаджиева.
В издании повествуется о возникновении в Нахичевани искусства ковроделия, пути развития и сегодняшнем состоянии этого искусства, а также приводятся сведения об узорах и орнаментах, изображенных на коврах. Помимо этого, в книге приводятся изыскания авторов, связанные с развитием искусства валяния, ткачества, красильного дела и т.д.
Отметим, что 9 апреля 2018 года Председатель Верховного меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Васиф Талыбов подписал Распоряжение «Об утверждении “Государственной программы по охране и развитию коврового искусства в Нахичеванской Автономной Республике на 2018-2022 годы”», был утвержден План мероприятий. В то же время, постановлением Кабинета министров Нахичеванской Автономной Республики от 25 июля 2018 года в составе Института истории, этнографии и археологии Нахичеванского отделения НАНА была создана научно-исследовательская группа «Ковроведение».