“Plyus bədii yaradıcılıq” ədəbi almanaxı işıq üzü görüb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Ədəbiyyatşünaslıq, plyus” Yaradıcılıq Birliyi tərəfindən “Plyus bədii yaradıcılıq” ədəbi almanaxının üçüncü kitabı nəşr edilib.
Kitabın ideyasının və ”Ön söz”ünün müəllifi AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, redaktoru və giriş məqaləsinin müəllifi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zəkulla Bayramlıdır.
Üç bölmədən, 416 səhifədən ibarət olan ədəbi almanax İsa Həbibbəylinin “Akademiyada ədəbiyyatdan akademizmə” yazısı ilə açılır. Kitabda Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının bədii əsərləri yer alıb.
Almanaxda Azərbaycan ədəbi, elmi, nəzəri-estetik fikrində özünəməxsus yeri və mövqeyi olan müəlliflərin şeirləri, nəsr əsərləri, tərcümələri toplanıb.

Вышел в свет литературный альманах «Плюс художественное творчество»
Вышла в свет третья книга литературного альманаха «Плюс художественное творчество», который является изданием Творческого объединения «Литературоведение плюс» Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Автором идеи и «Предисловия» является вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли, редактором и автором вводной статьи – доктор философии по филологии, доцент Закулла Байрамлы.
Литературный альманах, состоящий из трех разделов, объемом в 416 страниц, начинается со статьи Исы Габиббейли «От литературы – к академизму». В книге нашли свое отражение художественные произведения сотрудников Института литературы.
В альманахе собраны поэтические и прозаические произведения, переводы авторов, занимающих своеобразное место и позицию в литературной, научной, теоретико-эстетической мысли Азербайджана.