AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi IV “Böyük Çöl” Beynəlxalq Humanitar Forumunda məruzə ilə çıxış edib
28.06.2019 16:32
Beynəlxalq Türk Akademiyası (BTA) tərəfindən Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultanda təşkil olunan IV “Böyük Çöl” Beynəlxalq Humanitar Forumu keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanı Milli Məclisin deputatları, diplomatlar, elm xadimləri və jurnalistlərdən ibarət geniş nümayəndə heyəti təmsil edib.
Forumun açılış panelində Qazaxıstan Təhsil və Elm naziri Aşat Aytmaqambetov, Monqolustanın ilk Prezidenti Oçirbat Puntsalmaagiyin, Qırğızıstan parlamentinin ilk sədri Medetxan Şerimkulov, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Həsən Həsənov və UNESKO Türkiyə Milli Komissiyasının rəhbəri Oğuz Öcal çıxış edərək tədbirin önəmindən danışıblar.
Forumda AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov “Böyük Azərbaycan şairi Səməd Vurğun və qazax ədəbiyyatı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

The Scientific Secretary of ANAS made a report at the 4th International Humanitarian Forum "Great Steppe"
28.06.2019 16:32
The International Turkic Academy (ITA) hosted the 4th "Great Steppe " International Humanitarian Forum, organized in Nur-Sultan, Kazakhstan.
Azerbaijan was represented by a large delegation of parliamentarians, diplomats, scientists and journalists.
Speaking at the forum, Minister of Education and Science of Kazakhstan Ashat Aytmagambetov, Mongolia's first President Ochirbat Puntsalmaagiy, the first Kyrgyz parliament speaker Medethan Sherimkulov, Azerbaijan's ambassador to Poland Hasan Hasanov and head of the UNESCO Turkish National Commission Oguz Ocal spoke about the importance of the event.
Scientific Secretary of the Presidium of ANAS, PhD in Philology Aghahuseyn Shukurov made a report on "Great Azerbaijan poet Samed Vurgun and Kazakh literature" and answered the participants' questions.