24-26 iyun 2019-cu il tarixlərində Beynəlxalq Türk Akademiyası (BTA) tərəfindən Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində IV “Böyük Çöl” Beynəlxalq Humanitar Forumu keçirilib.
Foruma dünyanın 21 ölkəsindən 250-yə yaxın nümayəndə qatılıb. Tədbirdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu və institutun Terminologiya şöbəsinin müdiri, professor Sayalı Sadıqova iştirak ediblər.
Forumun bir bölməsi Azərbay­ca­nın görkəmli şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə  həsr olunub. Həmin bölməyə  aka­de­mik M.Nağısoylu və İndiana Universitetinin professoru N.Şahrani rəhbərlik ediblər.
Tədbirdə akademik M.Nağısoylu “Türk ədəbiyyatında Nəsiminin yeri” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Forum çərçivəsində, həmçinin türkdilli ölkələrdə terminologiyanın inkişafını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyədən olan terminoloqların birgə iclası da keçirilib. İclasın məqsədi türkdilli ölkələrdə terminologiyanın inkişafını koordinasi­ya etmək, mütəxəssislər arasında əlaqələri genişləndirmək və ortaq terminlə­rin yaradıl­ma­sı prinsiplərini müəyyənləşdirmək­ olub. İclasda bu məsələlərin həlli üçün “Dil və terminologiya” daimi komissiyası təsis edilib. Tədbirdə Azərbaycan Respub­li­ka­sı Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının sədr müavini, prof. S.Sadıqova “Terminoloji sistemin formalaşması və ona təsir edən amillər” adlı məruzə ilə çıxış edib.

В Казахстане прошел IV Международный гуманитарный форум "Великая степь"
24-26 июня 2019 года Международная тюркская академия (МТА) провела 4-й Международный гуманитарный форум "Великая степь" в городе Нур-Султан Казахстана.
В форуме приняли участие около 250 представителей из 21 страны. На мероприятии присутствовали директор Института языкознания им. Насими НАНА, академик Мохсун Нагысойлу и заведующая Отделом терминологии института, профессор Саялы Садыгова.
Одна из секций форума посвящена 650-летию выдающегося поэта Азербайджана Имадеддина Насими. Заседанием этой секции руководили академик М. Нагысойлу и профессор Университета Индиана Н, Шахрани. Академик М. Нагысойлу представил доклад на тему «Место Насими в тюркской литературе».
На форуме также состоялась совместная встреча терминологов из Азербайджана, Казахстана, Киргизии и Турции с целью обеспечения развития терминологии в тюркоязычных странах. Целью встречи было координировать развитие терминологии в тюркоязычных странах, расширять связи между специалистами и определять принципы установления общей терминологии. Заместитель председателя Комиссии по терминологии при Кабинете министров Азербайджанской Республики, профессор С. Садыгова выступила с докладом «Формирование терминологической системы и влияющие на нее факторы».