Naxçıvan Bölməsi Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq Prezident İlham Əliyevin “Elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin və “Elmi adlar verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin təsdiq edilməsi ilə bağlı fərmanlarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri Elxan Məmmədovun “Xalq yaradıcılığında sevginin Ərtoğrol Cavid nümunəsi” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Tədqiqatçı alim Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 18 aprel 2019-cu il tarixli “Ərtoğrol Cavidin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” imzaladığı sərəncamı xatırladıb. O, bu sənədi Ərtoğrol Cavid şəxsiyyətinə, irsinə böyük hörmət və ehtiram göstəricisi ilə yanaşı, həm də elmimizin, mədəniyyətimizin inkişafına göstərilən diqqət və qayğının təzahürü kimi yüksək dəyərləndirib.
Qeyd edib ki, Hüseyn Cavid nəslinin layiqli davamçısı Ərtoğrol Cavid qısa, lakin mənalı həyat yolunda Azərbaycan elmi, ədəbi, mədəni mühitində özünəməxsus iz qoyub. 200-dən çox unudulmaqda olan el nəğmələrini, folkloru, xalq musiqisi və rəqslərini toplayıb nota köçürüb, onlara ikinci həyat verib. Bildirilib ki, AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin rəhbəri, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlının təşəbbüsü və tərtibatı ilə nəşr olunan 13 cildlik “Azərbaycan Qeyri-Maddi Mədəniyyət Abidələri və Ərtoğrol Cavid” toplusunun 10 cildində Ərtoğrol Cavidin ölkənin müxtəlif bölgələrindən topladığı folklor nümunələri əksini tapıb. Diqqətə çatdırılıb ki, 3 cildlik “Naxçıvan folkloru antologiyası”na da Ərtoğrol Cavidin topladığı həmin folklor nümunələri daxil edilib.
Daha sonra elmi-tədqiqat müəssisələrinin şöbə və laboratoriyalarına müsabiqə üçün sənəd qəbulunun yekunu barəsində bölmənin elmi katibi Rəşad Zülfüqarov məlumat verib.
İclasda Elmi-təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Bağırov isə bölmənin elmi müəssisələrində 2019-cu ilin birinci yarısında aprılmış elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatın keçirilməsi haqqında çıxış edib.
Sonra Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov çıxış edərək Naxçıvan Muxtar Respublikasında xüsusilə müalicəvi təsiri olan 800-ə qədər dərman bitkisinin mövcud olduğunu, onlardan 30 növünün rəsmi dərman bitkisi kimi qəbul edildiyini söyləyib. Bildirib ki, institutun əməkdaşları muxtar respublika ərazisinə təşkil edilən ekspedisiyalar vastəsilə həmin dərman bitkilərinin yayılma zonalarını müəyyənləşdirib, belə bitkilərin tərkibindəki bioaktiv maddələri aşkarlayıb və həmin maddələrin ayrı-ayrı xəstəliklərdə müalicəvi əhəmiyyətlərini öyrəniblər. Bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların nəticəsi olaraq “Naxçıvan Muxtar Respublikasının dərman bitkiləri” adlı kitab nəşr edilib: “Hazırda institutun bir qrup əməkdaşı gigiyenik qaydada, müxtəlif xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilməsi üçün xüsusi təcrübələrlə yoxlanılan reseptlər əsasında təqribən 100-dən çox bitkidən istifadə edərək dərman bitkisi qarışığı hazırlayırlar”.
Qeyd edilib ki, hazırlanan dərman bitkilərinin qarışıqları hələlik 16 adda - ürək və qan-damar sistemi, mədə-bağırsaq, qaraciyər, duzlaşma, şəkər və digər xəstəliklərin müalicəsində istifadə olur.
İclasda, həmçinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Qarayevin 70 illik yubileyinin qeyd edilməsi və səmərəli elmi fəaliyyətinə görə bölmənin Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.

Presidium of the Nakhchivan Division discussed a number of issues
The next meeting of Presidium of Nakhchivan Division of ANAS was held. The event was opened by the chairman of the department, acad. Ismayil Hajiyev. He informed the participants of the meeting about the approval of the "Regulations on the procedure for granting scientific degrees" and the "Regulations on conferring scientific titles" by President Ilham Aliyev.
Then, head of the Department of the Institute of Art, Language and Literature Elkhan Mamadov delivered a scientific paper on “Love on the example of Ertogrul Javid in folk art”.
The researcher mentioned the order signed by the Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic of April 18, 2019 “On the celebration of the 100th anniversary of Ertogrul Javid”. He noted that, the document is a vivid example of the respect and care shown for the work of E. Javid.
He noted that, the heir to the family of Huseyn Javid, Ertogrul Javid left his mark in the scientific, literary and cultural environment of Azerbaijan. He collected more than 200 unforgettable examples of songs of the people, folklore, folk music and dance, translated them to a note and gave them a second life.
He also brought to the attention that in 10 volumes of the book “Intangible Monuments of Culture of Azerbaijan and Ertogrul Javid”, created on the initiative of the Director of Huseyn Javid’s House Museum, Doctor of Philology Babakhanlı Gulbeniz, reflected the examples of folklore collected by E.Javid in different regions country. It was noted that, the three-volume book “The Anthology of the Folklore of Nakhchivan” included samples of folklore collected by Ertogrul Javid.
Further, academic secretary of Division Rashad Zulfugarov informed about the results of receiving documents for the competition in research departments and laboratories. Head of the Scientific and Organizational Department, Ph.D. in Agrarian Sciences Orhan Bagirov delivered a report on the results of research projects carried out in the scientific institutions of the Division in the first half of 2019.
Further, Director of the Institute of Biological Resources, academician Tariel Talibov said that, there are about 800 herbal medicines in the Nakhchivan Autonomous Republic and 30 of them are considered official medicinal herbs.
He said that, the institute's staff were on expeditions in the territory of the autonomous republic and determined the areas of distribution of these medicinal plants, found biologically active substances contained in such plants. As a result of research conducted in this direction, the book “Medicinal Plants of the Nakhchivan Autonomous Republic” was published.