Professor Qərib Mürşüdov Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatına üzv seçilib
Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, Kembric Universitetinin professoru, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri Qərib Mürşüdov və Kembric Universitetinin qrup rəhbəri Lalita Ramakrişna dünyanın ən nüfuzlu 1800 alimini birləşdirən Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatına üzv seçilib.
Əsası 1964-cü ildə qoyulan Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatı hər il elmin inkişafına mühüm töhfələr vermiş alimlər arasından yeni üzvlər seçir və bu üzvlük ömür boyu davam edir.
Təşkilatın əsas məqsədi istedadlı tədqiqatçılara fəaliyyətlərinin bütün mərhələlərində dəstək olmaq, onlara nailiyyətlər qazanmasını təmin edəcək mühit yaratmaq,  həmçinin elmi informasiya mübadiləsini stimullaşdırmaqdır.
Qeyd edək ki, professor Qərib Mürşüdovun tədqiqatlarının əsas istiqaməti makromolekulyar kristalloqrafiya və elektron krio-mikroskopik struktur analizlər üçün effektiv riyazi, statistik və hesablama alqoritmlərinin yaradılmasıdır. Onun rəhbərlik etdiyi qrup bu alqoritmləri proqram təminatı şəklində yeni zülal strukturlarının müəyyən edilməsi üçün struktur biologiya sahəsində çalışan tədqiqatçılara təqdim edir. Sözügedən qrup qeyri-dəqiq, yaxud məhdud informasiyaya malik zülal strukturlarının təyini üçün metodların işlənib hazırlanmasına daha çox diqqət yetirir. Bu zaman struktur və kimyəvi quruluş haqqında mövcud olan nəzəri biliklər eksperimental məlumatlarla tamamlanır.
Professor Lalita Ramakrişnanın qrupunun apardığı tədqiqatlar isə tuberkulyozun patogenezi və bu xəstəliyə fərqli həssaslıqların əsaslarının öyrənilməsinə yönəlib.
Cari ilin 29-31oktyabr tarixlərində Heydelberq şəhərində keçiriləcək Avropa Molekulyar Biologiya Təşkilatının illik iclasında yeni üzvlər və üzvlüyə namizədlər rəsmi təqdim ediləcəkdir.

Prof. Garib Murshudov has become a member of the European Molecular Biology Organization
Head of Computational Crystallography Group of the Institute of Molecular Biology, Cambridge University, Cambridge University Professor, Head of Computational Structure Biology Laboratory of ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Garib Murshudov and Cambridge University Group Leader Lalita Ramakrishna were elected to the European Molecular Biology Organization, which unites 1800 scientists worldwide.
Established in 1964, the European Molecular Biology Organization selects new members among scientists who make significant contributions to the development of science every year, and this membership continues for a lifetime.
The main goal of the organization is to support talented researchers at all stages of their activities, to create an environment that promotes them, and to stimulate scientific exchange of information.
Note that Professor Garib Murshudov's research is based on the creation of effective mathematical, statistical and computational algorithms for macromolecular crystallography.
Professor Lalita Ramakrishna's research is aimed at studying the pathogenesis of tuberculosis and the basics of different sensitivity to the disease.
New members will be officially presented at the annual meeting of the European Molecular Biology Organization held in Heidelberg, Germany on 29-31 October.