“Folklor milli kimlik kontekstində” mövzusunda keçirilən konfransın materialları çap olunub
İsmayıllı rayon, Lahıc qəsəbə tam orta məktəbində “Folklor milli kimlik kontekstində” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi konfransın materiallarının toplandığı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə konfransla bağlı hazırlanmış video nümayiş etdirilib.
Tədbiri İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdaməd Sadıqov açaraq kitabda toplanan materialların elmi əhəmiyyətindən danışıb, konfransı və yeni vəsaiti Azərbaycan dövlətinin tarixi və mədəni irsimizə göstərdiyi diqqət və qayğının təzahürlərindən biri kimi qiymətləndirib.
Sonra çıxış edən Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov konfrans materiallarının böyük həcmli kitab halında nəşrini Azərbaycan Xalq Cumhuriy­yətinin 100 illik yubileyinə layiqli töhfə adlandırıb, xalqımızın mədəniyyəti və tarixi ilə bağlı belə tədbirlərdə yerli icra hakimiyyəti nümayəndələrinin, ziyalıların iştirakını müsbət hal kimi dəyərləndirib.
Daha sonra kitabın tərtibçiləri – fil.ü.f.d. Atəş Əhmədli və Folklor İnstitu­tunun doktorantı Dadaş Əliyev çıxış edərək kitabın elmi-praktiki əhəmiyyətindən və tərtib prinsiplərindən danışıblar.
Qeyd edək ki, Folklor İnstitutu, AR Prezidenti yanında Bilik Fondu və İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə 30 iyun 2018-ci il tarixində Lahıc qəsəbəsində keçirilmiş beynəlxalq konfrans Prezidentin İlham Əliyevin Azərbaycan Xalq Cümhuriy­yətinin 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi ilə bağlı Sərən­camına uyğun olaraq baş tutub.

Опубликованы материалы конференции «Фольклор в контексте национальной идентичности»
Презентация книги материалов международной научной конференции «Фольклор в контексте национальной идентичности», прошедшей в средней школе поселка Лахыдж Исмаиллинского района.
Вначале был продемонстрирован видеоролик о конференции.
Открывший мероприятие глава исполнительной власти Исмаиллинского района Мирдамад Садыгов рассказал о научном значении материалов, собранных в книге и отметил конференцию как одно из проявлений заботы и внимания, проявленных к историческому и культурному наследию Азербайджана.
Директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов назвал издание достойным вкладом в 100-летие образования Азербайджанской Народной Республики и положительно оценил участие местных органов исполнительной власти и интеллигенции в мероприятиях, связанных с культурой и историей нашего народа.
Мероприятие, состоявшееся в поселке Лахыдж Исмаиллинского района, было посвящено 100-летию Азербайджанской Демократической Республики (АДР) и организовано в рамках Распоряжения Президента от 30 июня 2018 года. Организаторами выступили Институт фольклора НАНА, Фонд знаний при Президенте Азербайджанской Республики и исполнительная власть Исмаиллинского района