Molla Cümənin gürcü əlifbası ilə köçürülmüş şeirlər toplusu aşkar edilib
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu görkəmli Azərbaycan aşığı və şairi Molla Cümənin gürcü əlifbası ilə köçürülmüş şeirlər toplusunun əlyazmasını əldə edib.
Əlyazmalar İnstitutunun əyani doktorantı Novruz Bəkirov Qax rayonunun Meşəbaş kəndindən əlyazmanı əldə edərək instituta təqdim edib.
İnstitutun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov məlumat verir ki, 38 şeirdən ibarət bu topludakı 8 şeirə şairin indiyədək nəşr olunmuş kitablarında rast gəlinmir. Bu şeirləri Molla Cümənin şagirdi, gürcü aşığı Konstantin Muradxanaşvili şairin dilindən eşidərək qələmə alıb. Molla Cümə XIX əsrin II yarısı-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsindəki aşıqların, eləcə də gürcü aşıqlarının yaradıcılığına güclü təsir edib. Bu əlyazma gürcü aşıqlarının Molla Cümənin şeirlərini Azərbaycan dilində ifa etdiklərini və Azərbaycan-gürcü ədəbi əlaqələrinin möhkəmlənməsində Molla Cümənin mühüm rol oynadığını göstərmək üçün dəyərli mənbədir.

Обнаружен сборник стихов Моллы Джумы, переписанный грузинским алфавитом
Институт рукописей им. Мухаммеда Физули НАНА приобрел сборник стихов выдающегося азербайджанского ашуга и поэта Моллы Джумы, переписанный грузинским алфавитом.
Докторант Института рукописей Новруз Бакиров обнаружил сборник в селении Мешебаш Гахского района и передал в институт.
Заместитель директора института, доктор филологических наук Паша Каримов сообщает, что в книгах поэта 8 стихов из этого сборника, состоящего из 38 стихов, до сих пор не встречались. Эти стихи были переписаны учеником Моллы Джумы, ашугом из Грузии Константином Мурадханашвили. Молла Джума оказал сильное влияние на творчество ашугов в северо-западной части Азербайджана, а также на грузинских ашугов во второй половине XIX и начале XX веков. Эта рукопись является ценным источником, показывающим, что грузинские ашуги исполняли стихи Моллы Джумы на азербайджанском языке и он сыграл важную роль в укреплении азербайджано-грузинских литературных отношений.