Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Ətraf mühit Proqramının Qazaxıstanın Almatı şəhərində təşkil etdiyi “Boyalarda qurğuşun problemi” mövzusunda regional seminarda iştirak edib.
Tədbirdə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının ekspertləri,  ümumilikdə 12 ölkənin elmi mərkəzlərinin alimləri, ekologiya, səhiyyə və hüquq sahəsində çalışan mütəxəssislər, həmçinin qeyri-hökümət təşkilatlarının nümayəndələri təmsil olunublar.
Seminar çərçivəsində 20-dən artıq məruzə dinlənilib, həmçinin qurğuşunun insan orqanizminə və ətraf mühitə təsiri, boyaların tərkibində qurğuşunun miqdarını məhdudlaşdıran normativ-hüquqi aktların yaradılması və gələcək fəaliyyətin prioritetləri müzakirə edilib.

Член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев принял участие в региональном семинаре ООН
Заведующий лабораторией Института радиационных проблем Национальной Академии Наук Азербайджана, член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев принял участие в региональном семинаре «Проблема свинца в красителях», организованном Программой ООН по окружающей среде в Алматы, Казахстан.
В мероприятии приняли участие эксперты из Европейской экономической комиссии ООН, ученые из научных центров 12 стран, эксперты в области экологии, здравоохранения и права, а также представители неправительственных организаций.
В ходе семинара было заслушано более 20 докладов, а также обсуждены вопросы влияния свинца на организм человека и окружающую среду, создание нормативно-правовых актов, ограничивающих количество свинца в составе красителей и приоритеты будущей деятельности.