Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Ətraf mühit Proqramının Qazaxıstanın Almatı şəhərində təşkil etdiyi “Boyalarda qurğuşun problemi” mövzusunda regional seminarda iştirak edib.
Tədbirdə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının ekspertləri,  ümumilikdə 12 ölkənin elmi mərkəzlərinin alimləri, ekologiya, səhiyyə və hüquq sahəsində çalışan mütəxəssislər, həmçinin qeyri-hökümət təşkilatlarının nümayəndələri təmsil olunublar.
Seminar çərçivəsində 20-dən artıq məruzə dinlənilib, həmçinin qurğuşunun insan orqanizminə və ətraf mühitə təsiri, boyaların tərkibində qurğuşunun miqdarını məhdudlaşdıran normativ-hüquqi aktların yaradılması və gələcək fəaliyyətin prioritetləri müzakirə edilib.

Corresponding member of ANAS Islam Mustafayev attended the UN Regional Seminar
Laboratory Head of the Institute of Radiation Problems, correspondent member of ANAS Islam Mustafayev participated in the regional seminar on "Lead problem in dyes" organized by United Nations Environment Program in Almaty, Kazakhstan.
Experts from the United Nations Economic Commission for Europe, scientists from 12 countries' scientific centers, experts in the field of ecology, health and law, as well as representatives of non-governmental organizations attended the event.
During the seminar, more than 20 reports have been listened, as well as the impact of lead on human organisms and the environment, creation of normative-legal acts limiting the amount of lead in the composition of dyes and priorities of future activity.