Muzeydə “Azərbaycanda orta əsrlərdə elm və mədəniyyət” mövzusunda elmi seminar keçirilib
Martın 29-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Elm Günü ilə əlaqədar “Azərbaycanda orta əsrlərdə elm və mədəniyyət” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin elmi işçisi Ləman Musayeva dövlətimizin başçısının Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamının ölkəmizdə elmin inkişafına xüsusi töhfə verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu tarix ölkədə əlamətdar bir vaxta – AMEA-nın təsis olunduğu günə təsadüf etdiyi üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının yaradılması və fəaliyyəti ilə xalqımız elm sahəsində daha böyük uğurlar əldə etməyə nail olub.
Daha sonra L.Musayeva “Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası milli şüur kontekstində” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Seminarda, həmçinin muzeyin baş mütəxəssisi Əli Fərhadov “XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda elm və mədəniyyət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi bildirib ki, Azərbaycanda elmin ilkin inkişafı zərdüştilik, xristianlıq və İslamın Azərbaycanda yayılması dövrlərinə aid edilir. Orta əsr Azərbaycan alimləri və onların xarici ölkələrdə fəaliyyəti haqqında alban və ərəbdilli qaynaqlarda geniş məlumat var. XIX-XX əsrin əvvəllərində çar Rusiyasında olan maarifçilik prosesi Azərbaycana da təsir edir və burada dini təhsillə yanaşı, dünyəviliyi də müdafiə edən maarifçilər formalaşır. Dünyəvi təhsil, xüsusilə qadın təhsilinin bu dövrdə Hacı Zeynalabdin Tağıyev kimi xeyriyyəçilər tərəfindən dəstəklənməsi, daha sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ilk universitetin - Bakı Dövlət Universitetinin açılması ölkəmizdə elmin inkişafında mühüm addımlar idi.
Sonda Bakı şəhəri 8 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri tərəfindən köməkçi tarixi fənlər mövzusunda bədii hissə təqdim edilib.

В музее прошел научный семинар «Наука и культура в средние века в Азербайджане»
29 марта в Национальном музее истории Азербайджана НАНА в связи с Днем науки был проведен семинар «Наука и культура в средние века в Азербайджане».
Выступая на мероприятии, научный сотрудник музея Ляман Мусаева сказала, что Распоряжение Президента от 9 апреля 2018 года об учреждении «Дня науки» в Азербайджанской Республике внесло особый вклад в развитие науки в нашей стране. Эта дата очень важна, потому что она совпадает с знаменательной датой в стране - с днем создания Академии наук. Затем Л. Мусаева представила доклад «Интеграция науки и образования в Азербайджане в контексте национального самосознания».
На семинаре главный специалист музея Али Фархадов выступил с докладом «Наука и культура в Азербайджане в начале XIX-XX веков». По словам докладчика, начальное развитие науки в Азербайджане связано с периодами зороастризма, христианства и распространения ислама в Азербайджане. Существует обширная информация о средневековых азербайджанских ученых и их албанских, арабских источниках. Поддержка образования в стране, в частности женского образования такими меценатами как Гаджи Зейналабдин Тагиев, создание Бакинского государственного университета – все это было серьезным шагом в развитии науки в стране.