Naxçıvan Bölməsində “Elm həftəsi”nə yekun vurulub
AMEA Naxçıvan Bölməsində “Elm həftəsi” çərçivəsində Batabat Astrofizika Rəsədxanasının fəaliyyətinə həsr olunan növbəti tədbir keçirilib.
Tədbirdə rəsədxananın direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulu Həziyev bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 7 avqust 2002-ci il tarixli sərəncamına əsasən yaradılan Batabat Astrofizika Rəsədxanasının strukturuna Naxçıvan şəhərindəki inzibati bina, Şahbuz rayonu ərazisində yerləşən Batabat stansiyası və Ordubad rayonu ərazisindəki Ağdərə stansiyası daxildir. Q.Həziyev qurumun ümumi fəaliyyəti barədə məlumat verərək bildirib ki, 15 ildən artıq fəaliyyət dövründə rəsədxana əməkdaşlarının 300-dən çox elmi əsəri respublikamızda və xaricdə nəşr olunan nüfuzlu elmi jurnallarda dərc edilib.
Tədbirin davamı olaraq iştirakçıların və Naxçıvan Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin II və IV kurs tələbələrinin Batabat stansiyasına ekskursiyası təşkil edilib.
Ekskursiya iştirakçıları Batabat stansiyasının inzibati binası, burada yaradılan iş şəraiti və stansiyasdakı “Seyss-600” teleskopu ilə tanış olublar. Diqqətə çatdırılıb ki, stansiyada qurulan “Seyss-600” ulduz teleskopu müasir tələblər əsasında modernləşdirilib və astronomik müşahidələrin aparılması üçün rəsədxana müasir cihaz və avadanlıqlarla təchiz edilib.

Nakhchivan Division completed “Science Week”
ANAS Nakhchivan Division held event in the framework of the “Science Week” dedicated to the activities of the Batabat Astrophysical Observatory.
Director of the observatory, Ph.D. in Physical and mathematical sciences, associate professor Gulu Gaziev informed on the structure of the observatory created in accordance with the Order of the national leader Heydar Aliyev dated August 7, 2002, includes the administrative building in Nakhchivan, Batabat station in Shahbuz region and station Agdere in Ordubad district. Having informed about the general activity of a scientific institution, Director noted that, more than 300 works of scientists at the observatory were published in the republic, as well as abroad.
Further, was organized an excursion for the participants. The participants of the excursion familiarized with the administrative building of the Batabat station, the working conditions and the Seyss-600 telescope at the station. The Seyss-600 telescope was modernized to meet modern requirements, and the observatory is equipped with modern equipment and instruments for astronomical observations.