Nuriyeva İradə Ağaverdi qızı
Azərbaycanın şimal-şərq rayonlarında ağ amerika kəpənəyinin (Hyphantria cunea Drury) parazitlərinin bioekoloji xüsusiyyətləri
33
Əsas elmi nailiyyətləri 1987-ci ilin mart və noyabr aylarinda Moskva şəhərində MDPİ-nin üzvi və biokimya kafedrasinda iş stajı keçmişdir.1989-cu ilin oktyabrinda Sankt Peterburq şəhərində kecirilən Umumittifaq Entomoloqlar Cəmiyyətinin X qurultayinda məruzə ilə çıxış etmişdir. Azərbaycan respublikasi Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Respublika Bitki Mühafizəsi Stansiyasına, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə təqdim olunmuş “Amerika ağ kəpənəyinə qarşı kompleks mübarizə tədbirləri”, 2001-ci ildə “Azərbaycanın Böyük Qafqaz meşələrində tək ipəksarıyanına qarşı mübarizə tədbirləri” (2005-2010-cu illərdə) adlı tövsiyyələrin hazırlanmasında fəal iştirak etmişdir. 8 tematik işin əsas icraçılarından biri olmuşdur.İ.A.Nuriyeva Azərbaycan Milli Elm Fondunun təsis etdiyi grant "Azərbaycanda tək ipəksarıyan, təbii düşmənləri və sahib bitkiləri" (2008-2010-cu illər) layihəsinin rəhbəri, Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin "Azərbaycan meşələrinə kütləvi ziyan vuran bəzi pulcuqqanadlıların bioekologiyası və təbii düşmənləri"(2008-010-cu illər) qrant layihəsinin iştirakçısı,"Baki-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri boyunca (Azərbaycan ərazisində) entomofaunanın vəziyyəti"(2011-2013-cü illər) layihəsinin rəhbəri olmuşdur.
Elmi əsərlərinin adları 1. Azərbaycanda Hyphantria cunea Drury (Lepidoptera, Arctiidae) parazitoidlərinin bioekoloji xüsusiyyətləri.Türkiye 5. Biyolojik Mücadele Kongresi, 4-7 Eylül, 2002. Ərzurum-Türkiyə.s.161-166.
2.Azərbaycanın karabid böcəklər (Coleoptera, Carabidae) faunasına dair. AMEA Xəbərlər, cild 63, №5-6, Bakı, “Elm”, 2008.s.81-86.
3.Azərbaycanın müxtəlif rayonlarının karabid böcəkləri haqqında. I Beynəlxalq elmi-praktiki konfras. Volqoqrad-2009.s. 476-479.
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü  Azərbaycan Zooloqlar cəmiyyəti
AMEA Zoologiya İnstitutu, AZ1004, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., A.Abbaszadə küç., 1128 döngə, 504 məhəllə

Дата рождения 18.01.1962
Биоэкологические особенности паразитов американской белой бабочки в условиях северо-восточных районов Азербайджана
В 1987 году прошла стажировку в МГПИ в городе Москва на кафедре биохимии. В 1989 году участвовала с докладом в работе Х съезда Всесоюзного Энтомологического общества в городе Санкт-Петербурге.
Являлась активным составителем рекомендаций "Меры борьбы с американской белой бабочкой" (2001), "Меры борьбы с непарным шелкопрядом в лесах Большого Кавказа Азербайджана", представленных в Министерство Сельского хозяйства Азербайджана, Станцию защиты растений и Министерство Экологии и природных ресурсов Азербайджана (2005-2010).
Являлась исполнителем 8 тематических работ.
Впервые в Азербайджане исследовала комплекс паразитов американской белой бабочки и их биоэкологические особенности. Определила численное изменение популяции американской белой бабочки и выявила 9 первичных паразитов и их влияние на физиологическое состояние популяции хозяина. За последние годы (2006-2014) в Азербайджане было выявлено 72 вида жужелиц (Carabidae), из которых 9 видов и родAnchomenus впервые отмечены для Азербайджана. Для некоторых жужелиц определены экологические показатели. В результате работы было установлено сокращение ареалов родов жужелиц Carabus, Calosoma, под действием антропогенных факторов.
Являлась менеджером проекта "Естественные враги и кормовые растения непарного шелкопряда в Азербайджане» при финансовой поддержке Азербайджанского Национального Научного Фонда (2008-2010-годы); исполнителем проекта "Биоэкология и естественные враги некоторых чешуекрылых (непарный и кольчатый шелкопряды) массово- вредящих лесам Аэербайджана" , (2008-010-годы);руководителем проекта "Состояние этомофауны вдоль линии нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан (Азербайджанская территория)" (2010-2013-годы) при финансовой поддержке Украинского Научно-Технологического Центра.
Названия научных работ 1.Нуриева И.А. Биоэкологические особенности паразитоидов Hyphantria cunea Drury (Lepidoptera, Arctiidae) в Азербайджане. Турция 5. Конференция Биологический контроль Biyolojik Mücadele Kongresi, 4-7 Eylül 2002. Эрзурум -Турция. р.161-166. (на англ.)
2.Нуриева И.А. К фауне жужелиц (Carabidae, Coleoptera) Азербайджана. «Известия» НАН Азербайджана , т 63. №5-6, Баку “Элм” 2008.с.81-86. (на азерб.)
3. Нуриева И.А. Данные о жужелицах различных районов Азербайджана. Научно-практическая конференция I-ых международных Беккеровских чтений. Волгоград -2009 ст.476-479.
Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях Азербайджанская Общество Зоологов
Институт зоологии НАНА, AZ1004, Азербайджанская Республика, Баку, ул. А.Аббасзаде, 1128 квартал, 504 проезд